Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

I. volební období. 2 zasedání.

135.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1948

o vánočním příspěvku důchodcům, kteří mají nárok na zaopatření podle zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Důchodcům, kteří mají v měsíci prosinci 1948 nárok na výplatu zaopatřovacích požitků podle zákona ze dne 18. července 1946, č. 164 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce (v dalším jen "zákon"), poskytne se pro rok 1948 jednorázový vánoční příspěvek (dále jen "příspěvek") podle dalších ustanovení.

§ 2.

(1) Příspěvek činí pro invalidu, jehož výdělečná schopnost je snížena podle posledního pravoplatného výměru státního úřadu pro válečné poškozence alespoň o 45%, 500 Kčs.

(2) Příspěvek se zvyšuje o 150 Kčs za každé dítě, na které přísluší invalidovi příplatek podle § 21 zákona.

(3) Invalidům, kterým byl přiznán příplatek ošetřovací nebo příplatek slepecký podle § 19 zákona, se zvyšuje příspěvek o 250 Kčs.

§ 3. Příspěvek pro pozůstalé činí:

a) pro vdovu, družku a vdovce 400 Kčs,

b) pro jiného pozůstalého 300 Kčs.

§ 4. Příspěvek nepřísluší:

1. poživatelům odpočivných a zaopatřovacích platů poskytovaných z prostředků veřejných,

2. poživatelům důchodů z národního pojištění, vyjímajíc poživatele sociálních důchodů a osoby, jimž se dostává úrazového důchodu pro úraz způsobující ztrátu výdělečné schopnosti o méně než 50%,

3. osobám, kterým se vyplácejí zaopatřovací požitky do ciziny, a

4. osobám v poměru zaměstnaneckém, které mají ze svého pracovního (služebního) poměru nárok na vánoční příspěvek v roce 1948.

§ 5. Příspěvek je osvobozen od daně ze mzdy.

§ 6.

Státní úřady pro válečné poškozence, které provedou poukaz příspěvku, jsou oprávněny sraziti si příspěvek, který byl důchodcem neprávem přijat, z běžných zaopatřovacích požitků důchodcových.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1948; provede jej ministr sociální péče.

Důvodová zpráva.

V roce 1947 se dostalo vánočních přídavků a příspěvků jednak všem zaměstnancům, jednak důchodcům veřejnozaměstnaneckým a důchodcům veřejnoprávního důchodového pojištění počítajíc v to poživatele státních starobních podpor. Kategorii poživatelů důchodů podle zákona ze dne 17. července 1946, č. 164 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, se dostalo vánočního příspěvku zvláštním zákonem ze dne 18. prosince 1947, č. 218 Sb., poněvadž by jinak tato kategorie důchodců byla jediná, která by zůstala bez vánočního příspěvku. Poněvadž i v roce 1948 se má dostati všem zaměstnancům a důchodcům veřejnozaměstnaneckým i důchodcům národního pojištění vánočního přídavku, je nutno pamatovati i na oběti I. a II. světové války a fašistické persekuce. Osnova zákona ve shodě se zásadami zákona č. 218/1947 Sb. stanoví pro vánoční příspěvek sazby, které se stanoví na rok

1948 pro přídavek k důchodům z národního pojištění.

Poněvadž mnozí poživatelé důchodů podle zákona č. 164/1946 Sb. jsou zaměstnáni v námezdním poměru, nebo jsou poživateli odpočivných či zaopatřovacích platů z prostředků veřejných nebo důchodů z národního pojištění, vylučují se tyto osoby z nároku na příspěvek podle této osnovy, aby nedošlo k nároku na dvojí vánoční přídavek nebo příspěvek. Vyloučeni nejsou důchodci národního pojištění, jimž se dostává sociálních důchodů, poněvadž podle souběžné osnovy zákona o jednorázových mimořádných přídavcích k důchodům z národního pojištění, nenáleží přídavek k sociálním důchodům. Jako příklad se uvádí poživatel sociálního důchodu, který jako invalida z I. světové války se snížením výdělečné schopnosti o 45—54% pro zranění ruky má podle zákona č. 164/1946 Sb. invalidní důchod 350 Kčs měsíčné.

Osnova nepřejímá ustanovení § 4, odst. l, č. 4 zákona č. 218/1947 Sb. o hranici 8. 000 Kčs měsíčního příjmu vylučujícího z nároku na příspěvek, poněvadž na podkladě zkušeností lze počítati jen s bezvýznamným počtem těchto případů, jejichž vyhledávání by bylo spojeno s neúměrnou prací a nákladem. Rovněž se nepřejímá ustanovení § 4, odst. 2, věty druhé tohoto zákona o přiznání vánočního příspěvku ve výši rozdílu mezi příspěvkem podle osnovy a příspěvkem z titulu zaměstnaneckého poměru, je-li příspěvek podle osnovy vyšší. Příspěvky z titulu zaměstnaneckého poměru jsou vyšší, než příspěvek podle osnovy. Jsou-li důvody k jejich krácení, nelze jiným způsobem toto krácení zmirňovati.

Ustanovení § 4, č. 2 o poživatelích úrazových důchodů řeší případy, kde poživatel dů-

chodu podle zákona č. 164/1946 Sb. dostává úrazový důchod při snížení výdělečné schopnosti o méně než 50%, takže nemá nárok na přídavek k úrazovému důchodu.

Vánoční příspěvek vyplacený podle zákona č. 218/1947 Sb. si vyžádal v českých zemích nákladu 58, 778. 875 Kčs, na Slovensku 42, 964. 720 Kčs. Poněvadž sazby příspěvku podle tohoto zákona jsou v průměru o více než 100% vyšší než sazby uvedené v osnově, lze počítati v českých zemích s nákladem asi 25, 000. 000 Kčs, na Slovensku asi 20, 000. 000 Kčs.

Úhradu výdajů jest možno zajistiti v nevyčerpaném úvěru rozpočtu na rok 1948, a to v prvé řadě v kapitole 21 (ministerstva sociální péče).

V Praze dne 9. listopadu 1948.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr sociální péče: Evžen Erban v. r.

Státní tiskárna v Praze — 5674-48


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP