ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

V. volební období

185

Návrh poslanců České národní rady

Doc. JUDr. Pavel Peška, DrSc., ing. Josef Hrabaň, Walter Herrgesell, ing. Václav Anděl, CSc., ing. Josef Meier, František, Přibyl, MUDr. Josef Domas, ing. Josef Vondráček, Karla Pochová, ing. Pavel Krubl

Navrhují vydání tohoto zákona:

Zákon

České národní rady

ze dne 1990

o používání státního znaku a státní vlajky České republiky

§ 1

(1) Státního znaku České republiky jsou oprávnění používat

a) Česká národní rada, její předsednictvo a Kancelář České národní rady,

b) vláda České republiky, její předsednictvo a Úřad vlády České republiky,

c) ministerstva a jiné orgány státní správy České republiky,

d) národní výbory,

e) soudy, prokuratura, státní notářství a státní arbitráž České republiky.

(2) Státní znak České republiky mohou používat rovněž státní muzea, galerie a další kulturní instituce, státní školy, státní vědecké instituce, státní bankovní ústavy, Česká státní spořitelna a Česká státní pojišťovna a to v případech stanovených zvláštním zákonem.

§ 2

(1) Velkého státního znaku České republiky se používá

a) na insigniích předsedů národních výborů (primátorů),

b) v zasedacích a jednacích místnostech státních orgánů, zejména ve volebních místnostech, obřadních síních, jednacích síních soudů a státní arbitráže,

c) na hranicích České republiky,

d) na označeních státních přírodních rezervací,

e) na úředních průkazech veřejných činitelů, funkcionářů a pracovníků státních orgánů České republiky.

(2) Velkého státního znaku se používá rovněž k označení budov, ve kterých mají sídlo orgány a organizace, uvedené v § 1. Takto použitý státní znak nesmí být spojen s tabulkou, na níž je uveden název orgánu nebo organizace.

(3) Za státní znak České republiky se pokládá i jeho jednobarevná napodobenina z kovu, kamene, skla, keramiky nebo jiného materiálu, jestliže svým vyobrazením odpovídá vyobrazení státního znaku České republiky.

§ 3

(1) Malého státního znaku České republiky používají orgány a organizace uvedené v § 1 odst. 1 na listinách, pečetích a úředních razítkách.

(2) Na pečeti, nebo úředním razítku je vyobrazen malý státní znak uvnitř kruhu, na jehož obvodu je stručně uvedeno označení a sídlo orgánu, který pečeť nebo razítko používá.

(3) Listiny, pečetě a úřední razítka se státním znakem České republiky se používají jen tehdy, obsahuje-li listina usnesení nebo rozhodnutí státního orgánu České republiky, nebo jde-li o listinu, kterou se osvědčují důležité skutečnosti nebo oprávnění.

(4) Listiny, pečeti a úřední razítka se státním znakem České republiky se nepoužívají v běžném korespondenčním styku.

§ 4

(1) Státní vlajka České republiky s používá k výzdobě budov, v nichž mají sídlo orgány a organizace, uvedené v § 1 odst. 1 při příležitostech státních svátků a dní významných pro stát.

(2) Státní vlajka České republiky se vyvěšuje vždy společně se státní vlajkou Československé socialistické republiky. Obě vlajky musí být umístěny ve stejné výši vedle sebe a státní vlajka Československé socialistické republiku se umísťuje z čelného pohledu vlevo.

(3) Jestliže se k výzdobě použijí i další vlajky, umístí se státní vlajky Československé socialistické republiky a České republiky na nejčestnějším místě.

(4) Pokyn k vyvěšení státních vlajek vydává

a) ministerstvo vnitra České republiky při oficiálních příležitostech republikového významu,

b) národní výbor při oficiálních příležitostech místního významu.

(5) Použití státních vlajek na budovách České národní rady upravuje předsednictvo České národní rady.

§ 5

Ministerstvo vnitra České republiky stanoví vyhláškou podrobnosti o používání státního znaku a státní vlajky České republiky, a to zejména

a) v kterých případech a na kterých listinách se používá státní znak České republiky,

b) v kterých případech se používá státní znak České republiky na hranicích České republiky,

c) v kterých případech a jakým způsobem lze místo státní vlajky České republiky používat praporu.

§ 6

Tento zákon nabývá účinnosti dnem ......1990

 

Důvodová zpráva

Používání státních symbolů Československé socialistické republiky nebylo právně upraveno zákonem, nýbrž pouze usnesením vlády č. 142 z května 1975 a nebylo publikováno.

Vzhledem k významu státních symbolů se navrhuje používání těchto symbolů upravit v zásadním rozsahu zákonem. Navážeme tak na historickou tradici, kdy používání státních symbolů bylo upraveno všeobecně závazným publikovaným předpisem (nařízení vlády Republiky československé č. 512/1920 Sb.).

K § 1:

Toto ustanovení vymezuje okruh orgánů a organizací, které jsou oprávněny používat státního znaku České republiky, při čemž důvody a způsob používání státního znaku jsou upraveny v dalších ustanoveních.

K § 2:

Vzhledem k tomu, že ústavní zákon České národní rady o státních symbolech České republiky rozeznává dvě podoby státního znaku, bylo třeba určit, kdy se které podoby bude používat. Pokud jde o velký státní znak, vychází návrh z toho, že bude používán všude tam, kde se klade důraz na výrazně vnější označení, vyjadřující důstojnost a státoprávní význam tohoto symbolu. Ustanovení odst. 3 vychází z nutnosti zabezpečit jednotný vzhled státního znaku i tam, kde umělecké, architektonické nebo jiné důvody povedou k použití jiných než zákonem stanovených vyobrazení.

K § 3:

Používání malého státního znaku České republiky je tímto ustanovením vyhrazeno listinám, pečetím a úřadním razítkům, při čemž okruh oprávněných orgánů a organizací je stanoven v § 1 odst. 1 návrhu. Možnost rozšíření okruhu takto oprávněných orgánů a organizací je dána ustanovením § 1 odst. 2 návrhu, pokud to dovolí zvláštní předpisy.

Toto rozšíření se bude týkat zejména školních vysvědčení, diplomů apod.

K § 4:

Pravidla používání státní vlajky České republiky vycházejí z dosavadních zásad pro používání statní vlajky Československé socialistické republiky. Jako základní zásada se zde stanoví, že státní vlajky České republiky se používá vždy společně s vlajkou Československé socialistické republiky.

K § 5:

Toto ustanovení zmocňuje ministerstvo vnitra České republiky, aby vyhláškou zejména blíže rozvedlo ustanovení § 3 a stanovilo podrobnější charakter listin, které mohou být opatřovány státním znakem.

Dalším bodem tohoto zmocnění je stanovit podmínky pro používání praporu místo státní vlajky České republika. Tento způsob byl zvolen proto, že prapor není v ústavním zákoně České národní rady zařazen mezi státní symboly České republiky a pro zásady jeho používání bude tedy postačovat vyhláška ministerstva vnitra České republiky.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP