Neautorizováno !


 

(16.20 hodin)

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážený pane předsedo vlády, vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, obracím se na pana předsedu vlády, přiznám se, s problémem, který se netýká přímo jeho osoby, neboť je to problém, který zdědil po svém předchůdci, ale netýká se ho jen částečně, neboť jako člen vlády České republiky se nepochybně podílel a byl jedním ze spoluautorů řešení privatizace Autoklubu Bohemia Assistance, a. s., zkráceně ABA, řešení, které považuji za velice nestandardní, řešení, které není možné zařadit nikam jinam než do série velmi pochybných privatizačních rozhodnutí realizovaných vládou předcházející, za předsednictví Stanislava Grosse a za účastnictví současného předsedy vlády.

O co jde? Ve své interpelaci z 24. listopadu 2004, tedy z doby, kdy, pokud se nepletu, pan předseda vlády Paroubek byl již členem vlády, jsem se obrátil na předsedu vlády ve věci nestandardního postupu při prodeji státního podílu ve společnosti ABA, a. s. Vláda svým usnesením zamítla přímý prodej státního podílu ve společnosti ABA předem určenému zájemci a pověřila Českou konsolidační agenturu vyhlášením veřejného výběrového řízení. V souvislosti s tímto usnesením Česká konsolidační agentura vybrala investičního poradce Commerzbank a vláda ustavila poradní meziresortní komisi. Byly tedy dva nezávislé poradní orgány.

Commerzbank i meziresortní komise vycházely při hodnocení nabídek uchazečů o státní podíl v ABA ze stejných podkladů a nabídky hodnotily na základě stejných kritérií výběrového řízení. Výsledky hodnocení ale byly překvapivě v absolutním rozporu. Vzhledem k této skutečnosti Česká konsolidační agentura nerozhodla o výherci, přerušila výběrové řízení a postoupila rozhodnutí vládě. Vláda, a to již za účasti současného předsedy vlády, tehdy ministra pro místní rozvoj, přijala usnesení, ve kterém souhlasila s prodejem státního podílu v ABA společnosti ÚAMK za cenu 67 milionů korun.

Na základě těchto skutečnosti jsem se ptal předsedy vlády Stanislava Grosse na následující otázky.

Proč vláda nevzala v úvahu hodnocení privatizačního poradce Commerzbank a přiklonila se ve svém rozhodování o prodeji ABA pouze k závěrům meziresortní komise? K závěrům, které podle mého přesvědčení vykazují závažné nedostatky, závažné nepřesnosti, vedou k podezření, že většina členů meziresortní komise společnost ÚAMK záměrně preferovala a svým jednáním přinejmenším nesprávně informovala, při tvrdším hodnocení podvedla Českou konsolidační agenturu a potažmo stát. Tyto skutečnosti byly přílohou mé interpelace.

Kladl jsem otázku Stanislavu Grossovi, proč vláda rozhodla, že státní podíl v ABA prodá právě ÚAMK, dokonce mu nabídla exkluzivitu v možnosti navýšení ceny, resp. že prodá 69 % akcií ABA společnosti ÚAMK za cenu 67 milionů s vědomím toho, že ÚAMK nabídlo nejnižší možnou cenu - 32 milionů korun - a podnikatelský záměr ÚAMK byl privatizačním poradcem Commerzbank označen za nejhorší. Tedy konstatuji: vláda rozhodla dát exkluzivitu tomu, kdo nabídl nejméně, kdo podle privatizačního poradce, který byl placen, označil jeho privatizační projekt za nejhorší.

Kladl jsem otázku, co vedlo vládu k rozhodnutí preferovat ÚAMK tímto způsobem, když všechny další nabídky byly pro stát výhodnější. Některé dokonce až o 50 milionů korun. Podnikatelské záměry podle privatizačního poradce vybraného Českou konsolidační agenturou byly neskonale lepší a kvalitnější než podnikatelský záměr ÚAMK.

Kladl jsem otázku, zda vláda svým rozhodnutím, kterého se účastnil současný předseda vlády, nejednala de facto v rozporu se svým usnesením číslo 130 ze dne 11. února 2004.

Kladl jsem otázku, proč svým rozhodnutím vláda de facto podporuje vznik monopolu v oblasti poskytování služeb motoristům, a to zejména v oblasti prodeje dálničních kuponů a poskytování asistenčních služeb. Námitka, že v této oblasti existují ještě další firmy, neobstojí, neboť nemají relevantní podíl na trhu.

Kladl jsem otázku, jak vláda zareaguje na petici zaměstnanců, kladl jsem otázku, jak budou přezkoumány veškeré tyto výhrady.

Kladl jsem také otázku, zda si je vláda vědoma rizika žaloby ze strany minoritních akcionářů na ochranu investic, na kterou mj. upozorňuje také Česká konsolidační agentura; jak se vláda vypořádá s případnou stížností směrem k Evropskému soudnímu dvoru.

Tehdejší předseda vlády Stanislav Gross mi odpověděl, a musím říci bohužel, způsobem jemu vlastním. Tedy já jsem se ptal na něco, on odpověděl na něco úplně jiného. Proto jsem tedy vyjádřil nesouhlas s odpovědí tehdejšího premiéra Stanislava Grosse a požádal jsem o projednání této interpelace a o možnost obrátit se teď na nového předsedu vlády de facto se stejnými otázkami, které jsem položil tehdejšímu premiérovi Stanislavu Grossovi, a s otázkami doplňujícími.

Klíčová teze: Zajímalo by mě, pane premiére, zda podle vás výběrové řízení na prodej Autoklubu Bohemia Assistance probíhalo transparentně, zda podle vašeho hodnocení probíhalo standardním způsobem. Pokud odpovíte, že probíhalo transparentně, pokud odpovíte, že probíhalo standardním způsobem, potom vás prosím, abyste mi definoval vaše kritéria transparentnosti a standardnosti.

Současně bych se chtěl zeptat, jaká byla kritéria pro rozhodování vlády, která jim určila za vítěze soutěže a nabyvatele společnost ÚAMK, když vítězem byla vybrána podle Commerzbank ta nejhorší nabídka a nejhorší společnost ze všech. Jaká byla kritéria pro rozhodování vlády? Rozhodování jste se, pane předsedo vlády, účastnil i vy, byť v jiné funkci, když vláda vybrala společnost, která nabídla nejméně peněz ze všech, když jako jediná byla tato společnost oslovena, aby nabídla víc peněz, tím pádem tedy byla porušena rovná a férová soutěž, neboť takováto nabídka nebyla dána nikomu jinému.

Chci se zeptat, zda podle vašeho přesvědčení rozhodnutím vlády stát dosáhl skutečně nejlepšího výnosu, zda rozhodnutí vlády je současně prospěšné a užitečné pro všechny občany na silnicích, neboť vzniká trh, vzniká konkurence. V rámci této konkurence tedy mohou čekat nejlepší a nejkvalitnější služby na trhu.

Jedna z posledních otázek zní, zda se domnívá pan předseda vlády, že zvolený postup vlády může mít soudní či arbitrážní dohru, případně může mít také sankce z Evropské unie.

Poslední, řekl bych ne nedůležitá, nicméně z pořadí priorit určitě na posledním místě kladená otázka: Jakou roli, pane předsedo vlády, sehrál v procesu privatizace současný člen vaší vlády, člen i vlády minulé, v minulé vládě ministr pro místní rozvoj, ve vaší vládě ministr spravedlnosti - pan Pavel Němec. Děkuji vám za vyčerpávající odpovědi.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Slovo má předseda vlády pan Jiří Paroubek.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP