(15.50 hodin)
(pokračuje Tlustý)

Byli jsme vyzváni k vstřícnosti a vstřícní jsme. Nechceme se vyhýbat řešení problémů této země, nabízíme spolupráci, připravujeme skutečné reformy a dáváme je vám všem k posouzení a deklarujeme, že jsme připraveni diskutovat o jejich podobě. Hledáme někoho, kdo dá přednost řešení problémů občanů této země před prodloužením vegetačního období našich ministrů v jejich křeslech. Někoho, kdo spolu s námi nechce, aby Česká republika ztratila dva roky svého života.

ODS takové návrhy reforem zpracovala a dovolte mi je zrekapitulovat. Všechny mají písemnou podobu. V oblasti daní jednoduchou rovnou daň s patnáctiprocentní sazbou na všechny příjmy, pro všechny občany i podniky, s univerzální odpočitatelnou položkou 6 000 Kč na občana. Ve sféře sociálních výdajů projekty negativní daně nebo rovné sociální dávky, což jsou náhrady složitého systému sociálních podpor, které dnes zvýhodňují ty, co nepracují. My chceme tento stav změnit a chceme zavedením jednoduchých systémů, které jsem popsal, naopak zvýhodnit ty, co pracují. V oblasti důchodů je znám náš návrh tzv. rovného důchodu. Ve sféře zdravotnictví jsme připravili reformu, která je založena na spoluúčasti pacienta při ovlivňování nákladů na zdravotní péči a také na možnosti pacienta využívat případné úspory. Ve školství jsme připravili reformu řešící přebytek učitelů a jejich nízké platy převodem práva uzavírat smlouvy s učiteli a stanovovat výši jejich platů ředitelům škol. Rovněž jsme navrhli a znovu opakujeme, že vidíme jako nezbytné reformovat ústavní systém této země, reformovat volební systém, protože nepovažujeme za možné, aby pokračovaly roky se slabými koaličními vládami. Proto nabízíme přechod k většinovému volebnímu systému či alespoň k jeho přiblížení.

Chcete-li tedy, aby Česká republika udržela stopu, chcete-li dát šanci našim občanům a naší zemi, zamyslete se nad tím, co tady dnes skutečně projednáváme, zvažte, zda vyslovením důvěry této vládě pomůžete, či ublížíte občanům České republiky. Poslanci ODS jsou přesvědčeni o tom, že tato vláda nemá za cíl prospět této zemi, že tato vláda se snaží prospět pouze ministrům a členům sociální demokracie a ostatních koaličních stran.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z lavic ODS.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Tlustý vystoupil jako první. Poprosil bych paní místopředsedkyni Němcovou, jen abych mohl krátce reagovat na úvodní část vystoupení pana poslance Tlustého. Pak se hlásí o slovo premiér Stanislav Gross.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Slovo má tedy předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Dámy a pánové, vážení kolegové, chtěl bych jen stručně odpovědět panu poslanci Tlustému, prvně na otázku, proč jsem nesvolal a nepožádal předsedy politických stran o schůzku v těch případech, které on tady postupně vyjmenoval. Já jsem nesvolal schůzku v těch případech, které on tady vyjmenoval, také proto, že kdybych ji svolával v těch případech, jak odezněly, tak bych ji svolával, jak jsem si spočítal, přibližně každý týden. Na to pokládám tuto instituci za příliš mimořádnou, než abych si mohl dovolit takovou inflaci podobných pozvání. Svolal jsem ji nyní z důvodu, který nyní vysvětlím.

Před zhruba měsícem a půl jsem veřejně vystoupil, jak se dá doložit, a velmi naléhavě jsem reagoval na vystoupení některých poslanců - náznaky, tušení, spekulace, které se objevovaly a ve kterých se pořád opakovalo, že tam tomu poslanci bylo naznačeno, že dostane tolik, tomu jinému tolik milionů. Řekl jsem, že podobné spekulace, pokud zaznívají z úst ústavních činitelů, jsou samozřejmě velmi vydatně využívány všemi médii a ve svých důsledcích nesmírně poškozují nejenom parlament, ale všechny politické strany, které v něm sedí. To znamená před měsícem a půl jsem vyzval všechny, aby pokud něco takového skutečně vědí a zaregistrují, aby se nespokojili s tím, že to říkají někde v kuloárech, ale aby to řekli jasně a zřetelně, kdo, co a komu bylo nabídnuto, jinak nejsme schopni čelit vlastně rozkladu a tomu, že sněmovna ztratí důvěryhodnost. K tomu jsem vyzval.

Když jsem před několika dny otevřel noviny a zjistil jsem, že na první straně nejčtenějšího deníku je prohlášení nového poslance, že dostal nabídku 10 mil. na konkrétním místě od konkrétních lidí, tak jsem to pokládal za odpověď na to, k čemu jsem vyzval - ať někdo konkrétně řekne, kde se co přesně stalo. To je důvod, proč jsem požádal předsedy politických stran o schůzku, která se dnes konala.

Rád bych řekl ještě jedno - že ta schůzka ukázala jeden zásadní problém. Když se bavíme o tom, co je etické a morální v politice, tak se ukazuje, že vůbec nejsou jasné kontury toho, co je tím mantinelem, co je tím limitem, co je tou hranicí. Pane poslanče, vy když jste jmenoval ty případy, kvůli kterým jsem měl schůzku svolávat, sám jste jmenoval případy, které jsou naprosto sporné. Vezměte si třeba, když jste řekl, že pan premiér Gross nabídl kontrolní funkce opozici při schůze, kdy se setkal s ODS. Nezlobte se, ale já mohu přece naprosto legitimně tvrdit, že to byla naprosto regulérní veřejně kontrolovatelná transparentní nabídka, která přece je běžná v demokratických parlamentech, kde se jedná o tom, které jsou kontrolní funkce. Někde je to rozpočtový výbor, předseda rozpočtového výboru, předseda zahraničního výboru, nebo je to NKÚ. A některé z těchto funkcí byly snad zmíněny v této schůze. Co je na tom špatně?

Já jenom ukazuji, a teď na vás neútočím, ale jenom říkám, že není zřetelné, kde vede ta hranice mezi tím, co je dovoleno a co ne. Není jasné, když pan Gross oznámil, že bude nějakým způsobem přesvědčovat poslance dvou konkurenčních opozičních stran, není jasné, co si v tomto poli lze a co nelze dovolit, co je tady nepovolené, co je tady povolené. Myslím, že jsme schopni - a dnešní schůzka předsedů politických stran to ukázala, že máme vlastně shodu v tom, že nevíme, koho lze věnovat na funkci do Úřadu vlády, jaký příběh je ten, který už vás diskvalifikuje, a kde je už to nedovolené. Ta pravidla nejsou jasná, utvářejí se ve veřejné debatě a my tu debatu musíme vést.

Já jsem velice rád, že na naší schůzce předsedů politických stran jsme se dohodli a já jsem byl požádán, abych se pokusil vypracovat jakýsi návrh takového etického kodexu zákonodárce, se kterým bychom se obrátili i na Senát, pokud se nám ta práce podaří, a který by se stal jakýmsi jízdním řádem, prostě pravidly hry na tomto kolbišti, kde je leccos nejasné. Já vím, že řada z vás ví, že v řadě jiných parlamentů, od Spojených států po Německo, se podobné pokusy už dějí a jsou dokonce už platné, takže nejsme ti, kteří s tím začínají jako první.

Chtěl bych vás všechny požádat, abyste tu věc vzali vážně. Samozřejmě, že přihlásit se k něčemu takovému bude vždycky dobrovolné, to nebude věc projednávání nějaké zákonné normy. Ale přál bych si, abychom tuto debatu, kde se shodneme na tom, co je dovoleno a co ne, vedli a abychom ji dovedli k nějakému výsledku. Jedině tak se nám podaří zvýšit pověst jak sněmovny a Parlamentu, tak i politických stran a politiky v této zemi. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane předsedo. Nyní tedy avizované vystoupení premiéra Stanislava Grosse.

 

Předseda vlády ČR Stanislav Gross: Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, paní poslankyně, páni poslanci, chtěl bych také reagovat na vystoupení pana předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého. Začnu od té obsahové části, která se vztahovala k programovému prohlášení. Omlouvám se, že jsem možná nedokázal zaznamenat úplně všechny věci, na které se kolega Tlustý ptal anebo nad kterými vznášel otazník, ale k několika hlavním bych se chtěl vyjádřit.

Zmiňoval a zpochybňoval zde principy. Princip toho, že vláda zakládá bohatství pouze na základě dluhu jako hlavní tezi, proti které ODS se snaží veřejnost postavit vůči programu, se kterým tato vláda předstupuje. Dodal bych k tomu dvě věci, kolegyně a kolegové. Za prvé, my se samozřejmě potýkáme s poměrně velkým dluhem minulosti, a nemá smysl tady dělat nějaké velké ekonomické rozbory, protože tady budeme handlovat s čísly, která možná budou známa některým analytikům, ale široké veřejnosti toho mnoho neřeknou.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP