Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky 1991

VI. v. o.

945

Vládní návrh

Zákona

ze dne ........ 1991

o ochraně topografií polovodičových výrobků

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

Předmět ochrany

§ 1

/1/ Podle tohoto zákona jsou chráněny topografie polovodičových výrobků (dále jen "topografie"), které jsou výsledkem tvůrčí činnosti původce a které nejsou v průmyslu polovodičových výrobků běžné. Ochrana podle tohoto zákona se vztahuje rovněž na části topografie, které jsou využitelné samostatně, jakož i na zobrazení sloužící k výrobě topografie.

/2/ Jestliže topografie polovodičového výrobku je tvořena z prvků všeobecně známých, je chráněna pouze tehdy, splňuje-li kombinace těchto prvků podmínky uvedené v odstavci 1.

/3/ Ochrana podle odstavce 1 se nevztahuje na technologii užitou při vytváření topografie nebo výrobě polovodičového výrobku, ani na informace uložené v tomto výrobku.

§ 2

/1/ Topografií se pro účely tohoto zákona rozumí série jakkoli zafixovaných nebo zakódovaných vzájemně souvisejících zobrazení, znázorňujících trojrozměrné trvalé uspořádání vrstev, z nichž se polovodičový výrobek skládá, přičemž každé zobrazení znázorňuje vzor jedné vrstvy polovodičového výrobku nebo jeho části, popřípadě povrchu polovodičového výrobku v jednotlivých stupních výroby, nebo jeho částí.

/2/ Polovodičovým výrobkem se pro účely tohoto zákona rozumí konečná nebo mezitímní forma mikroelektronického výrobku, který je určen k plnění elektronické funkce a který se skládá ze základního tělesa obsahujícího vrstvu polovodičového materiálu a opatřeného alespoň jednou vrstvou vodivého, izolačního nebo polovodičového materiálu v předem daném uspořádání.

Právo na ochranu

§ 3

/1/ Právo na ochranu topografie přísluší jejímu původci nebo jeho právnímu nástupci.

/2/ Jestliže topografie byla vytvořena ke splnění úkolu z pracovního poměru nebo obdobného vztahu, přísluší právo na ochranu zaměstnavatel i nebo tomu, pro koho byla na základě smlouvy vytvořena, pokud smlouva nestanoví jinak.

§ 4

Právo na ochranu topografie je převoditelné.

§ 5

Právo na ochranu topografie zanikne uplynutím 15 let ode dne jejího vytvoření, jestliže topografie nebyla obchodně využívána jinak než skrytě nebo nebyla přihlášena u Federálního úřadu pro vynálezy (dále jen "Úřad").

§ 6

/1/ Právo na ochranu topografie mohou uplatnit českoslovenští občané, jakož i osoby, které mají bydliště nebo sídlo na území České a Slovenské Federativní Republiky.

/2/ Osoby, které nemají na území České a Slovenské Federativní Republiky bydliště nebo sídlo, mohou uplatnit právo na ochranu jen za podmínky vzájemnosti.

§ 7

Přihláška topografie

/1/ Každý, kdo chce uplatnit právo na ochranu topografie (dále jen "přihlašovatel"), musí podat písemnou přihlášku topografie (dále jen "přihláška") u Úřadu. Pro každou topografii musí být podána samostatná přihláška.

/2/ Přihláška musí obsahovat:

a) žádost o zápis do rejstříku topografií (dále jen "rejstřík"), s uvedením názvu topografie;

b) podklady umožňující identifikaci topografie, a případně i samotný polovodičový výrobek obsahující topografii;

c) datum prvního, nikoliv však skrytého obchodního využití topografie, je-li dřívější, než je datum podání přihlášky;

d) doklad o nabytí práva na ochranu topografie podle ustanovení § 4 a údaje svědčící o právu na ochranu topografie podle ustanovení § 6.

/3/ Přihlašovatel je oprávněn některé z požadovaných podkladů umožňujících identifikaci topografie nebo jejich částí označit jako obchodní nebo výrobní tajemství; v tomto případě musí být tyto podklady předloženy v dalším vyhotovení, jehož příslušné části označené jako obchodní nebo výrobní tajemství jsou nečitelné. Jako obchodní nebo výrobní tajemství nemohou být označeny podklady jako celek.

/4/ Za podání přihlášky je přihlašovatel povinen zaplatit správní poplatek podle zvláštního předpisu [Zákon č. 105/1951 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákonného opatření předsednictva Národního shromáždění č. 138/1960 Sb. Vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky č. 570/1990 Sb., o správních poplatcích, ve znění vyhlášky federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky č. .../1991 Sb.].

/5/ Úřad může stanovit bližší formální náležitosti přihlášky.

§ 8

Zápis topografie

/1/ Splňuje-li přihláška podmínky stanovené v ustanovení § 7 zapíše Úřad topografii do rejstříku. Úřad vydá přihlašovateli, jehož topografie byla zapsána do rejstříku (dále jen "majitel topografie") osvědčení o zápisu topografie do rejstříku a zápis topografie do rejstříku oznámí ve Věstníku Federálního úřadu pro vynálezy (dále jen "Věstník").

/2/ Jestliže přihláška neodpovídá požadavkům uvedeným v ustanovení § 7, Úřad vyzve přihlašovatele, aby ve stanovené lhůtě nedostatky odstranil. Neodstraní-li přihlašovatel vytčené nedostatky ve stanovené lhůtě, Úřad řízení o přihlášce zastaví. Na tento důsledek musí být přihlašovatel při stanovení lhůty upozorněn. Týkají-li se nedostatky přihlášky náležitostí uvedených v ustanovení § 7 odst. 2 písm. a) až c), považuje se za datum podaní přihlášky den, kdy tyto nedostatky byly odstraněny. Byla-li přihláška podána v rozporu s ustanovením § 6 a § 9 odst. 1 písm. a), Úřad přihlášku zamítne.

/3/ Po zápisu topografie do rejstříku Úřad zpřístupní podklady uvedené v ustanovení § 7 odst. 2 třetím osobám k nahlédnutí. Pořizování výpisů z těchto podkladů není třetím osobám dovoleno.

§ 9

Vznik a doba trvání ochrany

/1/ Ochrana topografie vzniká

a) ke dni prvního nikoli skrytého obchodního využití topografie, jestliže tato topografie byla předmětem řádné přihlášky podané u Úřadu ve lhůtě 2 let od tohoto využití, nebo

b) ke dni podání řádné přihlášky podle ustanovení § 7, jestliže topografie nebyla dříve obchodně využita (§ 11), popřípadě byla-li využita pouze skrytě.

/2/ Doba trvání ochrany topografie skončí uplynutím 10 let od konce kalendářního roku, v němž vznikla.

/3/ Zmeškání lhůty uvedené v odstavci 1 písm. a) nelze prominout.

Účinky ochrany

§ 10

/1/ Bez souhlasu (licence) majitele topografie nikdo nesmí:

a) reprodukovat topografii nebo její samostatně využitelné části a zhotovovat zobrazení topografie pro výrobní účely,

b) vyrábět polovodičový výrobek, ve kterém je chráněná topografie obsažena,

c) obchodně využívat topografii nebo polovodičový výrobek, který obsahuje chráněnou topografii nebo její samostatně využitelné části, jakož i zobrazení topografie sloužící k její výrobě.

/2/ Účinky ochrany lze vůči třetím osobám uplatnit až po zápisu topografie do rejstříku.

§ 11

/1/ Účinky ochrany topografie se nevztahují na

a) činnosti prováděné k neobchodním účelům,

b) reprodukci topografie k účelům analýzy, výzkumu, vývoje nebo vzdělávání,

c) obchodní využití topografie, která byla vytvořena na základě analýzy, výzkumu nebo vývoje podle ustanovení písmene b), pokud tato další topografie odpovídá podmínkám stanoveným v § 1 odst. 1,

d) následné obchodní využívání topografie nebo polovodičového výrobku obsahujícího chráněnou topografii, uvedených do oběhu majitelem topografie nebo s jeho výslovným souhlasem.

/2/ Účinky ochrany topografie se nevztahují na osobu, která v dobré víře získá polovodičový výrobek obsahující chráněnou topografii, uvedený do oběhu bez souhlasu majitele topografie. Od doby, kdy se tato osoba dozvěděla, že tento výrobek obsahuje chráněnou topografii, je povinna zaplatit majitel i topografie na jeho žádost za další obchodní využívání tohoto výrobku přiměřenou náhradu, pro jejíž výši je rozhodný rozsah dalšího obchodního využívání.

§ 12

Nucená licence

/1/ Nedošlo-li u chráněné topografie k uzavření licenční smlouvy, může Úřad v případě ohrožení důležitého veřejného zájmu udělit nucenou licenci.

/2/ Udělením nucené licence není dotčeno právo majitele topografie na úhradu ceny licence.

Výmaz topografie

§ 13

/1/ Úřad provede na návrh, který může podat každá osoba, výmaz topografie z rejstříku

a) není-li zapsaná topografie způsobilá k ochraně podle ustanovení § 1,

b) nebyla-li přihláška topografie podána ve lhůtě podle ustanovení § 9 odst. 1 písm. a) nebo právo na ochranu zaniklo podle ustanovení § 5,

c) byla-li přihlašovatelem nebo majitelem topografie osoba, která nemohla uplatnit právo na ochranu podle ustanovení § 6,

d) jestliže podklady podle ustanovení § 7 odst. 2 písm. b) neodpovídají polovodičovému výrobku při loženému k přihlášce.

/2/ Výmaz topografie z rejstříku má účinky, jako by topografie nebyla do rejstříku zapsána.

§ 14

/1/ Návrh na výmaz topografie z rejstříku se podává u Úřadu písemně ve dvojím vyhotovení.

/2/ Návrh na výmaz topografie z rejstříku musí být věcně odůvodněn a současně musí být předloženy důkazní prostředky, o které se návrh na výmaz opírá. Za návrh na výmaz topografie z rejstříku musí být zaplacen správní poplatek podle zvláštních předpisů [Zákon č. 105/1951 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákonného opatření předsednictva Národního shromáždění č. 138/1960 Sb. Vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky č. 570/1990 Sb., o správních poplatcích, ve znění vyhlášky federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky č. .../1991 Sb.].

/3/ Úřad vyzve majitele topografie, aby se k návrhu na výmaz topografie z rejstříku ve stanovené lhůtě vyjádřil. Majitel topografie předkládá své vyjádření k návrhu na výmaz písemně ve dvojím vyhotovení.

/4/ Nevyjádří-li se majitel topografie ve stanovené lhůtě, Úřad provede výmaz topografie z rejstříku.

/5/ Vyjádří-li se majitel topografie ve stanovené lhůtě proti návrhu na výmaz topografie z rejstříku, zašle Úřad jeho vyjádření navrhovatel i výmazu a stanoví datum ústního projednávání návrhu.

/6/ Neúčast účastníků řízení na stanoveném ústním projednávání návrhu na výmaz topografie z rejstříku není na překážku rozhodnutí Úřadu o návrhu.

/7/ Vznikly-li řadu v řízení o výmazu topografie z rejstříku náklady na znalecký posudek, má Úřad právo na jejich náhradu vůči tomu účastníku řízení, který neměl ve věci úspěch.

/8/ Účastníku řízení o výmazu topografie z rejstříku, který měl ve věci úspěch, přizná Úřad náhradu nákladů potřebných k účelnému uplatnění nebo bránění práva proti účastníku, který ve věci úspěch neměl, pokud je účastník uplatní nejpozději do vydání rozhodnutí ve věci samé.

§ 15

Odnětí ochrany a přepis

/1/ Úřad na návrh odejme ochranu majiteli zapsané topografie, jestliže z rozhodnutí soudu zjistí, že mu právo na ochranu topografie ve smyslu ustanovení § 3 nepříslušelo.

/2/ Návrh na odnětí ochrany podle odstavce 1 je oprávněna podat pouze osoba, které podle rozhodnutí soudu přísluší právo na ochranu topografie, nebo její právní nástupce.

/3/ Na návrh osoby, které přísluší právo na ochranu topografie a která může uplatnit právo na ochranu podle ustanovení § 6, podaný do 1 měsíce od pravomocného rozhodnutí soudu, Úřad zapíše tuto osobu jako majitele topografie. Návrh na přepis majitele topografie je nutno doložit rozhodnutím soudu.

/4/ Bude-li podán návrh na přepis podle odstavce 3, Úřad provede výmaz topografie z rejstříku z moci úřední.

§ 16

Rejstřík a údaje o topografiích zveřejňované ve Věstníku

/1/ Úřad vede rejstřík topografií, do něhož zaznamenává rozhodné údaje o přihláškách topografií a o zapsaných topografiích.

/2/ Do rejstříku se u každé topografie zapisuje zejména:

a) číslo zápisu (osvědčení);

b) datum zápisu;

c) datum zveřejnění zápisu topografie ve Věstníku;

d) název topografie;

e) datum podání přihlášky a její spisová značka, popřípadě datum prvního veřejného obchodního využití, je-li dřívější, než datum podání přihlášky;

f) přihlašovatel topografie (jméno nebo název), jeho bydliště (sídlo), popřípadě jeho zástupce;

g) majitel topografie (jméno nebo název), sídlo (bydliště), popřípadě jeho zástupce;

h) převod topografie;

i) licence;

j) výmaz topografie;

k) odnětí ochrany, popřípadě její přepis;

l) zánik ochrany.

/3/ Ve Věstníku zveřejňuje Úřad skutečnosti týkající se zapsaných topografií a další údaje týkající se ochrany topografií, jakož i úřední sdělení a rozhodnutí zásadní povahy.

§ 17

Úschova spisů

/1/ Podklady umožňující identifikaci topografie podle ustanovení § 7 odst. 2 písm. b) Úřad uschovává po dobu 6 let od uplynutí doby ochrany.

/2/ Jestliže přihláška nevedla k zápisu topografie do rejstříku, Úřad podklady podle ustanovení § 7 odst. 2 písm. b) uschovává 1 rok od data rozhodnutí o přihlášce.

/3/ Po uplynutí lhůt uvedených v odstavcích 1 a 2 Úřad vyzve osobu zapsanou jako majitel topografie k převzetí podkladů; nepřevezme-li tato osoba podklady ve stanovené lhůtě, Úřad je zničí.

Ustanovení společná a závěrečná

§ 18

/1/ Pro řízení před Úřadem platí obecné předpisy o správním řízení s odchylkami uvedenými v tomto zákoně a s výjimkou ustanovení o přerušení řízení, o čestném prohlášení, o lhůtách pro rozhodnutí a o opatření proti nečinnosti [§ 29, 39, 49 a 50 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád).]

/2/ Pro práva spolumajitelů topografie, pro zápis licenčních smluv k využití topografie, pro převody topografií, pro zastupování v řízení před Úřadem, pro zastavení řízení, pro zápis topografií utajovaných podle zvláštních předpisů, pro opravné řízení a pro porušování práv se obdobně použije ustanovení zákona o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích [§ 14 - 16, 64, 68, 70 - 71 a 75 odst. 1 zákona č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích.].

/3/ Za jednotlivé úkony podle tohoto zákona vybírá Úřad správní poplatky [Zákon č. 105/1951 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákonného opatření předsednictva Národního shromáždění č. 138/1960 Sb. Vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky č. 570/1990 Sb., o správních poplatcích, ve znění vyhlášky federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky č. .../1991 Sb.].

§ 19

Krajské soudy rozhodují jako soudy prvního stupně ve věcech o právu podat přihlášku topografie, ve věcech spolumajitelství topografie, popřípadě z porušení práv v těchto věcech a dále ve věcech obchodních spory z práv z chráněných topografií, tyto spory rozhodují krajské soudy v senátu.

§ 20

Podle tohoto zákona se poskytuje ochrana pouze topografiím, které byly vytvořeny po nabytí jeho účinnosti.

§ 21

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1992.

 

Důvodová zpráva

Obecná část:

Topografie polovodičových výrobků je v čs. právním řádu novým objektem právních vztahů, týkajících se průmyslového vlastnictví.

Polovodičové výrobky mají rozhodující význam pro ekonomickou úspěšnost jednotlivých výrobních odvětví. Postupná miniaturizace, kterou umožňuje zavádění nových technologií při výrobě polovodičových výrobků, ve svých důsledcích vede k zmenšení a větší provozní spolehlivosti jednotlivých zařízení, k změně nároků a nákladů na jejich výrobu, z toho vyplývající nové ceně, a tím i k lepšímu uplatnění jednotlivých výrobků na trhu.

Vytvoření nové topografie polovodičového výrobku vyžaduje vysokou tvůrčí činnost a vynaložení značných finančních nákladů. Nedostatek právní ochrany vede k jejich pirátskému kopírování a neoprávněnému obohacování se na úkor původních tvůrců, popřípadě těch, na jejichž náklady byla topografie vytvořena. Z tohoto důvodu přijala většina průmyslově vyspělých států právní úpravy, podle nichž poskytuje ochranu tvůrcům topografií polovodičových výrobků, popřípadě těm, kteří s nově vytvořenou topografií přišli na trh. Společné je pro všechny již přijaté zákony to, že poskytují vlastníkům těchto nehmotných statků ochranu před neoprávněným kopírováním topografií polovodičových výrobků nebo jejich částí, včetně obchodování s polovodičovými výrobky.

Závazek k přijetí právní úpravy zabezpečující ochranu topografií vyplývá pro Českou a Slovenskou Federativní Republiku z Dohody o obchodních vztazích mezi vládou Spojených států amerických a vládou České a Slovenské Federativní Republiky uzavřené dne 12. dubna 1990 (sdělení federálního ministerstva zahraničních věcí č. 158/1991 Sb., o sjednání Dohody o obchodních vztazích mezi vládou Československé federativní republiky a vládou Spojených států amerických). Přijetí právní úpravy zabezpečující právní ochranu topografií polovodičových výrobků je nezbytnou podmínkou zapojení České a Slovenské Federativní Republiky do evropského hospodářského systému a v neposlední řadě je předpokladem pro rozvoj obchodních styků s vyspělými průmyslovými zeměmi Evropských společenství, Spojenými státy americkými či Japonskem. Jak vyplynulo z dosavadních jednání, která probíhají v rámci GATT, nedostatek právní ochrany topografií v jednotlivých státech patří mezi překážky bránící rozvoji mezinárodního obchodu.

Rozsah navržené zákonné úpravy odpovídá Směrnici Rady Evropských společenství o právní ochraně topografií polovodičů ze dne 16. prosince 1986, a to v souladu s všeobecně přijatým požadavkem harmonizovat čs. zákonodárství s právem Evropských společenství.

Působnost Federálního úřadu pro vynálezy, která vyplývá z článku 12 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví (vyhláška ministra zahraničních věcí č. 64/1975 Sb.), se navrhovanou právní úpravou rozšíří o další předmět průmyslových práv - o topografii polovodičových výrobků.

Zákonodárná pravomoc Federálního shromáždění k přijetí tohoto zákona vyplývá z ustanovení článku 37 odst. 1 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění ústavních zákonů jej měnících a doplňujících (úplné znění ústavní zákon č. 103/1991 Sb., o československé federaci).

Přijetí navrhovaného zákona nevyvolá zvýšené nároky na státní rozpočet federace ani republik a v počátcích si pravděpodobně nevyžádá zvýšení celkového počtu pracovníků Federálního úřadu pro vynálezy. Zpoplatnění jednotlivých úkonů v řízení o ochraně topografií zvýší příjmy státního rozpočtu, které vyrovnají případný růst nákladů, který bude souviset s činností Úřadu zejména v oblasti informatiky.

Odůvodnění základních zásad zákona

Základním záměrem připravovaného zákona o ochraně topografií polovodičových výrobků je poskytnout účinnou ochranu těmto předmětům průmyslového vlastnictví před neoprávněným kopírováním, výrobou a obchodním využíváním. Cílem zákona je rovněž přispět k vytvoření příznivého prostředí pro podnikání v dané oblasti.

Přijetí navrhované právní úpravy povede ke splnění československého závazku z Dohody o obchodu, obchodní a hospodářské spolupráci sjednané s Evropským hospodářským společenstvím a Evropským společenstvím pro atomovou energii a z Dohody o obchodní spolupráci sjednané s vládou Spojených států amerických.

Topografií polovodičového výrobku, která bude požívat ochranu podle zákona je geometrické trojrozměrné rozmístění vzájemně propojených funkčních prvků, které je výsledkem tvůrčí činnosti původce a není běžné v průmyslu polovodičových výrobků.

V souladu s mezinárodní praxí návrh zákona stanoví, že formou právní ochrany osob oprávněných z topografie polovodičového výrobku je jeho zápis do rejstříku vedeného Federálním úřadem pro vynálezy. Zápis má konstitutivní povahu pro vznik ochranného práva; zápisem vzniká vyvratitelná domněnka, že topografie polovodičového výrobku splňuje podmínky pro její zápis.

O ochranu topografie se žádá její přihláškou podanou u Federálního úřadu pro vynálezy.

Žádost o zápis topografie polovodičového výrobku do rejstříku bude třeba podat do dvou let od prvního veřejného obchodního využití topografie.

V souladu s praxí obecně přijatou ve všech státech, které poskytují ochranu topografie polovodičových výrobků na registračním principu, umožní rovněž čs. právní úprava přihlásit k registraci topografii polovodičového výrobku, u níž je již ověřena její obchodní úspěšnost.

Podle navrhované právní úpravy bude ochrana poskytovaná takovým topografiím, které jsou výsledkem duševní tvůrčí činnosti fyzické osoby, a proto originální právo na její zapsání náleží této osobě. V případě, že topografie byla vytvořena původcem ke splnění úkolů vyplývajících z jeho pracovně právního vztahu k zaměstnavateli nebo na základě smlouvy o vytvoření topografie polovodičového výrobku, bude nezbytnou úprava zvláštního režimu práva k topografii.

Práva k topografii polovodičového výrobku jsou převoditelná, a proto např. právo na zápis topografie do rejstříku budou mít i právní nástupci výše uvedených osob.

Právo na ochranu topografie polovodičového výrobku budou moci uplatnit českoslovenští občané jakož i fyzické a právnické osoby, které mají na území České a Slovenské Federativní Republiky bydliště nebo sídlo a zahraniční fyzické a právnické osoby, jestliže stát, jehož jsou příslušníky, umožňuje získání ochrany topografie polovodičového výrobku čs. fyzickým a právnickým osobám.

Podmínka vzájemnosti je přijatá všemi státy, které poskytují ochranu topografiím polovodičových výrobků, přičemž, na rozdíl od analogické úpravy podle Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví, se jedná o reciprocitu materiální a nikoli formální.

Splní-li přihláška topografie polovodičového výrobku stanovené požadavky, zapíše ji Úřad do rejstříku topografií; přihlašovatel se stane majitelem topografie.

Řízení o přihlášce topografie bude probíhat pouze na tzv. registračním principu, tj. Úřad bude zkoumat, zda přihlašovatel má právo na ochranu. Před vlastním provedením zápisu do rejstříku nebude Úřad zkoumat, zda přihlášený předmět splňuje materiální podmínky ochrany topografie. Splnění těchto podmínek bude Úřad zkoumat až v případném řízení o výmazu zápisu.

Federální úřad pro vynálezy oznámí zápis topografie polovodičového výrobku ve svém Věstníku.

Zákon upraví podrobnosti o přihlášce topografie tak, aby nebylo nutné k zákonu vydávat prováděcí předpis.

Majitel zapsané topografie bude mít výlučné právo kopírovat topografii a obchodně využívat polovodičový výrobek obsahující chráněnou topografii, poskytnout souhlas k obchodnímu využívaní chráněné topografie jiným osobám, nebo na ně topografii převést.

Základní účinek zápisu topografie do rejstříku vedeného Federálním úřadem pro vynálezy bude tedy spočívat ve výlučném dispozičním právu majitele topografie a v oprávnění třetím osobám toto využívání zakázat. Dispoziční právo majitele topografie bude rovněž zahrnovat právo udělit svolení k využívání topografie jinému a právo převést topografii na jiného. Bez souhlasu majitele topografie bude zakázáno topografii kopírovat nebo reprodukovat, používat polovodičový výrobek obsahující chráněnou topografii při hospodářské činnosti, dovoz, prodej či jiný způsob distribuce polovodičového výrobku.

Za využití topografie ve smyslu zákona se nebude považovat zkoušení nebo výroba vzorku pro výuku či výzkum a dále pak upotřebení chráněné topografie při vytváření nové topografie, která může být předmětem ochrany podle připravovaného zákona (tzv. reversní inženýrství). Poslední výjimka je stanovená ve všech právních předpisech upravujících danou problematiku a je obecně zavedená z důvodu ulehčení technologických inovací v průmyslu polovodičových výrobků.

Vzhledem k tomu, že ochranu topografie bude možné uplatnit až po jejím zápise do rejstříku vedeného Federálním úřadem pro vynálezy, a to přesto, že může vzniknout dříve - ke dni prvního veřejného obchodního využití, zákon upraví právní důsledky využívání topografie v dobré víře, které mohlo nastat v době od tohoto obchodního využití topografie do jejího zápisu do rejstříku.

Ochrana topografie vznikne ke dni prvního veřejného obchodního využití, je-li topografie předmětem přihlášky podané ve lhůtě, 2 let od prvního veřejného obchodního využití, nebo ke dni podání přihlášky, nebyla-li topografie před podáním přihlášky veřejně obchodně využívaná. Ochrana trvá 11 let od svého vzniku.

Závazek poskytnout topografiím polovodičových výrobků ochranu po dobu 10 let přijala vláda České a Slovenské Federativní Republiky při uzavírání Dohody o obchodní spolupráci s vládou Spojených států amerických. Tato doba ochrany je přijata nejen v analogickém zákoně USA, ale je závaznou pro všechny státy Evropských společenství.

K výmazu topografie dojde, zjistí-li se, že nesplňovala podmínky předepsané zákonem. Výmaz topografie z rejstříku působí od počátku platnosti ochrany.

S ohledem na okolnost, že Federální úřad pro vynálezy před zápisem provádí průzkum, zda předmět přihlášky splňuje materiální podmínky pro provedení zápisu do rejstříku topografií polovodičových výrobků jen omezeně, proběhne rovněž úplné řízení o výmazu pouze v případě, že majitel zapsané topografie neuzná námitky proti zápisu, které mu Federální úřad pro vynálezy sdělí. Nesdělí-li majitel topografie ve stanovené lhůtě důvody proti výmazu topografie z rejstříku, Federální úřad pro vynálezy provede výmaz bez dalšího.

Vzhledem k složitosti předmětu ochrany a z toho vyplývající složitosti důkazního řízení, navrhuje se, aby náklady řízení nesnesl správní orgán, ale účastníci řízení, tak jak je tomu v řízení civilním.

Přestože řízení o poskytnutí ochrany topografiím polovodičových výrobků má charakter řízení správního, některé úkony v řízení před Úřadem bude nutno upravit odchylně (např. náležitosti podání), popřípadě zcela vyloučit aplikaci některých ustanovení správního řádu (např. přerušení řízení, ustanovení o podání nebo o lhůtách pro rozhodnutí, popřípadě opatření proti nečinnosti apod.).

Pro zápis licenčních smluv, převody topografií, pro zápis topografií utajovaných podle zvláštních předpisů, pro opravné řízení, pro porušování práv se přiměřeně použijí ustanovení zákona č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích.

Jednotlivé úkony v řízení podle tohoto zákona budou zpoplatněny správními poplatky.

Návrh zákona o ochraně topografií polovodičových výrobků předpokládá účinnost od 1. ledna 1992. Navrhovaná účinnost zákona o ochraně topografií polovodičových výrobků odpovídá československému závazku z Dohody o obchodních vztazích, uzavřené s vládou Spojených států amerických.

Zvláštní část:

K § 1 - 2

Vzhledem k tomu, že návrh zákona upravuje ochranu zcela nového objektu průmyslového vlastnictví, je nutné předmět právní úpravy pojmově vymezit pomocí legální definice. Proto v návrhu zákona je vymezen jednak samotný předmět ochrany a jednak podmínky, které musí topografie splňovat, aby bylo možné jí poskytnout účinnou ochranu. Zákon současně upraví podmínky, za kterých nebude topografii ochrana poskytnuta, a vymezí řešení, která do rozsahu úpravy nepatří vůbec.

Obdobný legislativní přístup je i v ostatních zemích, které topografiím integrovaných obvodů poskytují ochranu.

Zákon zabezpečí ochranu jen takovým topografiím, které jsou výsledkem originální duševní tvůrčí činnosti člověka a jako takové jsou součástí systému tzv. práv k nehmotným statkům. Zákon nazývá tvůrce tohoto zvláštního předmětu průmyslového vlastnictví, stejně jako tvůrce vynálezu nebo průmyslového vzoru, pojmem původce, který je pro oblast průmyslového vlastnictví pojmem tradičním.

Ochrana bude pak poskytnuta pouze takovým topografiím, které nejsou běžné, zejména nejsou známé z použití v průmyslu polovodičových výrobků. Zobrazením sloužícím k výrobě polovodičového výrobku jsou ve smyslu návrhu zákona zejména masky jednotlivých vrstev polovodičových výrobků.

K § 3

Pojmovým znakem původnosti topografie polovodičového výrobku je, že je výsledkem duševní tvůrčí činnosti fyzické osoby; ta potom má originální právo na zapsání topografie integrovaného obvodu do rejstříku. Právo na zápis je konstituováno jako základní subjektivní právo původce.

V případě, že topografie integrovaného obvodu byla vytvořena původcem ke splnění úkolů vyplývajících z jeho pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli, popřípadě byla-li topografie vytvořena na základě objednávky, jeví se nezbytná úprava zvláštního režimu práva na zápis. Návrh zákona proto předpokládá zákonný převod práva k topografii integrovaného obvodu na zaměstnavatele. Zaměstnavatelem se v návrhu zákona rozumí rovněž ten, kdo si vytvoření integrovaného obvodu objednal. Vzhledem k tomu, že vytváření nových topografií polovodičových výrobků může být předmětem pracovněprávních povinností, popřípadě vytvoření původní (originální) topografie je předmětem objednávky a tedy i smlouvy, nejeví se nutnou právní úprava, která by původcům topografií vytvořených v pracovněprávním poměru či na základě smlouvy, zabezpečovala právo na jakoukoliv zvláštní odměnu.

K § 4

Ochranu topografie může získat rovněž právní nástupce osob uvedených v § 3, avšak pouze za předpokladu, že splňuje podmínky upravené v ustanovení § 6. Právním nástupcem se rozumí ten, na něhož původce nebo zaměstnavatel své právo převedl nebo na něhož toto právo přešlo (např. dědic původce).

K § 5

Právo na ochranu topografie je časově omezeno; jestliže topografie nebyla předmětem obchodního využívání kdekoli na světě ve lhůtě 15 let ode dne, kdy byla poprvé zafixována, popřípadě nebyla v této lhůtě přihlášena k ochraně u Úřadu, výlučná práva k topografii nevzniknou. Tato lhůta je přijatá ve všech zákonodárstvích zabezpečujících ochranu topografii na registračním principu a je stanovena s ohledem na únosnou dobu ochrany topografie.

K § 6

Subjekty práv a povinností podle tohoto zákona budou především československé fyzické a právnické osoby. Za československé právnické osoby bude možné analogicky s čl. 3 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví pokládat takové subjekty, které mají na území České a Slovenské Federativní Republiky skutečný a nikoli pouze zdánlivě existující podnik.


Související odkazy