ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

293

Vládní návrh

zákona

České národní rady

o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu obecními úřady a o vydávání potvrzení orgány obcí a okresními úřady

ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

Vládní návrh

Zákon České národní rady

o ověřování shody opisů nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu obecními úřady a o vydávání potvrzení orgány obcí a okresními úřady

Vládní návrh

Zákon

České národní rady

ze dne ...... 1992

o ověřování shody opisů nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu obecními úřady a o vydávání potvrzení orgány obcí a okresními úřady

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

Část první

Ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a ověřování pravosti podpisu

§ 1

/1/ Obecní úřad, městský úřad, v hlavním městě Praze obvodní úřad nebo místní úřad, v územně členěných statutárních městech úřady městských obvodů nebo úřady městských částí /dále jen "obecní úřad"/, který vede matriku, provádí ověření shody opisu nebo kopie s listinou /dále jen "vidimace"/ a ověřování pravosti podpisu /dále jen "legalizace" [Zpoplatnění vidimace a legalizace upravuje zákon České národní rady č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích vybíraných správními orgány České republiky].

/2/ Okresní úřad, v hlavním městě Praze Magistrátní úřad a územně členěných statutárních městech magistráty těchto měst mohou pověřit vidimací a legalizací i obecní úřad, který nevede matriku, po projednání s ním za předpokladu, že jsou u něho vytvořeny podmínky pro zabezpečení řádného výkonu této činnosti.

/3/ Vidimaci nebo legalizaci provádí tajemník obecního úřadu nebo jím pověřený pracovník, není-li tajemník obecního úřadu ustanoven [§ 52 odst.3 a § 59 odst. 1 zákona České národní rady č.367/1990 Sb., o obcích /obecní zřízení/, ve znění zákona České národní rady č.302/1992 Sb. /úplné znění vyhlášené pod č. 410/1992 Sb./], ověření provede starosta nebo jím pověřený pracovník obecního úřadu nebo člen obecního zastupitelstva /dále jen "pověřený pracovník"/.

§ 2

Vidimaci a legalizaci provádí pověřený pracovník v úředních místnostech obecního úřadu. Požádá-li o legalizaci podpisu fyzická osoba, která se ze zdravotních nebo jiných důležitých důvodů nemůže dostavit na obecní úřad, může pověřený pracovník provést legalizaci i na jiném vhodném místě.

§ 3

/1/ Při vidimaci není obecní úřad odpovědný za obsah, správnost a pravost údajů uvedených v listině.

/2/ Vidimace se vyznačí na ověřeném opisu /kopii/ ve formě ověřovací doložky, v níž je uvedeno:

a) zda opis /kopie/ souhlasí doslovně s listinou, z níž byl pořízen a zda tato listina je prvopisem nebo ověřeným opisem /kopií/ a z kolika listů nebo archů se skládá,

b) počet listů nebo archů, které opis /kopie/, obsahuje,

c) zda jde o opis /kopie/ úplný nebo částečný,

d) pořadové číslo, pod kterým je vidimace zapsána v ověřovací knize,

e) místo a datum vidimace,

f) podpis pověřeného pracovníka a otisk razítka se státním znakem.

/3/ Obecní úřad neprovede vidimaci:

a) opisu /kopie/ občanského průkazu, vojenského průkazu, pasu a jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby,

b) jestliže se předložený opis /kopie/ neshoduje s originálem,

c) jestliže je listina psána v cizím jazyce,

d) jsou-li v listině, která se vidimuje, změny, doplňky, vsuvky nebo škrty, které by mohly zeslabit její věrohodnost.

/1/ Legalizací pověřený pracovník ověřuje, že fyzická osoba v jeho přítomnosti listinu vlastnoručně podepsala nebo podpis na listině se již nacházející před ním uznala za vlastní.

/2/ Fyzická osoba předloží k prokázání své totožnosti platný úřední průkaz, který obsahuje údaje uvedené v odstavci 3 písmeno a).

/3/ Legalizace se vyznačí na listině formou ověřovací doložky, která obsahuje:

a) jméno, příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo, není-li nebo nelze-li je zjistit, datum narození žadatele,

b) údaj, jak byla zjištěna totožnost žadatele,

c) konstatování, že fyzická osoba listinu vlastnoručně před pověřeným pracovníkem podepsala, nebo že uznala podpis na listině za vlastní,

d) pořadové číslo, pod kterým je legalizace zapsána v ověřovací knize,

e) místo a datum legalizace,

f) podpis pověřeného pracovníka a otisk razítka se státním znakem.

/4/ Pověřený pracovník provedením legalizace neodpovídá za obsah listiny.

/5/ Neovládá-li pověřený pracovník jazyk, v němž je listina pořízena, vyzve žadatele, aby předložil překlad listiny tlumočníkem, nestane-li se tak, legalizaci odmítne.

Obecní úřad neprovede legalizaci, jde-li o legalizaci podpisu na listině, která neobsahuje žádný text.

§ 5

/1/ Nemůže-li fyzická osoba číst nebo psát, provede pověřený pracovník legalizaci pouze za účasti dvou svědků. Svou přítomnost stvrdí svědci podpisem v ověřovací knize.

/2/ Přítomnost těchto svědků, jejich jméno, příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo se uvede v ověřovací knize.

§ 6

Obecní úřad vede evidenci vidimací a legalizací ve svázané knize na stanovených tiskopisech. Vzor tiskopisu je v příloze tohoto zákona.

Část druhá

Vydávání potvrzení

§ 7

Potvrzení vydávaná podle zvláštních předpisů orgány obcí [§ 9 zákona České národní rady č. 367/1990 Sb.] nebo okresními úřady [§ 4 zákona České národní rady č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění zákona České národní rady č. 321/1992 Sb. /úplné znění vyhlášené pod č. 403/1992 Sb.] obsahují:

a) označení orgánu, který potvrzení vydal,

b) uvedení právního předpisu, který vyžaduje vydání potvrzení,

c) stručné a výstižné uvedení skutečností, které se potvrzují,

d) údaj o tom, komu a k jakému účelu bylo potvrzení vydáno,

e) datum vyhotovení a číslo jednací,

f) jméno, příjmení a podpis osoby, která potvrzení vydala,

g) otisk razítka se státním znakem.

§ 8

Orgány uvedené v § 7 vedou jmennou evidenci fyzických a právnických osob, jimž bylo potvrzení vydáno.

Část třetí

Závěrečné ustanovení

§9

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1993.

Příloha

OVĚŘOVACÍ KNIHA
Pořadové číslo vidimace, legalizace Den vidimace, legalizaceJméno, příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo fyzické osoby, jejíž podpis je legalizován a její podpis. Totožnost zjištěna úředním průkazem (druh a číslo průkazu) Listina byla u obec. úřadu podepsána Podpis byl uznán za vlastní Označení druhu listiny, která je vidimována
1
2
3
4
5
6


Údaj o uhražení správního poplatku (uvedení čísla dokladu, kterým byl uhražen) Legalizace provedena v přítomnosti svědků (jméno, příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo a podpis svědků) Podpis pověřeného pracovníka
789


Důvodová zpráva

Ověřování opisů listin a podpisů na listinách prováděly národní výbory pověřené vedením matrik od 1. dubna 1953 na základě vládního nařízení č. 15/1953 Sb., o ověřování listin a podpisů na listinách národními výbory. Tuto činnost zabezpečují od roku 1990 obecní úřady, které vedou matriky.

Uvedené vládní nařízení bylo zrušeno s účinností od 1. ledna 1993 článkem XII odst. 4 zákona č. 264/1992 Sb., kterým se mění a doplňuje občanský zákoník, zrušuje zákon o státním notářství a o řízení před státním notářstvím /notářský řád/ a mění a doplňují některé další zákony.

Vzhledem k tomu, že je pro fyzické osoby důležité mít možnost ověřování opisů listin a podpisů na nich v místě svého bydliště, byl zpracován návrh zákona České národní rady, který by jim uvedené umožnil.

Navrhovaná právní úprava byla připravena v návaznosti na zákon č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti /notářský řád/.

Proto byl připraven návrh jednoduché zákonné právní úpravy. Se zřetelem na jednoduchost se předkládá přímo paragrafované znění bez zpracování zásad navrhovaného zákona.

Navrhovaná právní úprava si nevyžádá zvýšené nároky na finanční prostředky ze státního rozpočtu ani nárůst pracovních sil, neboť tato činnost se provádí ve stejném rozsahu, jako dosud. Dojde však ke zvýšení nákladů obecních úřadů v souvislosti s pořízením nových ověřovacích knih. Tyto náklady budou hrazeny z rozpočtu obecního úřadu.

K jednotlivým ustanovením:

K § 1:

Navrhovaným ustanovením se stanoví příslušnost obecních úřadů k ověřování opisů listin a podpisů na nich. Stejně jako dosud je umožněno, aby tuto činnost přímo ze zákona vykonávaly všechny obecní úřady, které vedou matriku.

Současně je však dána možnost, aby okresní úřad pověřil ověřováním i obecní úřad, který matriku nevede. Bude přitom vycházet zejména z toho, zda jsou vytvořeny u takovéhoto obecního úřadu personální předpoklady pro řádné zabezpečení této činnosti. Předpokládá se, že okresní úřad zajistí odbornou pomoc těmto obecním úřadům. Tímto ustanovením se vychází vstříc občanům i požadavkům obecních úřadů. Aby nedocházelo v praxi k pochybnostem, kdo je pověřen ověřováním na obecním úřadě, stanoví se tato skutečnost přímo v zákoně. Pro ověřování shody opisu nebo kopie s listinou se zavádí legislativní zkratka vidimace a pro ověřování pravomoci podpisů, legalizace, a to ve shodě s § 19 notářského řádu.

K § 2:

K ověřování ve většině případů dochází v místnostech obecního úřadu. Z toho vychází i navržená právní úprava. Je však umožněno, aby z mimořádných důvodů, například dlouhodobá nemoc osoby, dosažený věk apod., mohlo dojít k ověření podpisu i mimo uvedené místnosti. Například v nemocnicích, v bytech starých a nepohyblivých osob apod.

K § 3:

V paragrafu jsou stanoveny podmínky, za jejichž splnění lze provést ověření shody opisu nebo kopie s listinou. K snazšímu posouzení a jednotnému postupu jsou zároveň stanoveny náležitosti ověřovací doložky. Vzhledem k tomu, že ověření je vlastně potvrzením určité skutečnosti, je obligatorně stanoveno, že obecní úřad připojí k ověřovací doložce i razítko se státním znakem a podpis příslušného pracovníka. V ustanovení jsou vymezeny případy, ve kterých obecní úřad ověření shody opisu nebo kopie s listinou neprovede. Jde například o to, že osobní průkazy jsou nepřenosné a v případě ztráty musí příslušný orgán vystavit jeho duplikát nebo nový doklad. Ověření dále neprovede, pokud by se opis neshodoval s originálem nebo pokud by byl psán cizím jazykem anebo, když je v listině škrtáno nebo doplňován text a vzniknou pochybnosti o věrohodnosti této listiny.

Na rozdíl od dosavadního stavu budou obecní úřady provádět i vidimaci listin pro použití v cizině.

K § 4:

Obecní úřad ověřuje pouze to, že listinu vlastnoručně podepsala konkrétní fyzická osoba v přítomnosti pracovníka obecního úřadu nebo podpis na listině tam uvedený, je její vlastní. K tomu je stanovena i povinnost takovéto osoby předložit doklad prokazující její totožnost a současně podepsat i příslušný záznam v ověřovací knize. Kromě toho se taxativně stanoví další náležitosti ověřovací doložky.

Pracovník obecního úřadu však nemůže odpovídat za správnost údajů uvedených v ověřovaných listinách.

Výslovně se stanoví, že obecní úřad neověří podpis na takové listině, která je bez textu.

Na rozdíl od dosavadní právní úpravy budou obecní úřady provádět legalizaci i pro použití v cizině.

K § 5:

Výslovně je upraven postup v případech, kdy se ověřuje podpis fyzické osoby, která neumí číst nebo psát. Přítomnost svědků má zabezpečit objektivnost uvedeného úkonu obecního úřadu.

K § 6:

K následnému prokázání správnosti ověření, popřípadě, že k ověření skutečně došlo a ke kontrole je stanoveno, že obecní úřad vede evidenci provedených ověření v předem svázaných knihách. Vzor tiskopisu je připojen v příloze zákona.

K §§ 7:

V navrhovaném ustanovení se stanoví náležitosti potvrzení, které vydávají obecní úřady podle zákona č.367/1990 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů a okresní úřady podle zákona č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů.

K § 8:

Vzhledem k tomu, že o vydávání potvrzení orgány obcí a okresními úřady je třeba mít přehled, stanoví se povinnost vést evidenci fyzických a právnických osob, jimž se potvrzení vydává.

K § 9:

Účinnost je navrhována s přihlédnutím k zániku platnosti nařízení vlády č. 15/1953 Sb., a to dnem 1. ledna 1993.

V Praze dne 18. prosince 1992

předseda vlády České republiky

Doc. Ing. Václav Klaus, CSc. v.r.

ministr vnitra České republiky

Jan Ruml v.r.
Zpracoval:
JUDr. Petr Příhoda
ředitel odboru legislativy a koordinace předpisů MV ČR



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP