ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

V. volební období

171

Návrh poslanců České národní rady

JUDr. Čestmíra Adama, JUDr. Ivany Janů, JUDr. Jana Kalvody, ing. Michala Krause, JUDr. Stanislava Křečka, prof. JUDr. Josefa Mečla, CSc., ing. Josefa Meiera, doc. JUDr. Pavla Pešky, DrSc., ing. Jana Uřináče

Návrh

Zákon České národní rady

ze dne února 1990

o volbách do České národní rady

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

ČÁST PRVNÍ

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

§ 1

Volby do České národní rady se konají na základě obecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním podle zásady poměrného zastoupení ve volebních krajích. Na každý volební kraj připadá přibližně stejný počet československých státních občanů, kteří dosáhli věku 18 let.

§ 2

1) Právo volit mají českoslovenští statní občané, kteří mají bydliště v České republice a v den voleb dosáhli věku 18 let.

2) Právo volit však nemají občané, kteří byli pravomocné zbaveni způsobilosti k právním úkonům pro duševní poruchu nebo jejichž způsobilost k prvním úkonům byla pro takovou poruchu omezena. [§ 10 a 499 občanského zákoníku č. 4/1964 Sb.]

3) Překážkou ve výkonu volebního práva je zákonem stanovené omezeni osobni svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. [§ 5 odst. 2 písm. b/, § 9 odst. písm. a/ a § 24 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu.]

§ 3

Poslancem České národní rady může být zvolen každý československý statní občan, který má právo volit a v den voleb dosáhl věku 21 let.

ČÁST DRUHÁ

VOLEBNÍ ÚZEMÍ

§ 4

Území pro konání voleb

Volby se konají na území České republiky.

§ 5

Volební kraje

1) Pro volby se vytváří 8 volebních krajů.

2) Volební kraje tvoří uzemí okres [§ 4 až 10 zákona č. 36/1960 Sb., o územním členění státu.] podle stavu v den vyhlášení voleb.

3) Konají-li se volby do České národní rady současně s volbami do Federálního shromáždění, mohou být kraje pro tyto volby na území České republiky společné.

4) Seznam volebních kraj, jejich sídla a okresy, kterými jsou kraje tvořeny, se stanoví v příloze tohoto zákona.

§ 6

Počet poslanců

1) Počet poslanců je stanoven ústavním předpisem a činí 150 poslanců.

§ 7

Volební okrsky

1) Pro odevzdávání hlasovacích lístků a pro sčítání hlasů se vytvářejí v obcích volební okrsky.

2) Volební okrsky a volební místnost pro každý okrsek stanoví rada místního, popř. městského nebo obvodního národního výboru (dále jen "místní národní výbor") nejpozději 30 dnů přede dnem volby.

3) Volební okrsek se vytvoří tak, aby zahrnoval zpravidla 1000 voličů. Pro vzdálené části obce lze vytvořit samostatné volební okrsky, je-li v nich alespoň 50 voličů.

4) Zvláštní volební okrsky mohou být vytvořeny v nemocnicích, porodnicích, sanatoriích, ústavech sociální péče a podobných ústavech a zařízeních nebo v jejich částech, avšak jen tehdy, je-li tam alespoň 100 voličů.

5) V celách zadržení [§ 75 a zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním.] nebo zajištění [§ 23 zákona č. 40/1974 Sb., o Sboru národní bezpečnosti.] nebo v místech, kde se vykonává vazba nebo trest odnětí svobody, popř. kázeňský trest vězení, zabezpečí možnost výkonu volebního práva na základě voličského průkazu ve spolupráci s náčelníkem příslušného zařízení okrsková volební komise, v jejímž obvodu je toto zařízení.

Velikost volebního okrsku podle odst. 3 nemusí být v tomto případě zachována. Tyto osoby volí na základě voličského průkazu, který si vyžádaly, nemají-li v tomto okrsku své bydliště. V případě předvedení [§ 20 zákona č. 40/1974 Sb.] příslušný orgán Sboru národní bezpečnosti postupuje tak, aby byl osobě předvedené umožněn výkon volebního práva.

6) Konají-li se volby do České národní rady současně s volbami do Federálního shromáždění, mohou být volební okrsky pro tyto volby společné.

ČÁST TŘETÍ

SEZNAMY VOLIČŮ A VOLIČSKÉ PRŮKAZY

§ 8

Zápis do seznamu voličů

1) Všichni českoslovenští státní občané, kteří mají právo volit, se zapisují do seznamu voličů podle místa svého bydliště. Příslušníci ozbrojených sil a ozbrojených bezpečnostních sborů, kteří jsou hromadně ubytováni, se zapisují do seznamu voličů v obci, na jejímž území je umístěn útvar, ke kterému jsou přiděleni. Velitel útvaru ve spolupráci s místním národním výborem obce přidělení to neprodleně potvrdí místnímu národnímu výboru příslušnému podle místa bydliště těchto příslušníků.

2) Občané, kteří po sestavení seznamu voličů nabudou nebo pozbudou práva volit, zapíší se dodatečně do seznamu voličů nebo se z něho dodatečně vyškrtnou.

3) U voličů, u kterých je překážka ve výkonu volebního práva, se tato skutečnost v seznamu voličů poznamená.

4) Každý volič může být zapsán jen v jednom seznamu voličů.

§ 9

Sestavení seznamu voličů

1) Seznamy voličů sestavuje místní národní výbor podle volebních okrsků.

2) Podklady pro sestavení seznamu voličů, jde-li o hromadně ubytované příslušníky ozbrojených sil a ozbrojených bezpečnostních sborů, sestavuje místní národní výbor na základě podkladů dodaných veliteli útvarů. Místní národní výbor dbá na to, aby nebyly vytvářeny volební okrsky, ve kterých jsou v seznamu voličů zapsáni pouze tito příslušníci nebo ve kterých volí pouze osoby uvedené v § 7 odst. 5.

3) Konají-li se volby do České národní rady současně s volbami do Federálního shromáždění, mohou být seznamy voličů společné.

§ 10

Vyložení seznamu voličů

1) Nejpozději do 30 dnů přede dnem volby vyloží místní národní výbor seznamy voličů, aby do nich mohli občané v úředních místnostech nahlédnout. O vyložení seznamů voličů vyrozumí místní národní výbor občany způsobem v místě obvyklým.

2) V obcích, v nichž je více než 5000 osob zapsaných do seznamu voličů, zařídí místní národní výbor, aby byl v každém domě vyložen seznam voličů, kteří v domě bydlí. Místní národní výbor může takové opatření učinit i v obci, která má méně než 5000 osob zapsaných do seznamu voličů. Učiní tak vždy v prostorech, kde jsou hromadně ubytováni příslušníci ozbrojených sil a ozbrojených bezpečnostních sborů.

§ 11

Námitkové řízení

1) Každý občan může ústně nebo písemně upozornit místní národní výbor na chyby a nesprávnosti v seznamu voličů a navrhnout opravu. Místní národní výbor je povinen o upozornění rozhodnout do 3 dnů a buď provést příslušnou opravu v seznamu voličů, anebo písemně sdělit, z jakých důvodů opravu nelze provést.

2) Bude-li návrh zamítnut, může jej občan předložit okresnímu soudu příslušnému podle volebního okrsku; soud je povinen rozhodnout do 3 dnů. Pro řízení platí ustanovení občanského soudního řádu o přezkoumávání rozhodnutí jiných orgánů. Podle rozhodnutí soudu provede místní národní výbor opravu v seznamu voličů. Řízení před soudem nepodléhá soudnímu poplatku. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

§ 12

Voličský průkaz

1) Voličům, kteří nebudou moci volit ve volebním okrsku, v jehož seznamu voličů jsou zapsáni, vydá místní národní výbor na jejich žádost voličský průkaz a ze seznamu voličů je vyškrtne.

2) Voličský průkaz opravňuje k zápisu do seznamu voličů v jiném volebním okrsku pro volbu do České národní rady.

ČÁST ČTVRTÁ

VOLEBNÍ ORGÁNY

§ 13

Všeobecná ustanovení

1) Volby do České národní rady řídí Česká volební komise. Ve volebních krajích řídí volby krajské volební komise ; tyto komise zřizují v sídlech okresů své subkomise.

2) Ve volebních okrscích se zřizují okrskové volební komise.

3) Členem volební komise může být každý československý státní občan, který má právo volit a u kterého není překážka výkonu volebního práva. Kandidát na poslance České národní rady nemůže být členem volební komise.

4) Volební komise se skládají z rovného počtu zástupců politických stran, politických hnutí a seskupení /dále jen "politických stran"/, které podávají samostatnou kandidátní listinu. Prohlášení kandidátní listiny za neplatnou nebo její stažení má za následek zánik členství zástupců této politické strany v příslušné volební komisi. V případě onemocnění, zaneprázdnění nebo zániku funkce člena volební komise povolá její předseda jeho náhradníka podle pořadí určeného politickou stranou.

5) Členové volebních komisí se ujímají své funkce složením slibu tohoto znění: "Slibuji na svou čest, že budu svědomitě a nestranně vykonávat svou funkci a budu se při tom řídit zákony a jinými obecně závaznými právními předpisy" Slib skládá člen do rukou předsedy orgánu, který svolává první zasedání volební komise.

6) Volební komise se usnáší za přítomnosti nadpoloviční většiny členů nadpoloviční většinou hlasů. V případě rovnosti hlasů se návrh pokládá za zamítnutý.

7) Volební komise si na svém prvním zasedání určí losem ze svého středu předsedu a místopředsedu. Každý funkcionář volební komise musí být členem jiné politické strany. Losování funkcionářů komise řídí nejstarší člen.

8) Zapisovatelem České volební komise je pracovník ministerstva vnitra České republiky, kterého jmenuje ministr vnitra České republiky. Zapisovatelem krajské volební komise je pracovník krajského národního výboru, kterého určí tajemník krajského národního výboru, kde má volební komise sídlo. Jestliže krajská volební komise má své sídlo mimo sídlo krajského národního výboru, určuje pracovníka okresního národního výboru tajemník okresního národního výboru. Zapisovatelem okresní subkomise je pracovník okresního národního výboru, kterého určí tajemník příslušného okresního /obvodního/ národního výboru. Zapisovatelem okrskové volební komise je pracovník nebo funkcionář určený radou místního národního výboru. Zapisovatelé jsou členy komisí s hlasem poradním.

9) Česká volební komise, krajské volební komise a jejich okresní subkomise si k výpočetnímu zpracování výsledků voleb vytvářejí odborné /sumarizační/ útvary, složené z pracovníků přidělených k tomuto účelu příslušným orgánem státní statistiky.

§ 14

Česká volební komise

1) Do České volební komise deleguje nejpozději do 60 dnů přede dnem voleb každá politická strana, která podává kandidátní listinu alespoň v jednom volebním kraji, dva členy a dva náhradníky.

2) První zasedání České volební komise svolá neprodleně předseda vlády České republiky.

3) Česká volební komise zejména:

a/ dozírá na dodržování obecně závazných právních předpisů o volbách,

b/ rozhoduje o stížnostech na postup krajských volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím,

c/ zjišťuje a uveřejňuje výsledky voleb,

d/ odevzdá zápis o výsledku voleb předsednictvu České národní rady,

e/ vydává zvoleným kandidátům osvědčení o zvolení,

f/ plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných obecně závazných právních předpisů.

§ 15

Krajská volební komise

1) Do krajské volební komise deleguje nejpozději do 60 dnů přede dnem voleb každá politická strana, která podává kandidátní listinu v tomto volebním kraji, dva členy a dva náhradníky.

2) První zasedání krajské volební komise svolá neprodleně předseda příslušného krajského národního výboru, popř. okresního národního výboru, jestliže krajská volební komise má své sídlo mimo sídlo krajského národního výboru.

3) Krajská volební komise:

a/ dozírá na dodržování obecně závazných právních předpisů o volbách,

b/ rozhoduje o stížnostech na postup okrskových volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím,

c/ projednává a registruje kandidátní listiny ve volebním kraji,

d/ zjišťuje výsledky volby ve volebním kraji,

e/ předá spisy o volbách do úschovy krajskému národnímu výboru, jehož rada ji jmenovala,

f/ plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných obecně závazných právních předpisů, popř. úkoly, kterými ji pověří Česká volební komise.

§ 16

Okresní subkomise

1) Do okresní subkomise deleguje nejpozději do 30 dnů přede dnem voleb každá politická strana, jejíž kandidátní listina byla zaregistrována ve volebním kraji, jednoho člena a jednoho náhradníka. První zasedání okresní subkomise svolá předseda příslušného okresního (obvodního) národního výboru.

2) Okresní subkomise

a) dohlíží na zpracování výsledků hlasování za volební okrsky,

b) vzniknou-li pochybnosti, má právo vyžádat si od okrskové volební komise vysvětlivky a jiné informace. Zjevné chyby opraví po dohodě s okrskovou volební komisí sama, jinak požádá okrskovou volební komisi, aby se znovu sešla a zjištěné nedostatky odstranila,

c) odevzdává zpracované výsledky hlasování za volební okrsky v rámci okresu krajské volební komisi.

§ 17

Okrskové volební komise

1) Každá politická strana, jejíž kandidátní listina byla zaregistrována ve volebním kraji, jehož součástí je volební okrsek, deleguje do 30 dnů jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise jako svého zástupce. S přihlédnutím k místním podmínkám může rada místního národního výboru vyzvat politické strany, aby do okrskové volební komise delegovaly vyšší počet zástupců.

2) První zasedání okrskové volební komise svolá neprodleně předseda příslušného místního národního výboru.

3) Konají-li se volby do České národní rady současně s volbami do Federálního shromáždění, zřizuje se pro volební okrsek pouze jedna okrsková volební komise.

4) Okrsková volební komise:

a) zajišťuje průběh hlasování, zejména dozírá na správné odevzdávání hlasovacích lístků a dbá o pořádek ve volební místnosti,

b) sčítá hlasy a sepíše zápis o průběhu a výsledku hlasování, který předloží neprodleně příslušné okresní subkomisi,

c) ostatní spisy o volbách odevzdá do úschovy místnímu národnímu výboru.

ČÁST PÁTÁ

PROJEDNÁNÍ KANDIDÁTNÍCH LISTIN

§ 18

Kandidátní listiny

1) Kandidátní listiny pro volby do České národní rady mohou podávat politické strany. Kandidátní listiny se podávají nejpozději 60 dnů přede dnem voleb ve dvojím stejnopise zapisovateli krajské volební komise. Ke kandidátní listině politická strana připojí:

a) prohlášení, že má nejméně 10 tisíc individuálních členů nebo

b) v případě, že nesplňuje podmínku uvedenou v písm. a), petici požadující, aby tato politická strana kandidovala, podepsanou tolika voliči, kolik se jich straně nedostává na počtu individuálních členů. K podpisu pod petici volič po předložení občanského průkazu uvede své jméno, příjmení, rodné číslo a bydliště. Podpis pod peticí nelze vzít zpět. Krajská volební komise může kontrolovat pravdivost údajů o počtu členů nebo údajů uvedených v petici.

2) Podává-li politická strana kandidátní listinu ve více volebních krajích, předloží petici pouze jedné krajské volební komisi a v podání ostatním krajským volebním komisím na to odkáže.

3) Zapisovatel zjistí, zda předložené kandidátní listiny splňují stanovené náležitosti. V případě, že tomu tak není, upozorní na to zmocněnce politické strany. Podání kandidátní listiny zapisovatel potvrdí zmocněnci politické strany.

4) Kandidátní listina obsahuje:

a) název politické strany,

b) jméno, příjmení, věk, zaměstnání a bydliště kandidátů a jejich pořadí na kandidátní listině vyjádřené pomocí arabské číslice,

c) označení zmocněnce politické strany a jeho dvou náhradníků s uvedením přesné adresy. Zmocněncem ani jeho náhradníkem nemůže být kandidát.

5) Na kandidátní listině může politická strana u jednotlivých kandidátů kromě údajů uvedených v odstavci 4, písm. b) též vyznačit jejich příslušnost k určité politické straně nebo, že kandidát není členem žádné politické strany anebo, že jde o nezávislého kandidáta.

6) Na kandidátní listině může politická strana v rámci volebního kraje kandidovat nejvýše 30 kandidátů.

7) Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, nekandiduje se svým souhlasem na jiné kandidátní listině a že mu nejsou známy překážky volitelnosti.

8) Politické strany se mohou dohodnout na podání společné kandidátní listiny. Na koalici takto vzniklou se použijí přiměřené ustanovení tohoto zákona týkající se politické strany. Splnění podmínek uvedených v odst. 1 písm. a), b) a v odst. 2 se v případě podání společné kandidátní listiny více politických stran zjišťuje za všechny tyto politické strany tak, jako by kandidátní listinu podala jedna politická strana.

§ 19

Projednání kandidátních listin krajskou volební komisí

1) Krajská volební komise přezkoumá předložené kandidátní listiny do 55 dnů přede dnem voleb.

2) Krajská volební komise škrtne

a) kandidáta, u něhož není připojeno prohlášení kandidáta podle § 18 odst. 7,

b) v případě, že je uveden na více kandidátních listinách,

c) ty kandidáty, kteří jsou kandidováni nad nejvýše stanovený počet podle § 18 odst. 6.

3) Po projednání kandidatury zašle předseda krajské volební komise neprodleně jeden stejnopis kandidátní listiny s prohlášením kandidátů o souhlasu s kandidaturou a se zápisem o výsledku projednání kandidátní listiny Českou volební komisí. Stejně tak o výsledku jednání podá zprávu všem politickým stranám, které ve volebním kraji předložily kandidátní listinu.

4) Po obdržení zápisu o výsledku projednání kandidátních listin z volebního kraje Českou volební komisí krajská volební komise zaregistruje nejpozději do 45 dnů přede dnem voleb kandidátní listiny jako platné a oznámí to písemně politickým stranám. Registrace je podmínkou pro rozmnožení kandidátních listin.

§ 20

Projednání kandidátních listin Českou volební komisí

1) Česká volební komise projedná kandidátní listiny do 50 dnů přede dnem voleb. Nejprve přezkoumá usnesení krajských volebních komisí a odstraní zjištěné vady v kandidátních listinách.

2) Je-li některý z kandidátů na několika kandidátních listinách a nedošlo-li k dohodě zúčastněných stran, škrtne předseda České volební komise kandidáta tak, aby zůstal jen na jedné kandidátní listině.

3) Jsou-li kandidátní listiny podané pravděpodobně stejnou politickou stranou označeny v různých volebních krajích odchylně, vyzve předseda její zástupce, aby nejpozději do konce zasedání České volební komise oznámili jednotné označení pro všechny volební kraje. Neučiní-li tak, rozhodne o označení Česká volební komise.

4) Dále Česká volební komise určí losem číslo, kterým budou pro volby do České národní rady jednotné označeny kandidátní listiny každé politické strany, která předložila kandidátní listinu.

5) Konají-li se volby do České národní rady současně s volbami do Federálního shromáždění, platí pro označení kandidátních listin politických stran čísla určená losem Ústřední volební komisí i pro volby do České národní rady. V takovém případě se losování zúčastní i zástupci České volební komise.

6) Předseda České volební komise zašle neprodleně zápis o výsledku jednání krajským volebním komisím a kandidujícím politickým stranám. Výsledek losování vyhlásí tak, aby vešel v obecnou známost.

§ 21

Vzdání se a odvolání kandidatury

1) Kandidát se může do okamžiku vyhlášení výsledku volby vzdát písemně své kandidatury. Do téhož okamžiku může zmocněnec politické strany jeho kandidaturu stejným způsobem odvolat. Prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury nelze vzít zpět a je nutno doručit je ve dvojím stejnopise předsedovi krajské volební komise, který jeden stejnopis zašle neprodleně předsedovi České volební komise a zajistí současně jeho zveřejnění vhodným způsobem.

2) Bylo-li takové prohlášení učiněno po zaregistrování, zůstávají údaje o kandidátu na kandidátní listině, ale při přidělování mandátů se k němu nepřihlíží.

§ 22

Rozmnožení kandidátních listin

1) Předseda krajské volební komise zajistí prostřednictvím příslušného krajského národního výboru, popřípadě okresního národního výboru rozmnožení zaregistrovaných kandidátních listin tiskem s uvedením vylosovaného čísla, názvu strany a všech kandidátů a jejich pořadí.

2) Každá kandidátní listina se rozmnožuje ve formě hlasovacího lístku, a to všechny listiny písmem téhož druhu a stejně velikosti, na papíru těže barvy a jakosti a týchž rozměrů. Hlasovací lístky jsou opatřeny razítkem krajské volební komise a vyhotoví se v takovém počtu, aby mohli bez překážek volit i voliči s voličskými průkazy.

3) Takto rozmnožené kandidátní listiny (hlasovací lístky) zašle předseda krajské volební komise předsedům místních národních výborů s pokynem, aby je dodali všem voličům do 3 dnů přede dnem konáni voleb a v den voleb okrskových volebním komisím.

Oddíl 2

PŘÍPRAVA VOLEB

§ 23

Den voleb

1) Volby do České národní rady se konají téhož dne na celém území České republiky. Předsednictvo České národní rady může stanovit, že se volby konají ve dvou dnech.

2) Předsednictvo České národní rady vyhlašuje volby do České národní rady a stanoví den veleb nejpozději 90 dna před jejich konáním. Usneseni předsednictva České národní rady se uveřejňuje ve Sbírce zákona.

3) Volby se konají v určený den ad sedmé do osmnácté hodiny. Pokud to místní potřeby vyžaduji, maže rada místního národního výboru stanovit začátek voleb na dřívější hodinu.

4) Konají-li se volby ve dvou dnech, stanoví se začátek veleb na čtrnáctou hodinu a kanec voleb na dvacátou druhou hodinu prvého dne. Druhého dne začínají volby a sedmé hodině a konči o čtrnácté hodině; pokud ta místní potřeby vyžaduji, maže rada místního národního výboru stanovit začátek voleb na dřívější hodinu.

§ 24

Informováni voličů

1) Místní národní výbor vyhlásí nejpozději do 14 dnů přede dnem voleb způsobem v místě obvyklým dobu a místo konáni voleb v obci. Bylo-li na území obce zřízeno více volebních okrsků, uvede místní národní výbor, které části obce, popř. útvary (§ 3 odst. 1) nebo zařízeni (§ 7 odst. 5) připadají k jednotlivým volebním okrskům. Ve vyhlášce místní národní výbor zdůrazni povinnost voliče mít u sebe průkaz totožnosti a uvede v ní další potřebné údaje nutné k nerušenému průběhu voleb.

2) V obcích, v nichž je více než 5000 osob zapsaných v seznamu voličů, zajisti místní národní výbor, aby pro každého voliče byl vyhotoven legitimační lístek, v němž jsou uvedeny potřebné údaje a volbách. Zároveň zařídí, aby legitimační lístek byl dodán voliči do bytu. Místní národní výbor může stanovit, že se stejné postupuje i v obci, kde je v seznamech voličů zapsáno méně než 5000 voličů.

§ 25

Přípravy ve volební místnosti

1) Předseda okrskové volební komise zkontroluje před zahájením volby za přítomnosti komise volební schránku, popřípadě přenosnou volební schránku, a zapečetí ji. Zkontroluje také vybaveni volební místnosti, zda je připraven seznam voliči a dostatečný počet hlasovacích lístků.

2) Konají-li se volby ve dvou dnech, zajisti předseda okrskové volební komise, aby po skončeni voleb prvého dne byla volební schránka, popř. přenosná volební schránka zapečetěna tak, aby bylo znemožněna vkládat do ni hlasovací lístky a bezpečně ji spolu s ostatními volebními spisy uloží.

§ 26

Prostory pro úpravu hlasovacích lístků

Ve volebních místnostech jsou pro úpravu hlasovacích lístku určeny zvláštní prostory oddělené tak, aby byla zaručena tajnost hlasování. Počet těchto prostoru určí rada místního národního výboru s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku. V prostorech nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise.

Oddíl 3

VOLEBNÍ AGITACE

§ 27

1) Dobou volební kampaně se pro účely tohoto zákona rozumí období počínající 40 dnů a kančici 2 dny před dnem konáni voleb.

2) V době volební kampaně má každá kandidující politická strana rovný přistup ke státním veřejným informačním prostředkům. V rozhlasu a televizi se každé kandidující politické straně poskytnou celkem 4 vysílací hodiny. Vysílací časy a jejich rozdělení musí odpovídat zásadě rovnosti kandidujících politických stran.

3) Vyhradí-li místní národní výbor plochu pro vylepeni volebních plakátů, musí její využívání odpovídat zásadě rovnosti kandidujících politických stran.

4) Den před konáním voleb a v den voleb je zakázána volební agitace pro politické strany slovem, písmem, zvukem a obrazem ve státních veřejných informačních prostředcích a v budovách, kde sídli okrskové volební komise. Zveřejňovat výsledky předvolebních průzkumů veřejného míněni je dovoleno nejvýše do sedmého dne přede dnem voleb.

5) Členové volebních komisi a subkomisi a pracovnici jejich odborných útvarů nesměji poskytovat informace o průběhu a dílčích výsledcích voleb, až do podepsáni zápisu o výsledku hlasování.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP