(9.20 hodin)
(pokračuje Brousek)
K tomuto tisku uvádím: Navrhovaný zákon - tisk 149 - posílá dotaci za žákem, nikoli za vzdělávacím subjektem. Zná pouze jeden normativ na stejný typ školy bez rozdílu zřizovatele a odstraňuje diskriminující prvky dosavadního vládního nařízení. Při kvalitních kontrolních mechanismech a silném konkurenčním prostředí, které je již vybudováno, to může v budoucnu znamenat, že školné bude pouze na nadstandardní činnosti, což je doufám náš společný cíl.
Navrhovaný zákon je dle mého názoru vyvážený, protože na jedné straně dává možnost stoprocentní dotace na žáka, ale ponechává státu silné kontrolní mechanismy, možnost neuzavření smlouvy, a tedy neposkytnutí dotace při nesplnění v zákoně vyjmenovaných podmínek, a také odebrání až 60 % dotace při zjištění nedostatku kontrolními orgány.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Brouskovi. V tuto chvíli před otevřením rozpravy bychom měli rozhodnout o procedurálním návrhu paní kolegyně Šojdrové. Předtím zřejmě budeme muset rozhodnout o procedurálním návrhu pana kolegy Plevy.
Návrh zní, abychom projednávali tento návrh zákona ve znění, které je uvedeno ve sněmovním tisku 149/2. Paní kolegyně Šojdrová navrhla, abychom rozhodli v tuto chvíli o tomto návrhu, pan kolega Pleva navrhoval, abychom o tomto rozhodli až po obecné rozpravě.
Myslím si, že logika velí, abychom nejprve hlasovali o návrhu pana kolegy Plevy, resp. Bartoše. Omlouvám se, návrh přednesl kolega Bartoš. Budeme nejprve hlasovat o návrhu kolegy Bartoše. Nebude-li tento návrh přijat, budeme hned poté rozhodovat o návrhu paní kolegyně Šojdrové.
Zahajuji hlasování o procedurálním návrhu, abychom rozhodovali až po obecné rozpravě o tom, že tento tisk budeme projednávat ve znění, které je uvedeno v tisku 149/2.
Zahajuji toto procedurální hlasování (číslo 38). Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?
Z přítomných 181 pro 79, proti 93. Tento návrh nebyl přijat.
V tuto chvíli budeme rozhodovat o návrhu paní kolegyně Šojdrové na to, abychom jak obecnou, tak podrobnou rozpravu vedli k tomuto zákonu v tom znění, v jakém je uveden ve sněmovním tisku 149/2.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 39. Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti tomuto návrhu?
Z přítomných 181 poslanců a poslankyň pro 102, proti 74.
Procedurální návrh paní poslankyně Šojdrové byl přijat. Budeme se zabývat tímto návrhem v tom znění, v jakém je uveden ve sněmovním tisku 149/2.
Oponentní zprávu jsme již vyslechli. V tuto chvíli k návrhu zákona otevírám obecnou rozpravu, do které mám tyto přihlášky: Mám přihlášku pana poslance Starce, Kučery st., Bartoše a paní kolegyně Šojdrové. U pana poslance Kučery mám poznámku, že chce přednést stanovisko poslaneckého klubu, měl by mít přednostní právo. Stejné přednostní právo by mohla mít paní kolegyně Šojdrová, protože zpravodaj může v průběhu rozpravy kdykoliv vystoupit. Chce paní kolegyně Šojdrová vystoupit s přednostním právem?
Vystoupí nejprve paní kolegyně Šojdrová a potom pan poslanec Kučera st. Prosím, paní kolegyně.
Poslankyně Michaela Šojdrová: Pane předsedající, členové vlády, kolegyně a kolegové, dovolte, abych v obecné rozpravě zdůvodnila předložení komplexního pozměňovacího návrhu.
V prvním čtení návrhu tohoto zákona pod číslem tisku 149, který předložili kolegové Mareš a Bartoš, jsem vyjádřila s jeho obsahem nesouhlas a podala jsem návrh na novelu školského zákona. Při projednávání ve výboru nepadl žádný pozměňovací návrh, který by odstranil některé vážné nedostatky návrhu kolegů Mareše a Bartoše. Komplexní pozměňovací návrh, který jste obdrželi pod číslem tisku 149/2, vznikl jako reakce na tuto danou situaci, jako vstřícný krok směrem k soukromým školám i k záměru předkladatelů původního návrhu zákona.
Zohlednění požadavků soukromých škol je u tohoto návrhu v tom, že za prvé odnímají kompetence vládě i ministerstvu při rozhodování o výši dotace soukromým školám, ruší tedy kritizované vládní nařízení č. 321/98. Řeší financování soukromých škol zvlášť, samostatným zákonem. Tento pozměňovací komplexní návrh obsahuje také realizaci zásadního požadavku soukromých škol, to je, aby výše dotace byla odvozována od normativu, který je stejný pro státní i soukromé školy srovnatelného typu. Kromě jiného jasně formuluje podmínky pro navýšení dotací.
Tento komplexní pozměňovací návrh byl předložen s cílem vyjít vstříc soukromým školám a zajistit pro ně přijatelnou výši dotací a jasná pravidla pro jejich získávání. Výše základní dotace je dokonce vyšší než u vládního nařízení, které bylo přijato vládou v roce 1996.
Návrh bylo konzultován se zástupci soukromých škol a je jimi přijímán pozitivně, bez zásadních výhrad. Pro kvalitní soukromé školy, které hospodaří se státní dotací podle daných pravidel a které veškeré zisky reinvestují do vzdělávání, znamená tento návrh zákona požadovanou jistotu pro jejich existenci, předvídatelné podmínky, a tedy i možnost dalšího rozvoje.
Návrh předpokládá navýšení finančních prostředků, které pro soukromé školy půjdou, a tedy i dopad na státní rozpočet v rozsahu, který se dá zhruba odhadovat na 200 mil. Kč.
Při projednávání tohoto návrhu zákona mě jeden z předkladatelů zákona potěšil tím, že konstatoval, že tento zákon nás poslance nerozděluje na tzv. pravicové či levicové. Souhlasím, ale domnívám se, že tento návrh zákona nás může rozdělit na ty, kteří vnímají realitu, a proto chtějí jasná pravidla pro zajištění existence soukromých škol, a na ty, kteří se uzavřeli do své vlastní představy bez ochoty hledat reálné řešení.
Vážené kolegyně a kolegové, jsem si vědoma toho, že tento zákon má omezenou platnost do doby schválení nového školského zákona. Přesto vidím jeho schválení jako důležité zejména s ohledem na aktuální situaci soukromých škol. Proto věřím, že schválení tohoto zákona v pozměněné podobě podpoříte. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji paní kolegyni Šojdrové. V tuto chvíli vystoupí pan poslanec Kučera st. se stanoviskem poslaneckého klubu. Potom bude hovořit pan poslanec Martin Starec. Hovoří pan kolega Miloslav Kučera starší.
Poslanec Miloslav Kučera st.: Vážený pane předsedající, vážený pane předsedo vlády, členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, v období od prvního čtení do projednávání návrhu zákona ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu se rozvinula mohutná mediální kampaň, v níž se tvrdilo, že některé politické strany chtějí zánik soukromých škol, že si nepřejí pluralitní systém ve školství, že jsou rodiče žáků soukromých škol ekonomicky diskriminováni, a dnes jsem se v novinách dokonce dočetl, že si ministr školství vyřizuje účty se soukromými školami.
***