ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

V. volební období

219

Návrh

poslanců České národní rady

Josefa Lesáka a JUDr. Stanislava Křečka

na vydání zákona České národní rady o podnikových právnících a právních službách jimi poskytovaných

Návrh

Zákon

České národní rady ze dne...

o podnikových právnících a právních službách jimi poskytovaných

Čeká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

Část první

ÚVODNÍ USTANOVENÍ

§ 1

/1/ Tento zákon upravuje

a) postavení podnikových právníků;

b) způsob a formy poskytování právních služeb podnikovými právníky;

c) samosprávu podnikových právníků.

/2/ Tento zákon se nevztahuje na poskytování právních služeb podle jiných právních předpisů [např. zákon ČNR č. 118/1975 Sb., o advokacii].

§ 2

/1/ Podnikový právník poskytuje právní služby fyzickým i právnickým osobám, a to tím, že je zastupuje řízení před soudy, orgány; hospodářské arbitráže a státní správy, popřípadě v řízení před jinými orgány, sepisuje smlouvy a jiné listiny, poskytuje právní porady, zpracovává právní rozbory a obstarává jiné právní záležitosti související zejména s jejich podnikatelskou činností.

/2/ Výkon povolání podnikového právníka je neslučitelný výkonem funkce soudce, státního arbitra, státního notáře, prokurátora nebo vyšetřovatele prokuratury anebo advokáta.

Část druhá

POSTAVENÍ PODNIKOVÉHO PRÁVNÍKA

Oddíl první

Oprávnění k výkonu povolání

§ 3

Povolání podnikového právníka může vykonávat pouze občan, který je zapsán v seznamu podnikových právníků (dále jen "seznam").

§ 4

/1/ Do seznamu se zapíše občan Československé federativní republiky způsobilý k právním úkonům, občansky bezúhonný, s ukončeným vysokoškolským právnickým vzděláním, který vykonával nejméně po dobu tří let právní praxi (§ 40 odst. 2), složil profesní zkoušku (dále jen "zkouška") a slib předepsaný tímto zákonem a o zápis do seznamu požádal.

/2/ Složení zkoušky a právní praxe se nevyžadují u občana, který vykonával po dobu nejméně čtyř let

a) povolání státního arbitra, soudce, prokurátora, státního notáře nebo advokáta anebo

b) vědeckou nebo vysokoškolskou pedagogickou činnost v oboru právo.

/3/ Pokud se doby uvedené v odstavci 2 navzájem kryjí, započítávají se jen jednou.

/4/ Předsednictvo příslušné komory Unie podnikových právníků ČR (dále jen "Unie") může do doby provedené právní praxe započítat na návrh žadatele o zápis do seznamu (dále jen "žadatel") zcela nebo zčásti dobu jiné obdobné praxe.

/5/ Proti zamítavému rozhodnutí předsednictva komory Unie o žádosti o zápis do seznamu nebo proti-jeho rozhodnutí o nepřipuštění ke zkoušce se lze odvolat do patnácti dnů od jeho doručení k ústředí Unie.

§ 5

Zkouška se skládá před zkušební komisí Unie.

§ 6

/1/ Slib podnikového právníka zní: "Slibuji slavnostně, že budu svědomitě a v souladu s Ústavou a ostatními zákony plnit své povinnosti vyplývající z povolání podnikového právníka a dbát o ochranu československého právního řádu a že budu vystupovat důstojně a čestně a řídit se zásadami profesionální etiky, principy spravedlnosti a dodržovat povinnost mlčenlivosti o skutečnostech, o nichž se dovím v souvislosti s výkonem svého povolání".

/2/ Slib se skládá do rukou předsedy příslušné komory Unie.

§ 7

/1/ Seznam vedou jednotlivé komory Unie a ústředí Unie podle jím schválených zásad.

/2/ Seznam má povahu veřejné listiny.

/3/ O zápisu do seznamu vydá předseda příslušné komory Unie podnikovému právníkovi osvědčení.

§ 8

/1/ Předsednictvo příslušné komory Unie vymaže podnikového právníka ze seznamu, jestliže

a) o to požádá;

b) ztratí způsobilost k právním úkorům nebo jeho způsobilost k právnímu úkonu bude omezena;

c) ztratí, byť i jen dočasně, oprávnění vykonávat povolaní podnikového právníka na základě soudního rozhodnutí anebo disciplinárního opatření;

d) poruší povinnost uvedenou v § 19;

e) zemře.

/2/ Proti rozhodnutí podle odstavce 1 se lze odvolat do patnácti dnů od jeho doručení k ústředí Unie; odvolání má odkladný účinek.

/3/ Výmazem ze seznamu ztrácí občan oprávnění vykonávat povolání podnikového právníka podle tohoto zákona.

Oddíl druhý

Práva a povinnosti podnikového právníka

§ 9

/1/ Podnikový právník je povinen odmítnout poskytnutí právních služeb

a) je-li žádán, aby uplatňoval zájmy, které jsou ve zřejmém rozporu s právním řádem;

b) proti tomu, k němuž je v pracovním nebo členském poměru anebo v jiném obdobném pracovněprávním vztahu (dále jen "pracovní poměr");

c) jestliže by v dané věci došlo ke dvojímu zastoupení.

/2/ Zjistí-li podnikový právník okolnosti uvedené v odstavci 1 dodatečně, je povinen poskytování právníci služeb ukončit.

/3/ Podnikový právník může poskytnutí právních služeb ocitnout ze závažných důvodů nasvědčujících tomu, že by je nemohl poskytovat řádně.

/4/ Podnikový právník může ukončit poskytování prvních služeb

a) dojde-li k narušení nezbytné důvěry mezi ním a zastoupeným;

b) neposkytuje-li zastoupený potřebnou součinnost nebo nesloží-li přiměřenou zálohu na odměnu za právní služby.

/5/ Ukončí-li podnikový právník poskytování právních služeb podle odstavce 2 nebo 4, je povinen ještě po dobu patnácti dnů konat všechny nezbytné úkony, pokud zastoupený neučiní jiné opatření.

§ 10.

Podnikový právník poskytuje právní služby všemi právně přípustnými prostředky podle příkazů zastoupeného; není však vázán jeho příkazy, pokud jde o obsah právního názoru.

§ 11

/1/ Podnikový právník je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dověděl v souvislosti s poskytováním právních služeb, pokud ho zastoupený, popřípadě, neodporuje-li to povaze věci nebo pokynům zastoupeného, jeho právní nástupce této povinnosti písemně nezprostí.

/2/ Povinnosti mlčenlivosti se nelze dovolat, jde-li o zákonem stanovenou povinnost překazit speciální trestného činu [§ 167 trestního zákoníku].

/3/ Povinností mlčenlivosti je podnikový právník vázán i po výmazu ze seznamu.

§ 12

Při jednotlivých úkonech se podnikový právník může dát zastoupit jiným podnikovým právníkem nebo právním čekatelem; zatupenému je však z těchto úkonů zavázán podnikový právník osobně.

§ 13

/1/ Podnikový právník platí příspěvek na činnost samosprávy podnikových právníků a příspěvek do sociálního fondu Unie.

/2/ Výši příspěvků podle odstavce 1 stanoví sněm Unie.

Část třetí

POSKYTOVÁNÍ PRÁVNÍCH SLUŽEB

oddíl první

Formy poskytování právních služeb

§ 14

Podnikový právník poskytuje první služby prostřednictvím sdružení nebo v poradně.

oddíl druhý

Sdružení

§ 15

/1/ Fyzické nebo právnické osoby mohou zřizovat sdružení podle zvláštních předpisů [§ 360a hospodářského zákoníku] k zajišťování právních služeb pro vlastní potřebu.

/2/ Sdružení může poskytovat právní služby i jiným subjektům, pokud to nebude na újmu účastníkům sdružení nebo účelu, ke kterému bylo zřízeno.

oddíl třetí

Poradna

§ 16

Podnikový právník může vykonávat povolání jednotlivě nebo na základě smlouvy s jinými (§ 22) v poradně.

§ 17

/1/ Podnikový právník, popřípadě společník určený smlouvou je povinen do tří dnů ohlásit vznik poradny předsednictvu příslušné komory Unie. Ohlášení musí obsahovat zejména jméno a příjmení podnikového právníka popřípadě jména a přímení všech společníků, jejich rodná čísla, sídlo poradny, popřípadě její název a číslo pojistné smlouvy uzavřené ze účelem splnění povinnosti uvedené v § 19.

/2/ Předsednictvo příslušné komory Unie vydá ohlašovateli do patnácti dnů od doručení ohlášení podle odstavce 1 osvědčení o vzniku poradny. Osvědčení má povahu veřejné listiny.

§ 18

/1/ Podnikový právník má za poskytnuté právní služby právo na odměnu, nestanoví-li prováděcí předpis (§ 51) jinak.

/2/ Zastoupený je povinen složit na žádost podnikového právníka přiměřenou zálohu na odměnu.

/3/ Náklady řízení přiznané podle zvláštních předpisů se pokazuje k rukám podnikového právníka; podnikový právník je zúčtuje se zastoupeným.

§ 19

Podnikový právník je povinen pojistit se pro případ odpovědnosti za škodu vzniklou zastoupenému v souvislosti s poskytováním právních služeb.

§ 20

/1/ Pracovněprávní vztahy pracovníků podnikového právníka, jejich nemocenská pojištění a sociální zabezpečení se řídí zvláštními předpisy.

/2/ Pracovníci podnikového právníka jsou vázáni povinností mlčelivosti ve stejném rozsahu jako podnikový právník (§ 11).

/3/ Z úkonů souvisejících s poskytováním právních služeb, které z pověření podnikového právníka učinili jeho pracovníci, je vůči zastoupenému zavrzán podnikový právník.

§ 21

Pro ohlašování změn rozhodných skutečností, včetně ohlášení zániku poradny plutí přiměřeně ustanovení § 17 odst. 1.

Vztahy mezi společníky

§ 22

Dva nebo více podnikových právníků se mohou písemnou smlouvou zavázat, že budou vykonávat povolání v poradně společně; za tím účelem nohou spojit i majetkové hodnoty.

§ 23

Každý společník je povinen zdržet se všeho, co by mohlo znemožnit nebo podstatným způsobem ztížit řádnou činnost poradny.

§ 24

Škodu, kterou způsobil společník porušením svých povinností ostatním společníkům, nelze vyrovnat prospěchem, který společník svou činností pro poradnu získal.

§ 25

Každý společník má právo přesvědčit se o hospodářském stavu poradny.

§ 26

Nestanoví-li smlouva něco jiného, jsou podíly společníků na výnosech poradny a jejích ztrátách stejné.

§ 27

/1/ Vůči zastoupenému je každý ze společníků zavázán osobně.

/2/ Vůči pracovníkům poradny a třetím osobám jsou společníci zavázáni společně a nerozdílně; pro vypořádání mezi nimi platí zvláštní předpisy [§ 74 občanského zákoníku].

§ 28

/1/ Vklad složený společníkem v penězích nebo v jiných věcech určených podle druhu se stává spoluvlastnictvím ostatních společníků v poměru k hodnotě jednotlivých vkladů; práva a povinnosti při spoluvlastnictví se řídí zvláštními předpisy [§ 137 až 140 občanského zákoníku] s tím, že společník může svůj podíl bez souhlasu ostatních společníků převést jen na jiného společníka.

/2/ Vklad složený ve věcech určených jednotlivě jev bezplatném užívání ostatních společníků, nestanoví-li smlouva něco jiného.

§ 29

Majetek nabytý společníky společným výkonem povolání je ve spoluvlastnictví všech společníků v poměru stanoveném § 26.

§ 30

Společník je oprávněn zavazovat ostatní společník; pouze na základě jimi udělené písemné plné moci. O obstarávání společných záležitostí rozhodují společníci jednomyslně.

§ 31

Smlouva o společném výkonu povolání v poradně zaniká

a) uplynutím ujednané doby;

b) dohodou všech společníků;

c) ztratí-li poslední ze společníků oprávnění k výkonu povolání (§ 8 odst. 3);

d) odstoupením od smlouvy (§ 32) posledním ze společníků.

§ 32

/1/ Každý ze společníků může od smlouvy odstoupit; nesmí se tak však stát, pokud by tím mohla být znemožněna nebo podstatným způsobem ztížena řádná činnost poradny.

/2/ Právní účinky odstoupení od smlouvy nastávají, není-li ve smlouvě stanoven den pozdější, posledním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byl o odstoupení písemně vyrozuměn poslední ze společníků.

§ 33

/1/ Při zániku smlouvy

a) m společník právo na vrácení věci, kterou dal pro účely společného výkonu povolání v poradně do užívání ostatních společníků (§ 28 odst. 2);

b) se ručí spoluvlastnictví společníků k majetku uvedenému v § 28 odst. 1 a § 29. Zrušené spoluvlastnictví se vypořádá podle zvláštních předpisů [§ 141 a 142 občanského zákoníku],

/2/ Ustanovení odstavce 1 platí obdobně i při odstoupení od smlouvy některým ze společníků.

§ 34

Majetkové vypořádání mezi společníky (§ 33) nemůže být provedeno, dokud nebyly uspokojeny nebo zajištěny nároky věřitelů.

§ 35

Závazky společníků, které vznikly v době společného výkonu povolání v poradně trvají i po jejím zániku nebo po odstoupení od smlouvy.

část čtvrtá

DISCIPLINÁRNÍ ODPOVĚDNOST

§ 36

/1/ Za zaviněné porušení svých povinností je podnikový právník disciplinárně odpovědný.

/2/ O disciplinární odpovědnosti rozhoduje kárný senát příslušné komory Unie na návrh její dozorčí rady nebo dozorčí rady Unie.

§ 37

/1/ Disciplinární opatření jsou

a) napomenutí;

b) důtka;

c) odnětí oprávnění k výkonu povolaní.

/2/ Disciplinární opatření muže být uloženo jen ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy se o porušení povinností podnikovým právníkem dověděl některý z členů předsednictva příslušné komory Unie, nejpozději však ve lhůtě jednoho roku ode dne, kdy k porušení povinností došlo.

/3/ Proti rozhodnutí o disciplinárním opatření se lze odvolat do patnácti dny od jeho doručení ke kárnému senátu Unie; odvolání má odkladný účinek.

/4/ Rozhodnutí o disciplinárním opatření lze vykonat nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy nabylo právní moci.

§ 38

Podrobnosti o disciplinární odpovědnosti podnikových právníků, zejména o průběhu disciplinárního řízení upraví disciplinární řád Unie schválený jejím ústředím.

§ 39

Ustanoveními § 36 až 38 není dotčena kárná odpovědnost podnikového právníka podle zvláštních předpisů [např. zákoník práce, zákon č. 90/1988 Sb., o zemědělském družstevnictví, zákon č. 94/1988 Sb. o bytovém, spotřebním a výrobním družstevnictví].

část pátá

PRÁVNÍ ČEKATEL

§ 40

/1/ Právním čekatelem se může stát občan Československé federativní republiky způsobilý k právním úkonům, občansky bezúhonný, s ukončeným vysokoškolským právnickým vzděláním, který požádal o zápis do seznamu právních čekatelů.

/2/ Právní čekatel vykonává u podnikového právníka právní praxi. Cílem právní praxe je osvojit si pod přímým vedením a dohledem podnikového právníka znalosti a zkušenosti potřebné k výkonu povolání.

/3/ Právní čekatel je v pracovním poměru.

§ 41

Seznam právních čekatelů vedou jednotlivé komory Unie a ústředí Unie podle jím schválených zásad.

§ 42

/1/ Předseda příslušné komory Unie prvního Čekatele vymaže ze seznamu právních čekatelů, jestliže

a) o to požádá;

b) zanechá právní praxe;

c) byl výmaz uložen jako disciplinární opatření;

d) opakovaně nesloží zkoušku;

e) byl zapsán do seznamu podnikový právníků.

/2/ Proti rozhodnutí o výmazu ze seznamu právních čekatelů podle odstavce 1 písm. a) a d) se lze odvolat do patnácti dnů od jeho doručení k ústředí Unie; odvoláním odkladný účinek.

§ 43

Ustanovení § 10 a 11 a části čtvrté platí pro právního čekatele obdobně; namísto disciplinárního opatření uvedeného v 37 odst. 1 písm. c) se však právnímu čekateli uloží výmaz ze seznamu právních čekatelů.

část šestá

SAMOSPRÁVA PODNIKOVÝCH PRÁVNÍKŮ

§ 44

Samosprávu podnikových právníků vykonává Unie podnikových právníků ČR, která je při plnění svých úkolů nezávislá a řídí se pouta tímto zákonem a ostatními právními předpisy.

§ 45

K úkolům samosprávy podnikových právníků náleží zejména

a) zajišťování podmínek pro řádné plnění úkolů podnikových právníků podle tohoto zákona;

b) reprezentování podnikových právníků a ochranu jejich profesionálních zájmů ve vztahu k jejich zaměstnavatelům, státním orgánům nebo jiným subjektům;

c) odborná postgraduální výchova podnikových právníků a právních čekatelů;

d) dohled na řádný výkon povolání podnikového právníka;

e) plnění dalších povinností nebo oprávnění výslovně uvedených v tomto zákoně nebo v jiném právním předpisu.

§ 46

Podrobnosti o orgánech Unie a o jejich působnosti při výkonu samosprávy podnikových právníků podle tohoto zákona upravují stanovy Unie.

část sedmá

USTANOVENÍ SPOLEČNÁ, PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ

Společná ustanovení

§ 47

/1/ Rozhodnutí orgánů Unie ve věcech uvedených v § 8 odst. 1 a 2, 36 odst. 2, 37 odst. 3 a 42 odst. 1 a 2 musí být vydána písemně a obsahovat výrok, odůvodnění a poučení o opravném prostředku.

/2/ Ustanovení odstavce 1 platí i pro zamítavá rozhodnutí a pro rozhodnutí, kterými byla tato rozhodnutí v odvolacím řízení potvrzena, vydávaná orgány Unie ve věcech uvedených; v § 4 odst. 1 a 5 a 50 odst: 1 a 2.

/3/ Pro doručování rozhodnutí uvedených v odstavci 1 a se použijí přiměřeně ustanovení pracovněprávních předpisů o doručování písemností organizace týkajících se vzniku a zániku pracovního poměru a rozhodnutí o uložení kárného opatření [§ 266a zákoníku práce].

§48

/1/ Rozhodnutí vydané v odvolacím řízení ústředím Unie podle § 4 odst. 5, 8 odst. nebo 42 odst. 2 anebo kárným senátem Unie podle § 37 odst. 3 přezkoumá podle zvláštních předpisů [§ 244 až 250 občanského soudního řádu] na návrh žadatele, podnikového právníka nebo právního čekatele soud; návrh lze podat ve lhůtě stanovené zvláštními předpisy [§ 247 odst. 2 občanského soudního řádu].

/2/ Návrh na přezkoumání soudem nemá odkladný účinek.

§ 49

Ústředí Unie může po projednání s předsednictvem příslušné komory Unie prominout podmínku státního občanství Československé federativní republiky stanovenou tímto zákonem pro zápis do seznamu nebo do seznamu právních čekatelů.

Přechodní ustanovení

§ 50

/1/ Občana, který splňuje podmínky uvedené v § 4 odst. 1 s vykonával ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona po dobu nejméně tří let právní činnost uvedenou v § 2 odst. 1, zapíše předsednictvo příslušné komory Unie do seznamu na žádost podanou nejpozději do jednoho roku ode dne účinnost, tohoto zákona; složení zkoušky a první praxe se nevyžadují.

/2/ Proti zamítavému rozhodnutí předsednictva komory Unie o žádosti o zápis do seznamu podle odstavce 1 se lze odvolat o patnácti dnů od jeho doručení k ústředí Unie.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP