Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

1. volební období

 

ZÁPIS

z 47. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 1. - 2. 3. 1995

 

Přítomni: 1. 3. - posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, H. Orgoníková, J. Ortman, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

2. 3. - posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

Omluveni: 1. 3. - posl. P. Buzková, J. Machalík, Z. Stodůlka.

2. 3. - posl. P. Buzková, Z. Stodůlka.

Hosté: viz prezenční listina.

 

PROGRAM:

1/ Návrh zásad ústavního zákona o referendu předložený posl. J. Kryčerem a dalšími (tisk 1424)

2/ Návrh zásad ústavního zákona o lidovém hlasování předložený posl. J. Ortmanem a dalšími (tisk 1425)

3/ Návrh zásad ústavního zákona o referendu, předložený posl. Zd. Trojanem a dalšími (tisk 1427)

4/ Dodatek k usnesení výboru č. 198 z 22. 2. 1995 k tisku 1357 - vl. návrh zásad zákona o sociální pomoci

5/ Návrh posl. E. Jaroše a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomániemi, ve znění zákona č. 425/1990 Sb. (tisk 1449)

6/ Návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, předložený poslancem O. Zeminou (tisk 1423)

7/ Návrh zásad zákona o státních svátcích, svátcích a významných a památných dnech předložený posl. P. Tollnerem a dalšími (tisk 1445)

8/ Návrh zásad zákona o státních svátcích a významných a památných dnech předložený posl. J. Drápelou a dalšími (tisk 1495)

9/ Koncepce právní úpravy rodinně právních vztahů přijatá vládou České republiky dne 4. ledna 1995

10/ Sdělení předsedy

11/ Problematika národností - společné projednání s komisí pro národnosti

12/ Zpráva o peticích došlých Parlamentu ČR za období od 1. 2. 1995 do 28. 2. 1995 - přeloženo na příští schůzi výboru

Schůzi výboru zahájil předseda J. Pavela, navrhl vyřadit bod 12/ - Zprávu o peticích (výbor rozhodl přeložit na další schůzi).

Posl. M. Hubová navrhla projednat dodatek k usnesení výboru č. 198 k vl. návrhu zásad zákona o sociální pomoci (výbor rozhodl zařadit jako bod 4/).

Výbor rozhodl projednal prvé tři body současně.

 

K bodu 1/, 2/ a 3/

Tisk 1424 - zástupce předkladatelů posl. J. Kryčer: uvedl, že je třeba pojmout referendum šířeji, než jen vstup do EU, např. umožnit sloučení VÚSC.

Tisk 1425 - zástupce předkladatelů posl. J. Ortman: doporučil věnovat pozornost zejména čl. 1; tento návrh nezasahuje do zákonodárné pravomoci Parlamentu; bude se týkat vstupu do EU, ale nejen do EU.

Tisk 1427 - zástupce předkladatelů posl. Zd. Trojan: návrh reflektuje případný vstup České republiky do evropských struktur; referendum může být obligatorní či fakult.; je třeba volit přiměřenou kombinaci závaznosti či konsultativnosti. Neřeší se zde technické záležitosti.

Zpravodaj výboru posl. J. Pavela: vláda svým stanoviskem všechny tři předlohy odmítá; jako nejpřijatelnější považoval T 1425. K jednotlivým tiskům uvedl: T 1424 má příliš široký záběr a zasahoval by do zákonodárného procesu.

T 1427 - je zde rozpor mezi zásadou II. a III. V závěru doporučil výboru vzít předlohy na vědomí a doporučit vládě, aby se všemi třemi předkladateli spolupracovala při přípravě paragrafovaného znění.

V rozpravě vystoupili poslanci:

L. Body (v T 1424 schází zmínka o Senátu; navrhl, aby PS vytvořila pracovní skupinu k vypracování jednoho návrhu paragrafovaného znění); V. Trojan (referendu by měly být podrobeny otázky vstupu do evropských struktur, ale zajistit řádně informovanost občanů, což T 1425 vcelku splňuje - doporučil, aby předkladatelé tohoto tisku spolupracovali s vládou; T 1424 považoval za nepřijatelný); J. Ortman (navrhl podpořit zásadu č. 1, T 1425 jako základ pro další práci a vyslovit s T 1425 souhlas, neboť návrh podávali poslanci z různých polit. klubů); Zd. Trojan (vzít všechny tři předlohy na vědomí a paragrafované znění připravit ve spolupráci s vládou tak, že bude vycházet ze zásady č. 1 tisku 1425).

Výbor přijal usnesení č. 203 (T 1424), č. 204 (T 1425), č. 205 (T 1427) - hlasování: 7 - 0 - 0.

 

K bodu 4/

Posl. M. Hubová předložila návrh dodatku usnesení č. 198 - vložit zásadu 15a, která by řešila manželské a rodinné poradenství.

Výbor svým hlasováním (7 - 0 - 0) s návrhem dodatku vyslovil souhlas - usnesení č. 210.

 

K bodu 5/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu zákona posl. E. Jaroš: vzhledem k tomu, že byl přijat zákon o reklamě, souhlasil s vypuštěním pasáže o reklamě; návrh sleduje ochranu nekuřáků před kuřáky, ujednocení a přizpůsobení legislativy v Evropě, varovat a snižovat škodlivé látky.

Zpravodaj výboru posl. L. Body: ztotožnil se se stanoviskem vlády k této předloze a doporučil výboru vyslovit nesouhlas.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Pavela (vypustit b. 9, čl. I).

Výbor nepřijal stanovisko, neboť hlasoval:

o souhlasu s předlohou 3 - 2 - 2

o nesouhlasu s předlohou 3 - 3 - 1.

 

K bodu 6/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad zákona posl. O. Zemina:

předloha by měla zajistit dotažení systému obecní policie, aby byl účinnější; rozšiřuje oprávnění strážníků zastavovat vozidla dopustí-li se řidič přestupku, vstupovat do živnostenských provozoven (alkohol mladistvých), omezit pohyb agresivních osob, zákroky strážníků v mimopracovní době.

Zpravodaj výboru posl. V. Trojan: navrhl vypustit zásadu č. 4 a 6, ze zásady č. 8 vypustit § 17b) a § 17c), vypustit zásadu č. 9. S ostatními zásadami navrhl vyslovit souhlas.

V rozpravě vystoupili poslanci:

L. Body (souhlasil se stanoviskem vlády, předlohu nepodpořil); Zd. Vlček (obecní policie má snahu suplovat policii ČR, proto s rozšířením jejich pravomoci nesouhlasil; poukázal na špatný výběr strážníků); M. Hubová (zakotvit do zákona povinné psychologic. testování při výběru strážníků - jako povinnost obec. úřadů); J. Pavela (zpřísnit výběr strážníků /zapracovat do usnesení výboru/, potom by mohly být pravomoci rozšířeny).

Výbor přijal usnesení č. 209 (hlasování 6 - 0 - 1).

 

K bodu 7/ a 8/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad zákona T 1445 mpř. P. Tollner: předloha chce do budoucna navázat na živou tradici; navrhuje proto tři okruhy - státní svátky, svátky církevní a svátky památné i občanské a významné dny. Jde o snahu předložit fundovanou a s Evropou srovnatelnou úpravu, nikoli o zvýšení počtu svátků. Souhlasil, že je chyba, že nepředložili současně ekonomický rozbor.

Zástupce poslanců-předkladatelů zásad zákona T 1495 posl. J. Drápela:

církevní svátky jsou v naší zemi tradiční, proto je předloha uvádí. Se stanoviskem vlády nesouhlasil.

Zpravodajka výboru posl. H. Orgoníková: navrhla výboru podpořit předlohu takto: svátní svátky - 8. 5., 28. 10 a významné dny - 1. 1., 6. 1., Velikonoční pondělí, 1. 5., 5. 7., 6. 7., 1. 11., 24. a 25. a 26. 12., památné dny - 7. 3., 5. 5., 27. 6., 17. 11.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Drápela; Zd. Trojan (upravit systém svátků je potřeba - navazovat na živé tradice; přílišné rozšiřování počtu by však nebylo dobré); J. Pavela (navrhl vzít obě předlohy na vědomí a doporučit předkladatelům obou tisků, aby předložili společné paragrafované znění); V. Trojan (apelovat na racionálnost návrhů); Zd. Vlček;

M. Hubová (požádat Parlament. institut, aby zjistili, zda ve světě existuje Den rodiny; doporučila výboru vyjádřit se ke Dni matek); L. Body.

Výbor přijal usnesení k T 1445 č. 207 a k T 1495 č. 208

(hlasování: 7 - 0 - 1).

 

K bodu 9/

Dr. Kamlach, min. spravedlnosti: znovuoživení koncepce právní úpravy vycházející z dělení práva na veřejné a soukromé.

Dr. Kos, min. práce a sociálních věcí: posílit pomoc státu rodinám, které to potřebují.

Dr. Soušková, Úřad pro legislativu a veřejnou správu: jde zatím o hrubý nárys budoucí úpravy.

Zpravodajka výboru posl. M. Hubová: koncepci vláda předložila na základě požadavku Poslanecké sněmovny. Otevřela otázku možnosti malé novely zákona o rodině (výživné, rozvod) ještě před celkovou úpravou, neboť již teď je mnoho problémů neřešitelných.

V rozpravě vystoupili poslanci:

V. Exner (koncepci doplnit o řešení krizových situací, kdy dítě nemá rodinu, vztah státu k neúplným rodinám, podporu státu oblasti volného času dětí a mládeže);

M. Hubová (v zásadách garantovat poradenskou činnost; poukázala na nevyváženost vztahu stát - rodina; v oblasti výživného materiál nenabízí žádné konkrétní opatření; koncepci doplnit o souhrn institucí, které se zaobírají rodinou); J. Pavela (navrhl koncepci vzít na vědomí a doporučit, aby do konce září 1995 byly předloženy PS zásady obou zákonů); J. Machalík.

Výbor přijal usnesení č. 211.

 

K bodu 10/

Předseda seznámil členy výboru:

- 1. rada nizozemského velvyslanectví nabízí setkání a diskusi o institutu Ombudsmana (ještě před cestou)

/Výbor doporučil pozvat p. radu na pracovní jednání do Harrachova/

- urychleně doručit životopisy pro cestu do zahraničí;

- Dr. Vodičková (Fond ohrožených dětí) bude pořádat asi 17. - 19. 3. (víkend) seminář k právům dětí.

- změna termínu semináře k rodině je z 9. 3. na 19. 4. t.r.

 

K bodu 11/

Společné jednání s komisí výboru pro národnosti uvedl posl. J. Pavela, přivítal předsedu PS PČR PhDr. M. Uhedho.

Předseda komise pro národnosti posl. L. Body: navrhl projednat další činnost komise a posoudit, zda je třeba rozšířit komisi o další členy - zástupce národnostních menšin v České republice.

Předseda Poslanecké sněmovny M. Uhde: uvítal, že komise oživí svou činnost, bude se podle svých možností komise zúčastňovat.

V rozpravě vystoupili:

J. Pavela (doporučil přizvat zástupce národností, kteří budou skutečnými mluvčími své menšiny; problém bude zřejmě u Romů); L. Body (zástupce si musí dohodnout sami Romové; v současnosti je 49 romských sdružení, navrhl proto závěry z komise zaslat všem těmto sdružením; u Romů je problém, že do čela se staví věšinou trestané osoby; vláda projednala otázku ratifikace Úmluvy o právech menšin, která bude předložena PS; komise by měla uskutečnit i výjezdní pracov. jednání v místech soustředění jednotl. menšin); M. Uhde (ujal by se jako předseda Parlamentu oslovení všech 49 rom. sdružení a vyzve je, aby se dohodli na 1 společném zástupci; bude to i jisté zmapování situace v rom. sdruženích, pokus o zjištění většinového reprezentanta, neboť z hlediska národností jsou Romové velký problém; Parlament se musí intenzivně zajímat o problémy menšin; doporučil komisi, aby jednotliví členové si rozdělili úkoly - zmapovat problémy jednotlivých národ. menšin); H. Orgoníková (již na setkání předsedy PS se zástupci Romů 20. 12. 1994 se hovořilo o tom, že se Romové musí dohodnout na zástupci); W. Piverka (doporučil otázku jednoho zástupce Romů reálně posoudit; problém národností je v současnosti v celé Evropě, nelze se zaměřit pouze na Romy); Zd. Trojan (rom. otázka z hlediska nár. menšin je problémem; doporučil zmapovat tuto problematiku i regionálně a pozvat zástupce do PS); Zd. Vlček (dnes se jedná o nastartování práce komise, nezabývat se detaily).

Závěry:

Komise bude nadále pracovat pravidelně v týdnech určených pro práci komisí.

Přizvat zástupce dalších národností, které projeví zájem a oslovit romská sdružení.

Posl. Pavela se pokusí v Radě pro národnosti dohodnout, aby vyslali zástupce Slováků, za dobré považoval přizvávat zástupce sekretariátu Rady pro národnosti.

Následující schůzi komise začít německou menšinou a projednat rámcovou Úmluvu k národ. menšinám a přizvat zástupce vlády, aby vysvětlil důvody pozdržení předlohy. Úmluvu rozmnožit a zaslat všem členům komise.

Před schůzí komise by se měl předseda komise, nebo pověřený poslanec sejít se zástupcem národ. menšiny, jejíž problematika bude na programu a předjednají, čím se bude komise zabývat.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel

výboru předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP