ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VI. volební období

672

Vládní návrh

Zákon

České národní rady

ze dne ................. 1992

o změně názvu Vysoké školy veterinární v Brně

a o změně postavení a názvu Pedadagogické fakulty v Hradci Králové

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

§ 1

Název "Vysoká škola veterinární v Brně" se mění a zní: "Vysoká škola veterinární a farmaceutická v Brně".

§ 2

Pedagogická fakulta v Hradci Králové je vysokou školou podle zákona č. 172/1990 Sb., o vysokých školách. Název této vysoké školy zní: "Vysoká škola pedagogická v Hradci Králové".

§ 3

Zrušuje se s působností pro Českou republiku zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění č. 166/1964 Sb., o pedagogických fakultách.

§ 4

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva

Podle zákona č. 172/1990 Sb., o vysokých školách, jeho části třetí, § 3, se vysoké školy zřizují, slučují, rozdělují a zrušují zákonem příslušné národní rady a stejným způsobem se stanoví i název a sídlo vysokých škol.

V období posledních dvou let došlo k některým výrazným změnám v síti vysokých škol v České republice, ve struktuře jednotlivých škol a jejich fakult i v obsahu studia, které uskutečňují. V souvislosti s tím vznikla potřeba některé z nich promítnout do názvů vysokých škol tam, kde dosavadní název z různých důvodů již přesně neodpovídá současnému zaměření či vnitřní podobě té které vysoké školy a kde odůvodněná změna též přinese racionální řešení dnešního nevyhovujícího stavu.

Předkládá se vládní návrh zákona České národní rady o změně názvu Vysoké školy veterinární v Brně a o změně postavení a názvu Pedadagogické fakulty v Hradci Králové.

Vysoká škola veterinární v Brně vznikla jako první vysoká škola v ČSR již v roce 1918 zákonem č. 76 z 12. prosince 1918, o zřízení československé státní "Vysoké školy zvěrolékařské". Až do roku 1949 byla jedinou vysokou školou toho druhu v Československu, kdy vznikla druhá Vysoká škola veterinární v Košicích. Od roku 1968 je Vysoká škola veterinární razena, podobně jako je tomu i jinde ve světě, mezi vysoké školy univerzitního charakteru. Toto její postavení konstituuje zákon č. 169/1968 Sb., o zřízení Vysoké školy veterinární v Brně a Vysoké školy veterinární v Košicích.

Vysoká škola veterinární, vycházejíc z potřeby praxe, se v roce 1990 rozčlenila na dvě fakulty - fakultu veterinárního lékařství a fakultu veterinární hygieny a ekologie, která má zvláště zasahovat do oblasti racionální výživy člověka a ekologických problémů z široké biologické oblasti.

V této době se ukázala rovněž možnost vhodným způsobem uspokojit potřebu přípravy odborníků v oblasti farmacie pro moravsko-slezský region. Tohoto úkolu se v roce 1991 ujala právě Vysoká škola veterinární v Brně. Akreditační komise se na svém zasedání ve dnech 9. a 10. dubna 1991 kladně vyjádřila ke zřízení její farmaceutické fakulty. Nyní je potřebné, aby se tento vědní obor promítl v názvu školy, aby bylo také zřejmé, že se jedná o farmaceutickou fakultu všeobecného zaměření. Vysoká škola veterinární v Brně plní též úlohu při vzdělávání zahraničních odborníků. I z tohoto hlediska je navrhovaná změna názvu žádoucí.

Druhá změna názvu v rámci tohoto návrhu zákona se týká dosavadní Pedagogické fakulty v Hradci Králové. Právním základem její existence se stalo zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění č. 166/1964 Sb., o pedagogických fakultách. Tímto opatřením došlo k transformaci tehdejších samostatných Pedagogických institutů v pedagogické fakulty. Jedna skupina z nich se stala součástmi určitých univerzit a ztratila tím samostatné postavení, druhá skupina, a právě sem se radí tehdejší Pedagogicky institut v Hradci Králové, byla přeměněna § 3 výše zmíněného zákonného opatření v samostatnou pedagogickou fakultu s postavením vysoké školy. Tento právní stav je dnes založen zákonem č. 172/1990 Sb., o vysokých školách, jeho částí čtrnáctou, § 42 odst. 2.

Z toho, že po právní stránce má Pedagogická fakulta v Hradci Králové postavení vysoké školy, ale názvem zůstává fakultou, mohou vyplývat a vyplývají určitá nedorozumění a nejasnosti. Především je to ve vztahu k zahraničí, kde takovéto pojetí fakult není obvyklé a může vyvolávat radu problémů. Navíc ve východočeském regionu není v nejbližší době předpoklad pro vznik univerzitního celku, do jehož rámce by se tato fakulta mohla včlenit tak, jak se tomu stalo v případě ostatních, dříve existujících samostatných pedagogických fakult v České republice. Dnes je Pedagogická fakulta v Hradci Králové jedinou samostatnou pedagogickou fakultou v České republice. Navrhovanou zákonnou změnou se předpokládá jistý posun v jejím právním postavení, spočívající v tom, že se na ni nadále nebude vztahovat ustanovení § 42 odst. 2 zákona o vysokých školách a nebude také spadat mezi samostatné fakulty podle seznamu vysokých škol a fakult, který je přílohou zákona o vysokých školách a kde dle aktuálního právního stavu je poslední tohoto druhu.

V souvislosti s touto změnou se navrhuje s působností pro Českou republiku zrušit výše zmíněné, dosud platné zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění č. 166/1964 Sb., o pedagogických fakultách.

Akademicky senát Pedagogické fakulty v Hradci Králové chce tedy podaným návrhem nejen vyřešit ojedinělé, problematické postavení svého vysokého učení v síti našich vysokých škol. Chce tímto také zdůraznit skutečnost založení nové tradice moderní vysoké školy pro vzdělávání pedagogů, distancující se od některých zkompromitovaných stránek bývalé přípravy učitelů v ČR. Zvolen byl název vystihující charakter i úroveň vzdělávání na škole v porovnání se školami obdobného typu jinde ve světě.

Vysoké školy zhodnotily finanční náročnost, kterou si případná změna názvu vyžádá.

Vysoká škola veterinární v Brně již při zřizování farmaceutické fakulty vycházela z požadavku maximální ekonomické úspornosti. Co se finančních nároků na přejmenování vysoké školy tyká, budou to výdaje ryze administrativního charakteru a nepředpokládá se, že by přesáhly celkovou částku 50.000,- Kčs, kterou bude možné bez problémů pokryt z rozpočtu této školy.

Pedagogická fakulta v Hradci Králové rovněž odhadla finanční náročnost realizace změny názvu. Jelikož i zde by se jednalo také převážně o náklady administrativní povahy, odhaduje se ve výši maximálně 100.000,- Kčs. Uvedenou částku bude možné plně uspokojit v nákladech roku 1992.

Oba návrhy na změnu názvů vysokých škol obsažené v tomto zákoně byly rádně projednány a schváleny příslušnými akademickými senáty. Jejich realizace nebude mít dopad na další výdaje ze státního rozpočtu.

V Praze dne 18. března 1992

předseda vlády České republiky:

Petr Pithart, v.r.

ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky:

Petr Vopěnka, v.r.

Zpracoval:Libor Pátý
I. náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP