Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1968

IV. volební období

219

Vládní návrh

Zákon

ze dne ............................. 1968

o zřízení Vysoké školy veterinární v Brně a Vysoké školy veterinární v Košicích

Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:

§ 1

Od počátku školního roku 1989/1970 se z veterinární fakulty Vysoké školy zemědělské v. Brně zřizuje Vysoká škola veterinární v Brně.

§ 2

Od počátku školního roku 1969/1970 se z veterinární fakulty Vysoké školy zemědělské v Nitře zřizuje Vysoká škola veterinární v Košicích.

§ 3

Vysoká škola veterinární v Brně a Vyseká škola veterinární v Košících jsou vysokými školami universitního směru.

§ 4

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva

I.

Vysoká škola zvěrolékařská v Brně byla zřízena v roce 1918 zákonem č. 76/18 Sb. Vládním nařízením č. 30/52 Sb., o některých změnách v organizaci zemědělských škol, byla Vysoká škola zvěrolékařská v Brně sloučena s Vysokou školou zemědělskou v Brně v jednu vysokou školu zemědělskou s těmito fakultami: agronomickou, zootechnickou a veterinární. Důvod pro sloučení Vysoké školy veterinární s Vysokou školou zemědělskou spočíval svého času v tom, že bude lépe zajištěno spojení vysokých škol s praxí a výrobou. Toto tvrzení vycházelo z představy o bezprostřední souvislosti tohoto veterinárního oboru s úkoly v živočišné výrobě a opomenulo se široké uplatnění veterinárního lékařství v řadě dalších odvětví národního hospodářství (např. základním výzkumu biologického a zdravotnického charakteru, výrobě biopreparátů a léčiv, krmivářském i potravinářském průmyslu ap.) a specifické požadavky, které jsou kladeny na výchovu kvalitních veterinárních lékařů.

Nyní se Vysoká škola zemědělská v Brně člení na tyto fakulty: agronomickou, provozně ekonomickou, veterinární a lesnickou.

Na veterinární fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně v současné době působí 125 učitelů a 242 ostatních pracovníků. Celkový stav pracovníků na veterinární fakultě VŠZ v Brně k 1. 5. 1968 byl tedy 367.

Ve školním roce 1967/68 na veterinární fakultě VŠZ v Brně studuje v řádném studiu celkem 705 československých posluchačů a 25 cizinců, ve studiu při zaměstnání je zapsáno 41 posluchačů.

V poslední době se uplatňují z nejrůznějších míst požadavky na návrat k původnímu stavu, tj. na přeměnu veterinární fakulty na Vysokou školu veterinární.

Pro přeměnu veterinární fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně na samostatnou Vysokou školu veterinární v Brně svědčí zejména tyto důvody:

1. Vysoká škola zvěrolékařská (veterinární) je ve své podstatě školou se speciálním profilem a posláním, naprati tomu vysoké školy zemědělské jsou školami inženýrského směru a mají výrazně odlišné zaměření.

2. Veterinární fakulta tvoří zcela samostatný a prostorově izolovaný areál budov i ostatních zařízení vzdálených 2 km od VŠZ Brno a není závislá v žádném směru na ostatních fakultách této vysoké školy.

3. Usnesení vědecké rady veterinární fakulty i Vysoké školy zemědělské v Brně, Ústřední veterinární správa v Praze, celostátní aktiv veterinárních lékařů a techniků, studentské a odborové organizace jednoznační: doporučují přeměnu veterinární fakulty na samostatnou vysokou školu. Tyto snahy bezvýhradně rovněž podporují MěNV v Brně, Jihomoravský krajský národní výbor a KV KSČ.

4. Vysoká škola zvěrolékařská v Brně byla prvou vysokou školou zřízenou na území samostatné Československé republiky 12. 12. 1918 a v letošním roce oslaví 50 let od svého založení.

5. Přeměnou veterinární fakulty na samostatnou vysokou školu nevzniknou žádné investiční nároky a dojde jen k nepatrnému zvýšení rozpočtových výdaji: Důkazem toho je:

a) V rámci vnitropodnikové organizace VŠZ Brno je pro správní a hospodářskou činnost z rozpočtu školy veterinární fakulty přidělen samostatně finanční limit ve všech položkách. Pouze výdaje na mzdové fondy, stavební i přístrojové prostředky a dopravu jsou plánovány a řízeny jednotně rektorátem VŠZ. Vyčlenění i těchto položek je zcela reálné,

b) počty pracovníků VŠZ v Brně zajišťující ekonomicko-správní úkoly pro veterinární fakultu jsou minimální. Jde pouze o 4 pracovníky na úseku finančním a mzdovém, národohospodářské evidence, útvaru podnikové kontroly a bezpečnosti práce. Další 4 pracovníci pro tuto fakultu zajišťují úkoly na úseku vnitřní správy budov (stavební oddělení, pomocné služby, údržba). Delimitace těchto 8 pracovníků a jejich mzdových fondů může být provedena ze stávajících limitů VŠZ při minimálním nároku na zvýšení jejich počtů i platů,

c) delimitace pracovníků zajištujících centrálně údržbu objektů a zařízení v rámci stávající VŠZ v Brně je proveditelná dohodou převodu alikvotního počtu těchto pracovníků,

d) delimitace dopravních prostředků, řidičů a údržbářů je proveditelná dohodou, mezi oběma institucemi v rozsahu, který by odpovídal nezbytné potřebě pro zajišťování úkolů, a to opět bez nároků na mimořádné příděly.

e) koleje jsou ve správě Ústřední správy kolejí a menz v Brně, takže na tomto úseku by žádné změny nenastaly,

f) z účelových zařízení VŠZ v Brně by byl vyčleněn pouze školní statek Nový Dvůr, který má rovněž v rámci těchto účelových zařízení vlastní rozpočet a je přímo veterinární fakultou po celou dobu spravován,

g) v oblasti materiálových výdajů na výuku a výzkum nevzniknou mimořádná výdaje. V rozpočtu na rok 1968 má veterinární fakulta zajištěno 8,877 tis. Kčs na výuku a 1,271 tis. Kčs na výzkum.

Jelikož studium na veterinární fakultě se nedělí na jednotlivé studijní obory, neuvažuje se o zřízení fakult na nové vysoké škole.

II.

Vysoká škola veterinární v Košicích (nyní veterinární fakulta VŠZ Nitra) byla zřízena zákonem SNR ze dne 16. 12. 1949 č. 1/1950 Sb. zák. SNR jako jediná Vysoká škola veterinární na Slovensku s účinností od školního roku 1949/50.

Založení Vysoké školy veterinární v Košicích bylo a je součástí plánu rozvoje Slovenska. Bylo motivováno cílem pomoci zvýšit a zlepšit socialistickou zemědělskou výrobu na Slovensku.

Vládním nařízením č. 30/1952 Sb. ze dne 8. 7. 1952, o některých změnách v organizaci zemědělských škol, byla Vysoká škola veterinární v Košicích sloučena s Vysokou školou zemědělskou a lesnickou v Košicích, jejíž sídlo bylo v témže roce přeneseno do Nitry. Na nově vzniklé vysoké škole byly zřízeny tyto fakulty: agronomická, zootechnická a veterinární.

Na veterinární fakultě VŠZ Nitra se sídlem v Košicích v současné době působí 140 učitelů a 265 ostatních pracovníků. Celkový stav pracovníků na veterinární fakultě v Košicích k 1. 5. 1968 byl tedy 405.

Ve školním roce 1967/68 na veterinární fakultě v Košicích studuje v řádném studiu celkem 1115 československých studentů a 2 cizinci, při zaměstnání studuje na fakultě celkem 195 posluchačů.

Pro přeměnu veterinární fakulty VŠZ Nitra se sídlem v Košicích na samostatnou Vysokou školu v Košicích kromě již dříve uvedených skutečností (obdoba s veterinární fakultou VŠZ v Brně, bod 1 a 2) svědčí zejména:

1. Spojení veterinární fakulty s hově vytvořenými fakultami agronomickou a zootechnickou ve Vysokou školu zemědělskou se ukázalo po přestěhování uvedených dvou fakult do Nitry prakticky formální. Vzhledem na velkou vzdálenost fakulty od rektorátu VŠZ - 320 km a zvláště na zcela odlišnou strukturu a náplň výuky, jakož i na tematickou odlišnost vědeckovýzkumné problematiky pracuje veterinární fakulta v Košicích zcela samostatně a nezávisle na ostatních fakultách VŠZ Nitra.

2. Zřízení samostatné Vysoké školy veterinární v Košicích doporučují: vědecká rada veterinární fakulty v Košicích, pověřenec SNR pro zemědělství a výživu, fakultní organizace KSS, fakultní výbor ROH, Východoslovenský KV KSS, celá československá veterinární veřejnost, což dokazují petice i usnesení podniků veterinární služby, různých aktivů, veterinárních pracovníků a rovněž i SNR.

3. Stávající veterinární fakulta je přímou pokračovatelkou dřívější samostatné Vysoké školy veterinární v Košicích, která byla založena 16. 9. 1949 jako jediné vysokoškolské učiliště tohoto druhu na Slovensku.

4. Veterinární fakulta v Košicích je samostatnou rozpočtovou organizací, a proto přeměnou na Vysokou školu veterinární nedojde k zvýšení investičních nároků a celkové rozpočtové výdaje se v důsledku toho zvýší nepatrně. Důkazem toho je:

a) veterinární fakulta v Košicích má plnou hospodářskou samostatnost (ve všech položkách) a je vybavena potřebným vlastním administrativním aparátem,

b) zřízení Vysoké školy veterinární si nevyžádá majetkoprávní uspořádání mezi veterinární fakultou a VŠZ Nitra,

c) koleje, které jsou tč. v dostavbě, jsou ve správě veterinární fakulty University PJŠ a VŠT v Košicích, takže k žádným změnám ani na tomto úseku nedojde,

d) zřízením samostatné Vysoké školy veterinární se naopak odstraní duplicita a formálnost administrativního vedení přes stávající rektorát VŠZ v Nitře.

Vysoká škola veterinární v Košicích se nebude dělit na samostatné fakulty.

III.

Ekonomický dosah navrhovaných opatření

Zřízení samostatných vysokých škol veterinárních v Brně a Košicích si ve svém celku vyžádá minimálních nákladů ze státního rozpočtu. Obě stávající fakulty jsou samostatnými hospodařícími celky zapojenými na státní rozpočet. Veterinární fakulta v Košicích je samostatnou rozpočtovou organizací, přímo napojenou na pověřenectvo školství SNR. Veterinární fakulta v Brně je součástí rozpočtové organizace Vysoké škoty zemědělské v Brně.

Zřízení samostatných vysokých škol veterinárních by se ve svých důsledcích projevilo takto:

- u Vysoké školy veterinární v Brně:

a) vyčleněním (delimitací) hospodářských prostředků, pracovníků a mzdových fondů z Vysoké školy zemědělské v Brně do nově zřízené Vysoké školy veterinární v Brně, včetně účelového zařízení, tj. školního statku v Novém Dvoře. Tato delimitace bude uskutečněna podle vyhlášky č. 94/1965 Sb., o správě národního majetku,

b) nové požadavky na státní plán a rozpočet vzniknou v důsledku změn ve funkčních příplatcích akademických funkcionářů a z přeřazení některých hospodářsko-správních zaměstnanců do vyšší nomenklatury funkcí. Toto zvýšení by představovalo roční částku 30 tis. Kčs;

- u vysoké škoty veterinární v Košicích:

a) vzhledem ke stávající hospodářské samostatnosti veterinární fakulty v Košicích si přeměna této fakulty v samostatnou vysokou školu nevyžádá žádného ekonomického opatření,

b) novým požadavkem na státní plán a rozpočet budou tak jako v Brně důsledky vyplývající ze změny funkčních příplatků akademickým funkcionářům a z přeřazení některých hospodářsko-správních zaměstnanců do vyšší nomenklatury funkcí. Toto zvýšení představuje roční částku 28 tis. Kčs.

V Praze dne 26. listopadu 1968

Předseda vlády:

Ing. Černík v. r.

Ministr školství:

prof. dr. Kadlec v. r.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP