Pátek 13. prosince 1996

4. den schůze (13. prosince 1996)

Přítomni:

Předseda PSP M. Zeman, místopředseda PSP J. Vlach, místopředseda PSP J. Kasal, místopředseda PSP J. Honajzer, místopředseda PSP K. Ledvinka a 194 poslanců.

Za vládu České republiky: předseda vlády V. Klaus, místopředseda vlády a ministr zemědělství J. Lux, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti J. Kalvoda, místopředseda vlády a ministr financí I. Kočárník, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí J. Zieleniec, ministr P. Bratinka, ministr průmyslu a obchodu V. Dlouhý, ministr školství, mládeže a tělovýchovy I. Pilip, ministr vnitra J. Ruml, ministr pro místní rozvoj J. Schneider, ministr životního prostředí J. Skalický, ministr zdravotnictví J. Stráský, ministr kultury J. Talíř, ministr práce a soc. věcí J. Vodička, ministr obrany M. Výborný.

(Schůze opět zahájena v 9.02 hodin.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Vážené kolegyně poslankyně, vážení kolegové poslanci, ohlášená jedna minuta právě uplynula. Dovolte mi proto, abych vás přivítal na 4. jednacím dnu 7. schůze Poslanecké sněmovny a popřál vám dobré jitro. Prosím, abyste se všichni přihlásili svými hlasovacími kartami, případně mi oznámili, kdo z vás si žádá či už má náhradní kartu. Zatím nikoho takového nevidím. Nedošly žádné nové omluvy poslanců, platí tedy to, co jsme si říkali na začátku schůze sněmovny s tím, že páni ministři Dlouhý a Zieleniec už mezi tím dorazili ze svých zahraničních cest.

V souladu s § 53 odst. 2 jednacího řádu oznámil včera pan místopředseda Ledvinka, jak budeme dnes pokračovat. Dohodli jsme se, že zahájíme 3. čtení návrhů zákonů, a to podle bodů 70, 83 a 68 našeho schváleného programu. Poté bychom pokračovali bodem 18 a body dalšími.

Dovolte mi, abych přikročil k prvnímu dohodnutému bodu, což je

38.

Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon

ČNR č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů

ve znění pozdějších předpisů

Opakuji znovu, že se jedná o sněmovní tisk 61 o jeho 3. čtení. Zahajuji třetí čtení tohoto vládního návrhu s tím, že pozměňovací návrhy přednesené ve druhém čtení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 61/2.

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal místopředseda vlády a ministr financí pan Ivan Kočárník a dále zpravodaj rozpočtového výboru pan poslanec Robert Kolář. Oba dva zde vidím, takže můžeme zahájit jednání.

Podle § 95 našeho jednacího řádu jsem povinen i ve třetím čtení otevřít rozpravu, ale jsem povinen současné upozornit, že v této rozpravě už lze navrhnout pouze opravu gramatických chyb, pokud se jich autoři dopustili, dále chyb legislativně technických a případně opravy, které logicky vyplývají z přednesených pozměňovacích návrhů. Je také možno podat návrh na opakování druhého čtení.

Pan poslanec Novák má náhradní kartu č. 26. Omlouvám se, pan poslanec František Novák, protože Nováků je zde vícero.

Táži se, kdo si s tímto omezením přeje vystoupit v rozpravě ke třetímu čtení? Vidím zde přihlášeného poslance. Prosím, pane poslanče. Je to pan poslanec Škromach. Prosím o klid nebo začnu cinkat zvonečkem.

Poslanec Zdeněk Škromach: Vážený pane předsedo, vážení páni ministři, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych požádat o doplnění parlamentního tisku 61/2. Domnívám se, že technickou záležitostí došlo k tomu, že návrh, který jsem podal ve 2. čtení, nebyl zařazen do tohoto tisku. Tento návrh se týkal § 24 odst. 2 písm. Zc). Žádal bych o zařazení tohoto návrhu do tisku 61/2 jako dodatečné.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji, pane poslanče. Ptám se, kdo další se hlásí do této rozpravy. Pan poslanec Kolář.

Poslanec Robert Kolář: Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych přednesl návrh na dvě změny v charakteru, o němž jste se zmiňoval, a sice v mém pozměňujícím návrhu, který zazněl při druhém čtení, a sice v bodě, který je označen 5, navrhuji, aby na konci místo "podílového fondu" bylo "podílového listu". Zřejmě přepisem ze stena došlo k chybě. Tam se hovoří neustále o podílovém listu. To by byl určitý logický nesmysl v zákoně a je to technická věc. Dále v pozměňujícím návrhu, který přednesla paní kolegyně Marvanová, je v bodě 1 úplně na konci text "toto peněžní plnění" a opět se hovoří v celém odstavci o nepeněžním plnění. Byl bych rád, kdyby v zákoně bylo, pokud bude tento pozměňující návrh přijat, místo slova "peněžní" - "nepeněžní".

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Navrhuji, abychom v duchu tolerance připomínky, které mají drobný text formálních úprav, takto akceptovali a vrátíme se k nim při projednávání vlastního textu pozměňovacích návrhů.

Má někdo z poslanců námitku proti tomuto postupu? Není tomu tak. Ptám se ještě, kdo se hlásí do rozpravy? Pan poslanec Tlustý.

Poslanec Vlastimil Tlustý: Pane předsedo, dámy a pánové, dovolte mi přednést úpravy mého pozměňovacího návrhu splňující to, co jste uvedl v úvodu. Úprava spočívá v doplnění slov na konec druhého odstavce mého návrhu, kterým zařazuji nebo doporučuji zařadit § 34 a).

Původní věta druhého odstavce zní: "Toto ustanovení se použije poprvé při stanovení zákonu daně za zdaňovací období roku 1997". Zpřesněním navrhuji na závěr této věty doplnit slova: "a pro závazky vzniklé po prvním lednu 1997".

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Tlustému a prosím pana zpravodaje poslance Koláře, aby si tuto úpravu poznamenal, případně aby požádal pana poslance Tlustého o písemné předání jeho návrhu.

Kdo se hlásí dál? Pan poslanec Wagner.

Poslanec Jozef Wagner: Pane předsedo, vážená vládo, vážená sněmovno, cítím za povinnost před projednáváním této předlohy upozornit, že některé pozměňovací návrhy jsou toho druhu, že může vzniknout rozpor s již schváleným usnesením Poslanecké sněmovny k prvnímu čtení návrhu zákona o státním rozpočtu. Pokud by takovýto rozpor vznikl, je návrh zákona o státním rozpočtu nehlasovatelný.

Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji, pane poslanče. Hlásí se ještě někdo do této rozpravy? Pan poslanec Václavek.

Poslanec Jiří Václavek: Pane předsedající, dámy a pánové, chci podotknout, že změna, kterou před chvílí nahlásil pan kolega Tlustý, není technického rázu, ale je to podstatná věcná změna. Proto navrhuji, aby nebyla přijata.

Předseda PSP Miloš Zeman: Domnívám se, že až bude zpravodaj uvádět tento pozměňovací návrh, včetně modifikace navržené panem poslancem Tlustým, měl by na základě této připomínky pana poslance Václavka dát procedurálně hlasovat o tom, zda změnu navrženou panem poslancem Tlustým považujeme za legislativně technickou, či za jiný typ změny, který je umožněn navrhnout ve třetím čtení. Souhlasí pan poslanec Kolář jako zpravodaj s tímto postupem? Souhlasí.

Táži se tedy, zda se ještě někdo hlásí do této rozpravy. Prosím pana poslance Vrzáně.

Dovolte, pane poslanče, abych ještě před vaším vystoupením oznámil, že pan místopředseda Kalvoda má náhradní kartu č. 33. Prosím, pane poslanče.

Poslanec Petr Vrzáň: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, rád bych rovněž využil této příležitosti k technické změně. Je to chyba, která se vloudila do mého návrhu zřejmě špatným propočtem (Předseda PSP M. Zeman: Pane poslanče, prosím na mikrofon, aby to bylo slyšet. Děkuji.)

Na str. 12 tohoto tisku v mých pozměňovacích návrzích, v pořadí třetí návrh týkající se § 16, ve sloupečku daní, v posledním pásmu je uvedeno č. 159.150 Kč, což je chyba. Požaduji opravit na 197.550. Rovněž ve čtvrtém pozměňovacím návrhu, § 38 a), odst. 2, rovněž ve stejném sloupečku záloh, v posledním pásmu, místo částky 13.265 Kč by měla být částka 16.465 Kč.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Doporučuji, abychom v duchu tolerance tyto úpravy považovaly za napravení chyb, které vznikly při přepisu pozměňovacích návrhů. Má sněmovna zásadní námitky proti tomuto postupu? Není tomu tak.

Táži se tedy, doufám, že již naposledy, zda si ještě někdo přeje vystoupit v této rozpravě? Pan poslanec Mašek. Prosím, pane poslanče.

Poslanec Ivan Mašek: Vážený pane předsedo, vážené dámy a vážení pánové, nechci vystoupit v této rozpravě, jen chci požádat, aby ještě před hlasováním byla přestávka na kluby nikoli půl hodiny, jak žádal pan předseda Uhde, ale jednu hodinu. Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Prosím předsedy klubů, aby s tímto návrhem vystoupili až po závěrečném slově navrhovatele, případně zpravodaje. Registruji zatím požadavek pana předsedy Uhdeho, nyní registruji požadavek pana předsedy Maška.

Je ještě někdo, vážení kolegové, kdo se hlásí do rozpravy? Jelikož tomu tak není, rozpravu uzavírám a můžeme nyní přistoupit k hlasování o pozměňovacích návrzích. Hlásí se pan ministr Kočárník.

Místopředseda vlády ČR Ivan Kočárník: Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych se v závěrečném slově před hlasováním vyjádřil k rozpravě a předneseným pozměňovacím návrhům.

V rozpravě vystoupilo 11 poslanců a bylo předneseno celkem 45 pozměňovacích návrhů. Vlastní pozměňovací návrhy lze rozdělit do dvou skupin.

První skupina jsou návrhy zpřesňující legislativu vlastního zákona, druhá skupina jsou návrhy, které vedou tím či oním způsobem ke snížení daní a mají tedy rozpočtový dopad, nebo-li mají dopad na příjmy státního rozpočtu.

Uvnitř této druhé skupiny jsou dvě podskupiny. Jedna podskupina je podskupina návrhů s nepatrným rozpočtovým dopadem, které ve svém celku nepřevýší 50 milionů korun a nezmění tudíž celkové rozpočtové příjmy, které jsou počítány ve stovkách milionů korun, a druhá skupina, druhá podskupina jsou pozměňovací návrhy, které mění celkové rozpočtové příjmy v rozsahu nad 50 milionů korun a mění tak tedy celkové rozpočtové příjmy.

Do té první skupiny, která zpřesňuje legislativu, patří návrhy pana poslance Koláře a paní poslankyně Marvanové. A já tyto návrhy podporuji.

Do druhé skupiny, tzn. do skupiny, která mění rozpočtové příjmy, patří všechny ostatní pozměňovací návrhy. Přitom část pozměňovacích návrhů pana poslance Šafaříka má nepatrný rozpočtový dopad a je možno je přijmout, neboť nezmění celkové rozpočtové příjmy v té logice, jak jsem o tom hovořil.

Zbývající pozměňovací návrhy, a těch je většina, by změnily celkové rozpočtové příjmy, ty rozpočtové příjmy, o kterých sněmovna hlasovala již v prvním čtení návrhu zákona o státním rozpočtu a které zafixovala tímto svým usnesením.

Podle mého názoru jsou tedy tyto pozměňovací návrhy nehlasovatelné.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, letos poprvé jednáme současně o daňovém zákonu a státním rozpočtu v podmínkách nového jednacího řádu. Připomínám, že v loňském roce jsme daňové zákony schválili na jaře a rozpočet byl už sestaven na základě těchto daňových zákonů. Letos se to nepodařilo, já jsem návrh zákona o dani z příjmů předložil a sněmovna z časových důvodů jej na jaře neprojednala. A proto se dostáváme do této zcela nové situace. Získáváme tím novou zkušenost. Tato zkušenost zní: daňový zákon s dopady do příjmů státního rozpočtu nemůže být projednáván spolu s rozpočtem, protože zafixování celkové částky příjmů rozpočtu v prvním čtení znemožňuje hlasovat o pozměňovacích návrzích majících dopad do příjmů. Jak už jsem upozornil, této skutečnosti jsem si byl vědom, když jsem prosazoval, aby novely daňových zákonů byly přijaty ještě do prázdnin, aby se na jejich základě mohl sestavovat rozpočet.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chci vás všechny ujistit, že Ministerstvo financí a vláda jsou připraveny při další novele zákona měnit sazby daní, odpočitatelné položky, odpisové lhůty a přispět tak k celkovému snížení daňového zatížení v České republice. Bohužel v této novele toto nelze prosadit. Děkuji vám za pozornost.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu ministrovi financí a dříve, než se otáži zpravodaje pana poslance Koláře, zda chce rovněž v této fázi vystoupit, oznamuji vám, že pan poslanec Turek má náhradní kartu č. 25.

Nyní se ptám pana poslance Koláře, zda si rovněž přeje závěrečné slovo zpravodaje? Pan poslanec Kolář si nepřeje závěrečné slovo. Jsme tedy podle § 72 jednacího řádu povinni přistoupit k hlasování o pozměňovacích návrzích s tím, že je povinností zpravodaje, aby nám sdělil, v jakém pořadí se bude o těchto návrzích hlasovat.

Předpokládám, že před hlasováním, pokud jsem dobře rozuměl panu předsedovi Uhdemu, nikoli tedy po hlasování k pozměňovacím návrhům - ta informace byla trochu nepřesná - si klub ODS přeje přestávku půl hodiny a klub ODA přestávku jednu hodinu. Táži se pana poslance Maška, zda jsem to správně pochopil? Pan poslanec Mašek živě diskutuje. čili před hlasováním o pozměňovacích návrzích, nikoliv až před definitivním hlasováním si přejete hodinovou přestávku. Půlhodina je podmnožinou hodiny, vyhlašuji tedy hodinovou přestávku, a to do 10.30 hodin.

(Schůze přerušena do 10.30 hodin.)

(Schůze opět zahájena v 10.30 hodin.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, právě jsem dostal zprávu od předsedy klubu ODS pana poslance Uhdeho, který žádá ještě o patnáctiminutové prodloužení přestávky pro svůj klub. Je pátek třináctého, ale přesto toto prodloužení povolujeme a sejdeme se zde v 10.45 hodin, a doufám, že konečně budeme pokračovat.

(Schůze opět přerušena v 10.32 hodin.)

(Pokračování schůze v 10.45 hodin.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Kolegyně a kolegové, je 10 hodin 45 minut. Původně jsme se dohodli, že obnovíme přerušené jednání v 10.45 hod. Jak jste byli informováni, na žádost předsedy poslaneckého klubu ODS jsem tuto lhůtu prodloužil o dalších 15 minut. Nic by nám tedy nemělo bránit pokračovat v našem zasedání.

Žádám pana Ivana Kočárníka a pana poslance Koláře aby zaujali místo u stolku zpravodajů.

Ještě před nimi se hlásí pan předseda klubu ODA Ivan Mašek. Prosím, pane poslanče!

Poslanec Ivan Mašek: Vážený pane předsedo, jménem vedení koaličních klubů žádám ještě o čtvrt hodiny přestávky.

Předseda PSP Miloš Zeman: Vzhledem k tomu, že v této sněmovně byla uzance spočívající v tom, že při první žádosti bylo vyhověno bez hlasování, při druhé žádosti se již hlasovalo, nechám o tomto návrhu podle této uzance hlasovat.

Dovolím si vás odhlásit. Prosím, abyste se laskavě opět zaregistrovali svými hlasovacími kartami. Jsem upozorňován, že někteří kolegové nebyli odhlášeni, odhlašuji vás tedy ještě jednou. Prosím, abyste se znovu přihlásili. Doufám, že hlasovací zařízení už bude v pořádku, i když mě teď odmítá registrovat.

Zahajuji hlasování o procedurálním návrhu pana poslance Maška, to je o prodloužení naší přestávky o 15 minut, t.j. do 11.00 hodin.

Kdo souhlasí s tímto návrhem, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. (Upozornění z lavic na závadu v hlasovacím zařízení.) Prosím technickou službu, aby dohlédla na řádný chod hlasovacího zařízení. Obávám se, že nám tento moderní systém nefunguje.

Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Konstatuji, že návrh byl přijat. Hlasování mělo pořadové číslo 61. Ze 176 se pro něj vyslovilo 115. Děkuji vám.

V 11 hodin se zde opět sejdeme.

(Schůze přerušena do 11.00 hodin.)

(Schůze opět zahájena v 11.00 hodin.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Vážené kolegyně, vážení kolegové, je 11.00 hodin. Prosím proto, abyste laskavě zaujali svá místa v jednací síni, a naše techniky prosím o zvukový signál. Jsem naplněn nadějí, že žádný poslanecký klub nepožádá o přestávku. Děkuji proto panu poslanci Kolářovi, že již ukázněně zaujal své místo u stolku zpravodajů, a prosím o totéž pana ministra financí a místopředsedu vlády Ivana Kočárníka v roli navrhovatele.

Dovoluji si nyní poprosit pana poslance Koláře, aby nám přednášel jednotlivé pozměňující návrhy. Prosím ho rovněž o to, aby podle § 72 odst. 2 našeho jednacího řádu v případě, že se bude jednat o návrhy lišící se pouze kvantitou, což je myslím např. návrh poslanců Šafaříka a Škromacha, nás na to upozornil a vedl nás k orientačnímu hlasování, které by rozhodlo pouze o tom, v jakém pořadí budeme tyto projednávat.

Dovolte mi, protože doufám, že hlasovací zařízení je už v pořádku, abych vás odhlásil a požádal vás, abyste se zaregistrovali svými hlasovacími kartami. Nyní již prosím pana poslance Koláře, aby nám začal předkládat jednotlivé pozměňovací návrhy.

Paní poslankyně Šejdrová má náhradní kartu 24.

Poslanec Robert Kolář: Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dříve než začnu předkládat jednotlivé pozměňovací návrhy, chtěl bych sněmovně předložit určitý návrh, který spočívá ve stanovení procedury projednávání tohoto návrhu. Vycházím z toho, že velká většina návrhů, které byly přijaty rozpočtovým výborem - je to 53 pozměňujících návrhů - jsou více méně legislativně technického charakteru. Na těchto návrzích se rozpočtový výbor shodl mnohdy jednomyslně. Sám za sebe se domnívám, že by bylo zbytečné absolvovat 53 hlasování sólo. Pokud by s tím sněmovna souhlasila, mohli bychom hlasovat o těchto pozměňujících návrzích en bloc.

Jsem si vědom toho, že ve druhém čtení zazněly na plénu některé pozměňující návrhy, které jsou protinávrhy k usnesení rozpočtového výboru. O těch by se samozřejmě hlasovalo také. Dále jsem si vědom toho, že někteří z kolegů - protože nevěděli, že bych navrhoval i tento postup - nevystupovali s protinávrhy k usnesení rozpočtového výboru a nenavrhovali stažení některých bodů. Pokud by byl souhlas s mým postupem, který směřuje k tomu, abychom si ušetřili u bezproblémových bodů čas, nyní bych navrhnul, aby ti, kdož mají výhradu k některému z bodů 1-53 usnesení rozpočtového výboru, tak učinili. O těchto bodech bychom hlasovali zvlášť a o velké většině bodů rozpočtového výboru by bylo možné dle mého názoru hlasovat en bloc.

Já bych prosil o otevření rozpravy nejdříve k této proceduře.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Byl přednesen procedurální návrh. K němu se hlásí pan poslanec Tlustý. Ostatní prosím o klid.

Poslanec Vlastimil Tlustý: Vážený pane předsedo, vážená vládo, chtěl bych přispět k ulehčení hledání správné procedury, neboť předpokládám, že by z velké části se týkala i mého návrhu, neboť je obsažen zčásti v usnesení rozpočtového výboru. V jiném znění je obsažen jako samostatný návrh.

Chtěl bych požádat sněmovnu, aby přijala mé doporučení, kterým žádám sněmovnu o stažení obou dvou mých pozměňovacích návrhů jak z usnesení rozpočtového výboru, tak samostatného pozměňovacího návrhu. Dovolte mi, abych vysvětlil proč, protože vím, že řada z vás se chystala můj pozměňovací návrh podpořit a nerad bych vytvořil v jejich myslích zmatek.

Při jednání rozpočtového výboru jsem slíbil všem svým kolegům, že objeví-li se závažné a neočekávané okolnosti, že právě toto, to je stažení mého návrhu, učiním. Sice jsme původně předpokládali, že takovými těžkostmi by mohla být spíše technická povaha návrhu, jeho přesná formulace, ale neočekávané okolnosti nastaly ve zcela jiné podobě.

Pravděpodobně všichni z vás - a já spolu s vámi - jsme dostali stanovisko podepsané rozhodujícími reprezentanty podniků a podnikatelských sfér v České republice. Pod stanoviskem jsou podepsáni pan Ošťádal, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy, pan Kužel, viceprezident Hospodářské komory, pan Netík, prezident Agrární komory, a pan Nekovář, prezident Komory daňových poradců.

Stanovisko je vůči mému návrhu zásadně negativní a odmítající. Domnívám se, že v civilizovaném světě je medicína a lékař v situaci, kdy pacientům navrhuje a pacienti sami rozhodují o tom, zda chtějí takovou medicínu přijmout. Vzhledem k tomu, že toto stanovisko má charakter, který jsem popsal, domnívám se, že je jasné, že naše podnikatelská veřejnost nechce můj návrh akceptovat. Já bych sice mohl pochybovat, do jaké míry stanoviska svazu jsou či nejsou reprezentativní vůči naprosté většině veřejnosti, nicméně chci toto stanovisko respektovat. Proto bych chtěl poprosit všechny z vás, aby můj návrh na stažení mých návrhů podpořili. Slibuji, že na tomto návrhu budu dále pracovat. Doufám, že i ostatní pochopí, že je v zájmu nás všech udělat něco s tím, aby neplacení nebylo v České republice dobrým podnikáním. Děkuji vám. (Potlesk.)

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Tlustému. Táži se ve smyslu předchozího vystoupení pana poslance Koláře, zda si některý z poslanců přeje vyjmout z onoho bloku usnesení rozpočtového výboru některé další body, abychom o zbývajících - usnese-li se tak sněmovna - mohli hlasovat najednou. Hlásí se pan poslanec Filip.

Poslanec Vojtěch Filip: Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, pokud by se mělo postupovat, jak navrhl pan kolega Kolář, klub ksčm by požadoval, aby se zvlášť hlasovalo o pozměňovacích návrzích pod bodem 17,18, 32, 33. Jestli jsem dobře rozuměl panu kolegovi Tlustému, pak by se nehlasovalo o § 34 a), položka 45, kterou bychom také požadovali. Jinak nemáme proti návrhu kolegy Koláře zásadní výhradu.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Filipovi. Jako další se přihlásil pan poslanec Vrzáň.

Poslanec Petr Vrzáň: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dávám návrh, aby se nehlasovalo o usnesení rozpočtového výboru en bloc, ale po jednotlivých bodech separátně, tedy o všech 53 bodech.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Vrzáňovi. Jeho návrh jsem zaregistroval a sněmovna o něm samozřejmě rozhodne hlasováním. Dříve však, než tak učiníme, se táži poslanců, zda v případě, že bychom přijali návrh zpravodaje, doporučují ještě k samostatnému hlasování vyčlenit některé další body usnesení rozpočtového výboru. Pan poslanec Lobkowicz.

Poslanec Michal Lobkowicz: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, doporučuji, abychom hlasovali o návrzích en bloc, vyjma bodu 7, kde prosím, abychom hlasovali zvlášť. Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Poslanec Lobkowicz přidává ještě bod 7. Mohu uzavřít rozpravu k této části? Jelikož se nikdo nehlásí, rozpravu uzavírám. Dávám nyní slovo zpravodaji panu poslanci Kolářovi.

Poslanec Robert Kolář: Pane předsedo, hlásil jsem se ještě před dokončením rozpravy. Nejsem si zcela jist, jestli pan poslanec Tlustý může sám stáhnout návrh pod bodem 45.

Předseda PSP Miloš Zeman: Je samozřejmé, že o návrhu pana poslance Tlustého budeme hlasovat. Myslím, že by bylo dobré procedurálně ještě uvést čísla pro stenografický protokol, to znamená čísla těchto bodů, pane zpravodaji.

Poslanec Robert Kolář: V této první části rozpravy vystoupil pan kolega Tlustý, který navrhuje stáhnout hlasováním bod č. 45. Dále vystoupil pan kolega Filip, který navrhuje, abychom o bodech 17, 18, 32 a 33 hlasovali zvláště, ne en bloc. Pan kolega Vrzáň navrhl, abychom o usnesení rozpočtového výboru hlasovali po jednotlivých bodech a poslanec Lobkowicz vystoupil s návrhem, abychom zvláště hlasovali o návrhu pod bodem 7. To jsou všechny návrhy, které zazněly.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji, pane poslanče. Navrhoval bych této sněmovně, abychom v dalším hlasování postupovali podle pořadových čísel, to znamená hlasováním nejprve rozhodli o tom, zda si přejeme samostatně hlasovat o bodu 7, potom 45, pak o čtyřech zvláštních bodech, které navrhl pan poslanec Filip, pak dám hlasovat o návrhu, abychom o zbývajících bodech hlasovali en bloc a nebude-li tento návrh přijat, vyhoví se tak návrhu pana poslance Vrzáně, protože o všech bodech budeme hlasovat samostatně.

Souhlasí sněmovna s tímto postupem? Jelikož nevidím žádné námitky, dovolte mi, abych zahájil hlasování. Přece jen je nějaká námitka, hlásí se pan poslanec Brožík.

Poslanec František Brožík: Pane předsedo, vážená vládo, chtěl bych od kolegy Tlustého ještě jednou potvrzení, že stahuje svůj návrh v obou blocích, jak pod bodem 45, tak samostatně ve svých návrzích. Je to tak? Ano. Děkuji.

Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji za toto vysvětlení. Hlásil se ještě pan poslanec Exner.

Poslanec Václav Exner: Pane předsedo, vážení kolegové, vážené kolegyně, aniž by mi návrh pana poslance Vrzáně byl příliš sympatický z hlediska času i obsahu, domnívám se, že přesto ho nemůžeme přehlédnout takovým způsobem, jak bylo navrženo. Přece jen těch 53 bodů se týká tak rozsáhlé a tak velmi různé problematiky, že přehlasovat rozhodnutím sněmovny žádost o to, aby se hlasovalo po jednotlivých bodech pokládám za problematické, ne-li za nekolegiální.

Předseda PSP Miloš Zeman: Domnívám se, že jde o inverzi, ale rád - bude-li si to přát pan poslanec Vrzáň - mu vyhovím a dám o jeho návrhu hlasovat zvláště. Na druhé straně se domnívám, že je korektní nejdříve hlasovat o vyčlenění jednotlivých bodů z onoho balíku usnesení rozpočtového výboru, a to z toho důvodu, že výsledek tohoto hlasování pak může ovlivnit výsledek hlasování těch, kdo si budou přát hlasovat o ostatních bodech en bloc.

Ptám se ještě jednou sněmovny, abychom se nezdržovali, zda souhlasí s tímto postupem. Pokud nejsou námitky, zahajuji hlasování v pořadí, jaké jsem navrhl.

Nejdříve hlasujeme o návrhu pana poslance Lobkowicze o samostatném projednávání bodu 7. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 62 skončilo přijetím návrhu. Ze 191 přítomných hlasovalo 160 pro, 4 proti.

Nyní pouze podle čísel přejdeme ke čtveřici bodů pana poslance Filipa - 17, 18, 32 a 33.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro to, aby se o těchto čtyřech bodech hlasovalo samostatně, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování pořadové číslo 63 skončilo přijetím tohoto návrhu. Ze 192 přítomných bylo 160 pro, 15 proti.

Nyní přecházím k návrhu pana poslance Tlustého nikoliv na samostatné hlasování, ale na stažení bodu 45 z usnesení rozpočtového výboru.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování pořadové číslo 64 skončilo přijetím návrhu, když ze 194 přítomných poslanců bylo 180 pro, 5 proti.

Tím jsme probrali všechny selekce z usnesení rozpočtového výboru. Upozorňuji, že tam bylo ještě druhé pořadové číslo. Prosím, aby mi bylo připomenuto, jaké číslo to bylo po bodu 45.

Poslanec Vlastimil Tlustý: To je neočíslované - poslanec Tlustý, návrhy 1 a 2 v souboru pozměňovacích návrhů.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP