ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

249.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...........................1946

o služebních a platových poměrech vojenských gážistek z povolání a délesloužících poddůstojnic.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vojenskými gážistkami z povolání mohou býti ustanoveny nebo jako délesloužící poddůstojnice mohou býti přijaty podle ustanovení tohoto zákona na podkladě dobrovolné přihlášky:

a) příslušnice československé branné moci (§ 1 zákona ze dne 24. ledna 1946, č. 14 Sb., o zatímní úpravě vojenské služby žen v československé branné moci),

b) ženy, které byly z československé branné moci propuštěny (§ 3, odst. 1 zák. č. 14/1946 Sb.),

c) československé státní občanky, vyjma ženy národnosti německé nebo maďarské, které se dobrovolně přihlásily do některé spojenecké armády a konaly v ní vojenskou službu v době druhé světové války,

d) ženy-partyzánky (§ 1 zákona ze dne 14. února 1946, č. 34 Sb., jímž se vymezuje pojem "Československý partyzán").

§ 2.

K ustanovení vojenskou gážistkou z povolání nebo k přijetí za délesloužící poddůstojnici se vyžaduje zásadně splnění podmínek platných pro ustanovení vojenským gážistou z povolání nebo pro přijetí za délesloužícího poddůstojníka.

§ 3.

(1) Pokud z tohoto zákona nevyplývá jinak, nabývají ženy ustanovením vojenskými gágistkami z povolání nebo přijetím za délesloužící poddůstojnice téhož postavení jako vojenští gážisté z povolání nebo délesloužící poddůstojníci; vztahují se na ně s odchylkami uvedenými v § 4 všechny služební, kázeňské a kárné předpisy a podléhají vojenské trestní soudní pravomoci.

(2) Z doby dosud ztrávené v činné službě vojenské nebo ve službě v partyzánské jednotce se pokládá doba šesti měsíců za službu presenční.

(3) Vojenským gážistkám z povolání přísluší výchovné a délesloužícím poddůstojnicím přísluší měsíční příspěvek na jejich vlastní děti, které jsou prokazatelně svou výživou zcela na ně odkázány, není-li jiné osoby k výživě povinné a schopné. Nepřísluší-li jim výchovné nebo měsíční příspěvek na děti, může ministerstvo národní obrany v dohodě s ministerstvem financí v případech hodných zvláštního zřetele povoliti přiměřený příspěvek až do výše výchovného, po případě měsíčního příspěvku na děti, není-li jiné osoby k výživě dítěte povinné a schopné.

(4) Ustanovení § 145 zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb., o úpravě platových a některých služebních poměrů státních zaměstnanců (platový zákon), platí obdobně pro délesloužící poddůstojnice.

§ 4.

(1) Povinnost k činné službě žen, které se podle tohoto zákona stanou vojenskými gážistkami z povolání nebo délesloužícími poddůstojnicemi, se řídí příslušnými předpisy pro vojenské gážisty z povolání, po případě pro délesloužící poddůstojníky. Ministr národní obrany může v případech hodných zvláštního zřetele propustiti vojenské gážistky nebo délesloužící poddůstojnice ze závazku k další činné službě i bez vrácení částek vynaložených na jejich výcvik nebo zdokonalení podle § 17, odst. 2 branného zákona.

(2) Branná povinnost vojenských gážistek z povolání, přeložených do výslužby, trvá do konce roku, v němž vojenské gážistky dokončí 60. rok věku, a obsahuje povinnost k činné službě za mobilisace, ve válce a v době mimořádných opatření podle § 27 branného zákona.

(3) Branná povinnost vojenských gážistek přeložených do zálohy trvá do konce roku, v němž vojenské gážistky dokončí 45. rok věku, a obsahuje povinnost k činné službě za mobilisace, ve válce a v době mimořádných opatření podle § 27 branného zákona.

(4) Pečuje-li vojenská gážistka ve výslužbě nebo v záloze o dítě mladší 14 roků, může být povolána do činné služby jen na svou žádost.

(5) Ustanovení odst. 3 a 4 platí obdobně o délesloužících poddůstojnicích, přeložených do zálohy a o délesloužících poddůstojnicích, přeložených do výslužby podle § 8, odst. 4 zákona ze dne 31. května 1932, č. 83 Sb., o úpravě náležitostí vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených, jakož i zaopatření délesloužících; ostatní délesloužící poddůstojnice přeložené do výslužby branné povinnosti nepodléhají.

§ 5.

Vláda vydá nařízením podrobné předpisy k provedení tohoto zákona.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr národní obrany v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Všeobecně:

Navrhovaný zákona sleduje cíl umožniti ženám, které dobrovolně vstoupily do československé branné moci nebo do spojeneckých armád, po případě ženám, které bojovaly v partyzánských jednotkách proti okupantům a jimž byl přiznán charakter partyzána podle zákona č. 34/1946 Sb., požádají-li o to, aby se staly vojenskými gážistkami z povolání nebo délesloužícími poddůstojnicemi.

Ustanovení těchto žen vojenskými gážistkami z povolání nebo jejich přijetí jako délesloužící poddůstojnice je v plném souladu s košickým vládním programem, podle něhož příslušníci československé armády v zahraničí bez rozdílu pohlaví, mají tvořit základ nové československé armády.

Zkušenosti z minulé války dokázaly, že se ženy plně osvědčily v mnohých oborech vojenské správy. Cenných zkušeností, jichž získaly, nelze nevyužít při budování nové čs. armády a zejména v branné výchově národa.

Zákon č. 14/1946 Sb., o zatímní úpravě služby žen v československé branné moci, otázku trvalého převzetí žen jako vojenských gážistek z povolání a délesloužících poddůstojnic neřeší. Pouze upravuje jejich služební postavení do doby, než budou z čs. armády rozhodnutím ministra národní obrany propuštěny.

V době vypracování osnovy citovaného zákona se předpokládalo, že otázka trvalého převzetí žen jako vojenských gážistek z povolání nebo přijetí za délesloužící poddůstojnice bude řešena současně s úpravou všeobecné branné povinnosti žen v armádě. Soubor otázek s tímto řešením souvisejících je však příliš široký a vyžaduje důkladných přípravných prací a studia a vyžádá si ještě delší doby.

Vojenská správa má však zvýšený zájem, aby válečných zkušeností žen mohla využít okamžitě. Předkládá proto tento návrh zákona.

K jednotlivým ustanovením:

K § 1:

Podle tohoto zákona mohou být ustanoveny vojenskými gážistkami z povolání nebo přijaty jako délesloužící poddůstojnice jednak příslušnice československé branné moci, na které se vztahuje zákon č. 14/1946 Sb., jednak ženy mající československé státní občanství, které dobrovolně vstoupily do spojeneckých armád a službu tam konaly, a konečně ženy, které konaly službu v partyzánských jednotkách a splňují podmínky zákona č. 34/1946 Sb.

K § 2:

Z důvodu úplnosti a přehlednosti nelze vypočítávati, které podmínky je třeba splnit, aby se ženy, na něž se tento zákon vztahuje, mohly stát vojenskými gážistkami z povolání nebo délesloužícími poddůstojnicemi. Stanoví se proto, že se vyžaduje splnění podmínek, platných pro ustanovení vojenským gážistou z povolání nebo pro přijetí za délesloužícího poddůstojníka.

K § 3, odst. 1:

Tento paragraf stanoví zásadu, že vojenské gážistky z povolání a délesloužící poddůstojnice jsou postaveny na roveň vojenským gážistům z povolání a délesloužícím poddůstojníkům, při čemž se výslovně uvádí, že tato zásada platí i v otázkách kázeňských a kárných a také, pokud jde o podřízenost vojenské trestní soudní pravomoci. Zároveň se poukazuje na odchylky vymezené v § 4.

K odst 2:

Pro započtení určité doby z vojenské služby do postupu je třeba stanoviti, kterou dobu je pokládat za službu presenční. Toto hodnocení doby, dosud ztrávené ve vojenské službě je rovněž důležité pro ustanovení vojenskou gážistkou z povolání a pro přijetí za délesloužící poddůstojnici, neboť v obou případech se vyžaduje předchozí presenční služba. Ustanovení, že z doby ztrávené v činné vojenské službě se pokládá doba šesti měsíců za službu presenční, má ministerstvo národní obrany za postačující, vzhledem k tomu, že činná služba vojenská byla konána ve válce.

K § 4:

Ustanovení § 4 vztahuje na vojenské gážistky z povolání a délesloužící poddůstojnice všechny předpisy, jimiž je upravena povinnost k činné službě vojenských gážistů z povolání a délesloužících poddůstojníků.

Stanovení 60 roků věku, v němž končí branná povinnost vojenských gážistek z povolání přeložených do výslužby, odpovídá ustanovení § 68 zákona o obraně státu.

K § 5 a 6

není třeba vysvětlení.

V Praze dne 30. října 1946.

Úřadující náměstek předsedy vlády:

Dr. Petr Zenkl v. r.

Ministr národní obrany:

gen. Svoboda v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP