Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

633.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ...................... 1947,

jímž se prodlužuje účinnost zákona ze dne 20. prosince 1946, č. 256 Sb. o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

V § 1 zákona č. 256/1946 Sb. se nahrazují slova "30. června 1947" slovy "31. prosince 1947".

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1947 a platí v zemích České a Moravsko slezské; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Dnem 30. června 1947 končí účinnost zákona č. 25 /1946 Sb., který jest dosud jediným podkladem pro regulaci vzniku a rozšiřování podniků. Zmíněný zákon recipoval v podstatě ustanovení vládního nařízení č. 14/1943 Sb. ve znění vládního nařízení č. 282/1944 Sb., resp. prodloužil použivatelnost jeho ustanovení. Zmíněné vládní nařízení jest vlastně článkem vývoje, ke kterému spěl náš právní řád již za prvé republiky. Bez jeho ustanovení lze si ztěží představiti, že by mohl býti zaveden pořádek do našeho podnikání, neboť při nejmenším vznik nových podniků a rozšiřování podniků dosavadních nutno podrobiti režimu schvalovacímu, aby nevznikaly podniky hospodářsky zbytečné, které by znamenaly jen přítěž našeho hospodářství, neposkytujíce existenční základnu ani podnikateli, ani zaměstnancům, a které by dokonce odčerpávaly pracovní síly z jiných míst, kde jest jich naléhavě třeba. Zmíněné vládní nařízení jest pouhou recepcí předpisů vydaných v době naší mobilisace v roce 1938, které byly pak prodlužovány a jejichž účinnost (použivatelnost) má končiti dnem 30. června 1947. Další trvání předpisů platných pro vznik a rozšiřování podniků jest hospodářsky nezbytně nutným a jest také v souladu s požadavky všech oborů podnikání.

Osnova zákona o úpravě živnostenského a jiného výdělečného podnikání, které má regulovati vznik a rozšiřování podniků, byla původně vypracována již v roce 1945, po té byla několikráte přepracována a poslední její znění jest právě předmětem projednávání ve vládě. Ježto však projednávání této osnovy narazilo na neočekávané obtíže, zejména z toho důvodu, že různá ministerstva se staví proti zásadě jednotné úpravy povšechné a připravují vlastní úpravy podnikání, podléhajícího jejich pravomoci, jest obava, že výše uvedená osnova zákona o úpravě živnostenského a jiného výdělečného podnikání nebude moci býti včas projednána ústavodárným Národním shromážděním, t. j. tak, aby ještě před 30. červnem 1947 mohla býti vyhlášena ve Sbírce zákonů a nařízení. Jde ostatně též o to, aby ústavodárnému Národnímu shromáždění mohla býti poskytnuta dostatečně dlouhá lhůta, aby mohlo tuto osnovu podrobně projednati.

Předkládá se proto jen osnova, kterou se zatím na dobu zcela přechodnou prodlužují ustanovení zákona č. 256/1946 Sb., aby v mezidobí nebyly způsobeny nedozírné hospodářské škody spočívající v tom, že by vznikaly v rozporu s úkoly uloženými našemu hospodářství dvouletým plánem podniky, pro jejichž vznik není hospodářských důvodů.

Provedení osnovy si nevyžádá žádných dalších nákladů pro státní pokladnu.

V Praze dne 27. května 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Ministr průmyslu:

Laušman v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP