FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1992

Sněmovna lidu

VI. v. o.

Sněmovna národů

1366

Návrh

výborů ústavně právních SL a SN

 

NÁVRH

ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů

prof. JUDr. Martin KONTRA, CSc.

JUDr. Jiří KOVÁŘ

předseda VÚP SN

předseda VÚP SL

 

Návrh

Ústavní zákon

ze dne ................ 1992,

kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto ústavním zákoně:

Čl. I

Ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů, se mění a doplňuje takto:

1. Čl. 30 odst. 3 zní:

"(3) Sněmovna lidu se volí na období čtyř let.".

2. Čl. 31 odst. 3 zní:

"(3) Sněmovna národů se volí na období čtyř let. Volební období Sněmovny národů počíná a končí s volebním obdobím Sněmovny lidu.".

Čl. II

Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem voleb do Federálního shromáždění.

 

Důvodová zpráva

Podle dosavadního znění ustanovení článku 30 odst. 3 a článku 31 odst. 3 ústavního zákona č. 143/1968 Sb. je volební období Sněmovny lidu a Sněmovny národů pětileté.

Pětileté období zákonodárných sborů bylo v dřívějším režimu zejména dáno obvyklým pětiletým intervalem mezi sjezdy komunistické strany, které byly oficiální ideologií považovány za mezníky vývoje společnosti, od nichž se odvíjelo vše další. Zároveň pětileté období bylo v relaci se základním plánovacím obdobím.

Neúnosnost tak dlouhého volebního období v nových podmínkách bezprostředně po demokratické revoluci byla zcela zřejmá. Ustanovením § 2 odst. 1 ústavního zákona č. 45/1990 Sb. bylo proto určeno, že volební období Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění, které budou zvoleny ve volbách v roce 1990, bude trvat 24 měsíců.

Pro nastávající časové období, kdy již demokratické instituce jsou v zásadě vytvořeny, se jeví potřebným určit nikoliv již jen speciální volební období sněmoven Federálního shromáždění, nýbrž stanovit obecně pravidelně se opakující časový interval konání voleb do Federálního shromáždění.

V návrhu ústavního zákona se navrhuje volební období čtyřleté. Takové období se v současné době uplatňuje ve většině západoevropských parlamentů a je odpovídající i z hlediska periodického obnovování politického složení parlamentu volbami.

Návrh čtyřletého volebního období sněmoven Federálního shromáždění byl obsažen v poslaneckém návrhu novely tří hlav ústavního zákona č. 143/1968 Sb. (tisk 1071, resp. 1071/A), který prošel připomínkovým řízením, v rámci kterého proti takto stanovenému volebnímu období sněmoven nebylo žádných výhrad.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP