(16.40 hodin)
Poslanec Milan Zuna: Pod písmenem I jsou pozměňovací návrhy pana poslance Snítilého. Navrhuji hlasovat po jednotlivých bodech, nejprve bod č. 1.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Moment, mám zde upomínku v tom smyslu, že bude-li přijat B178, není hlasovatelný bod I1.
Poslanec Milan Zuna: Souhlasím.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Pan poslanec Snítilý souhlasí s mojí interpretací? Ano. O bodu I1 tedy nehlasujeme.
Poslanec Milan Zuna: Bod I2 zpravodaj nedoporučuje, ministr nedoporučuje.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 558. Kdo je pro? Kdo je proti?
Ze 174 přítomných pro 57, proti 107. Návrh nebyl přijat.
Poslanec Milan Zuna: Bod I3 ministr nedoporučuje, zpravodaj rovněž nedoporučuje.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 559. Kdo je pro? Kdo je proti?
Ze 174 přítomných pro 48, proti 113. Návrh nebyl přijat.
Poslanec Milan Zuna: Bod I4 ministr nedoporučuje, zpravodaj rovněž nedoporučuje.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 560. Kdo je pro? Kdo je proti?
Ze 174 přítomných pro 37, proti 105. Návrh nebyl přijat.
Poslanec Milan Zuna: Pane předsedající, než budeme hlasovat o návrhu jako celku, pro jistotu bych se vrátil k bodu G paní poslankyně Dundáčkové, k odstavci 4, protože tady šlo trochu o "partyzánštinu". Paní poslankyně na mikrofon neřekla, že bere návrh zpět. Já navrhuji, abychom o tomto bodu hlasovali. (Protestní hlasy v sále.)
Místopředseda PSP Ivan Langer: Paní poslankyně nestáhla svůj návrh, jen se vám pokusila naznačit, že ten bod je z jejího pohledu nehlasovatelný. Hlavní je stanovisko zpravodaje.
Poslanec Milan Zuna: Aby nedošlo ke komplikaci, zda je hlasovatelný nebo není, já bych pro jistotu navrhl, abychom o bodu 4 hlasovali s tím, že známe stanovisko paní kolegyně Dundáčkové, čili jestliže pan předkladatel řekne ne, já řeknu ne, tak prostě neprojde. (Smích v sále, velký hluk.)
Místopředseda PSP Ivan Langer: Pane poslanče, obávám se, že lidská logika v parlamentě občas nemá místo. Musíme postupovat striktně podle zažitých postupů. V tuto chvíli buď prohlásíme tento návrh vašimi ústy za nehlasovatelný a nikdo ve sněmovně nebude protestovat a o návrhu nebude hlasováno.
Poslanec Milan Zuna: Bod G4 je nehlasovatelný.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Paní předkladatelka souhlasí s touto interpretací a nikdo proti tomu neprotestuje. Tím jsme se vypořádali s bodem G4.
Mám pocit, že bychom měli ještě hlasovat o legislativně technických úpravách, které jste rozdal písemně.
Poslanec Milan Zuna: Jde o legislativně technické úpravy jako dodatek k bodu C. Máte je všichni před sebou. Navrhuji o nich hlasovat jako o celku. Pan ministr doporučuje, zpravodaj doporučuje.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 561. Kdo je pro? Kdo je proti?
Ze 174 přítomných pro 172, nikdo proti. Návrh byl přijat.
Poslanec Milan Zuna: Mám pocit, že jsme vyčerpali všechny pozměňovací návrhy. Navrhuji, abychom hlasovali o zákonu jako o celku.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Má někdo pocit, že existuje pozměňovací návrh, o kterém hlasováno nebylo? Není tomu tak.
Přistupujeme k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení:
"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění zákona č. 82/1998 Sb., zákon č. 15/1998 Sb., o Komisi pro cenné papíry a o změně a doplnění dalších zákonů, zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 476, ve znění schválených pozměňovacích návrhů."
Zahajuji hlasování s pořadovým číslem 562 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Ze 172 přítomných pro 128, proti 34. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi, děkuji zpravodaji a všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto zákona.
Dalším bodem je
136.
Návrh na zřízení dočasné komise Poslanecké sněmovny pro důchodovou reformu
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal pan poslanec Škromach, který o zřízení této komise požádal.
Tento návrh jsme začali projednávat v pátek 26. května. Vedli jsme všeobecnou rozpravu, kterou jsme přerušili. Budeme pokračovat ve všeobecné rozpravě, do které mám přihlášku paní kolegyně Aleny Páralové. Žádné jiné písemné přihlášky tady nemám.
Paní kolegyně, zvu vás k řečnickému pultu, ale ještě vám neuděluji slovo, protože je v sále výrazný hluk. (Předsedající vyčkává.) Ještě chvíli, paní kolegyně.
Prosím všechny kolegy a kolegyně, kteří mají v úmyslu nevěnovat se rozpravě k tomuto bodu, aby opustili jednací sál! (Hluk v sále trvá.) Prosím pana kolegu Grebeníčka, pana kolegu Janečka, pana kolegu Brouska, pana kolegu Karla Vymětala a další.
Máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Alena Páralová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážení páni ministři, dámy a pánové, na sklonku roku 1998 přijala sněmovna usnesení, v němž žádá vládu, aby předložila parlamentu harmonogram důchodové reformy. Harmonogram velmi špatné úrovně byl nejprve projednán výborem pro sociální politiku a zdravotnictví. V diskusi na výboru vyšlo najevo, že na ministerstvu není vytvořen žádný tým, který by se důchodovou reformou zabýval. Snad na ní pracuje 1,5 člověka.
Ve snaze donutit vládu k činnosti navrhl výbor sněmovně, aby přijala usnesení, kterým doporučí zřízení vládní komise pro práci na důchodové reformě, kde by kromě úředníků byli i zástupci všech parlamentních stran. Při projednávání harmonogramu na plénu sněmovny v únoru 1999 vyjádřil ministr Špidla nesouhlas s ustavením takové komise a návrh výboru byl zamítnut. Byl však přijat můj návrh na vrácení harmonogramu vládě k přepracování. To bylo v únoru 1999. Je konec května 2000, a nový přepracovaný harmonogram důchodové reformy dosud ve sněmovně není.
***