Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

311.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ........................... 1946,

o volbě do ústavodárného národního shromáždění.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

HLAVA PRVNÍ.

Ustanovení všeobecná.

Část I.

Volební kraje.

§ 1.

Pro volby do ústavodárného Národního shromáždění se tvoří celkem 28 volebních krajů. Určují se v příloze, jež je součástí tohoto zákona. Správními okresy v jednotlivých volebních krajích se rozumějí správní okresy podle stavu v den vypsání volby.

Část II.

Určení počtu poslanců volených ve volebních krajích.

§ 2.

(1) Počet poslanců; kteří mají býti voleni v jednotlivých volebních krajích, určí způsobem určeným v odstavcích 3 až 7 ústřední volební výbor (§ 4, odst. 1) ve schůzi svolané k tomu účelu ministrem vnitra.

(2) Místní národní výbor jest povinen předložiti dne 7. května 1946 do 12. hodiny polední písemnou zprávu o počtu všech voličů zapsaných k tomuto dni ve stálých seznamech voličských, které jsou podkladem pro volby, i s ověřeným opisem těchto seznamů nadřízenému okresnímu národnímu výboru. Pokud jde o města statutární, předkládají uvedené zprávy a opisy voličských seznamů místní národní výbory v těchto městech zemskému národnímu výboru, a pokud jde o města, Bratislavu a Košice, místní národní výbory v těchto městech pověřenectvu vnitra. Okresní národní výbor pořídí po přezkoumání přehled o počtu všech osob zapsaných ve voličských seznamech v jeho správním okresu podle jednotlivých obcí a předloží tento okresní přehled nejpozději dne 10. května 1946 do 12. hodiny polední zemskému národnímu výboru (pověřenectvu vnitra) ve dvojím stejnopise. Zemský národní výbor (pověřenectvo vnitra) předloží po přezkoumání okresních přehledů ve dvojím stejnopise, přehled o počtu osob zapsaných ve voličských seznamech ke dni 7. května 1946 v jeho správním obvodu, doložený okresními přehledy (zprávami měst statutárních a měst Bratislavy a Košic), nejpozději dne 12. května 1946 do 12. hodiny ministerstvu vnitra. Po přezkoumání všech těchto zpráv pořídí ministerstvo vnitra přehled o počtu osob zapsaných ve voličských seznamech ke dni 7. května 1946 na území celého státu.

(3) Předseda ústředního volebního výboru podá zprávu o tom, zda podle odstavce 2 bylo správně postupováno a zda není třeba výsledek opraviti proto, že se stal omyl ve výpočtech. Ústřední volební výbor zjistí po přezkoumání přehledů a zpráv uvedených v odstavci 2 celkový počet osob zapsaných ve voličských seznamech ke dni 7. května 1946 na území celého státu, v zemích České a Moravskoslezské a na Slovensku a v každém volebním kraji. Nato rozdělí tento celkový počet osob zapsaných ve voličských seznamech na území celého státu počtem poslanců, které je zvoliti (300). Celé číslo dělením vyšlé beze zlomku jest mandátovým číslem.

(4) V zemích České a Moravskoslezské se zvolí tolik poslanců, kolikrát jest mandátové číslo obsaženo v součtu všech osob zapsaných ve voličských seznamech v těchto zemích. Na Slovensku se zvolí tolik poslanců, kolikráte jest mandátové číslo obsaženo v součtu všech osob zapsaných ve voličských seznamech na Slovensku. Nebyly-li takto rozvrženy všechny mandáty, přikáže ústřední volební výbor zbývající mandát podle většího zbytku dělení. Jsou-li zbytky dělení v zemích České a Moravskoslezské a na Slovensku sobě rovny, rozhodne los.

(5) Ústřední volební výbor rozvrhne pak takto zjištěný počet mandátů na jednotlivé volební kraje v zemích České a Moravskoslezské a na Slovensku. Celkový počet voličů zapsaných ve voličských seznamech v zemích České a Moravskoslezské dělí se počtem poslanců, kteří se mají zvoliti v těchto zemích (odstavec 4). Celé číslo dělením vyšlé beze zlomku je českým číslem mandátovým. Rovněž rozdělí ústřední volební výbor celkový počet voličů zapsaných ve voličských seznamech na Slovensku počtem poslanců, kteří se tam mají zvoliti (odstavec 4). Celé číslo dělením vyšlé beze zlomku je slovenským číslem mandátovým.

(6) ústřední volební výbor přikáže každému volebnímu kraji v zemích České a Moravskoslezské tolik mandátů, kolikrát je české číslo mandátové obsaženo v celkovém počtu voličů, zapsaných ve voličských seznamech v dotčeném volebním kraji. Nebyly-li takto přikázány všechny mandáty, přikáže ústřední volební výbor zbývající mandáty postupně těm volebním krajům, které při dělení českým volebním číslem vykázaly největší zbytek dělení. Jsou-li zbytky dělení u několika volebních krajů sobě rovny, připadne mandát volebnímu kraji, který má větší počet zapsaných voličů; je-li počet voličů stejný, rozhodne los.

(7) ústřední volební výbor přikáže každému volebnímu kraji na Slovensku tolik mandátů, kolikrát je slovenské číslo mandátové obsaženo v celkovém počtu voličů zapsaných ve voličských seznamech v dotčeném volebním kraji. Nebyly-li takto přikázány všechny mandáty, přikáže ústřední volební výbor zbývající mandáty postupně těm volebním krajům, které při dělení slovenským volebním číslem vykázaly největší zbytek dělení. Jsou-li zbytky dělení u několika volebních krajů sobě rovny, přidělí se mandát volebnímu kraji, který má větší počet zapsaných voličů; je-li počet voličů stejný, rozhodne los.

(8) Počet poslanců připadajících podle předchozích odstavců na každý volební kraj vyhlásí ministr vnitra neprodleně v Úředním listě republiky Československé.

Část III.

Volební místa a volební orgány.

§ 3.

Volební místo.

(1) S výhradou ustanovení odstavce 2 je každá obec volebním místem.

(2) Ministr vnitra (pověřenec vnitra) může obce s méně než 300 voliči zapsanými ve stálých seznamech voličských přikázati k nejbližší větší obci jako volebnímu místu.

(3) Na voliče zapsané v každém dílčím voličském seznamu připadá jedna volební místnost. V obcích s více než 10.000 voliči zapsanými ve stálých seznamech voličských určí místní národní výbor jednu nebo několik volebních místností výhradně pro osoby s voličským průkazem (§ 15 zákona ze dne 21. února 1946, č. 28 Sb., o úpravě stálých seznamů voličských). V ostatních obcích určí místní národní výbor volební místnost, v níž vykonají volební právo tyto osoby společně s jinými občany.

Volební výbory.

§ 4.

(1) K provedení voleb jsou povolány volební výbory, a to obvodní volební výbory, krajské volební výbory a ústřední volební výbor. Pro každou volební místnost se zřídí obvodní volební výbor. Pro každý volební kraj se zřídí krajský volební výbor se sídlem uvedeným v příloze (§ 1). Pro území celého státu se zřídí ústřední volební výbor při ministerstvu vnitra v Praze.

(2) Členem volebního výboru může býti občan, který má podmínky práva volebního, není z práva volebního vyloučen ani postižen překážkou výkonu práva volebního (§ 7), byt i neměl bydliště v obci, v níž je zřízen volební výbor. Kandidáti nesmějí býti členy volebních výborů. Týž občan může býti členem dvou nebo několika výborů.

(3) Členové a náhradníci obvodních a krajských volebních výborů složí do rukou dohlédacího orgánu (§ 40, odst. 1) nebo jeho zástupce k tomu zmocněného a členové a náhradníci ústředního volebního výboru do rukou ministra vnitra slib na svou čest a své svědomí, že budou svědomitě a nestranně konati povinnosti svého úřadu a budou zachovávati zákony a jiné předpisy. Výhrady nebo dodatky ke slibu se považují za jeho odepření a za odmítnutí přijmouti jmenování.

(4) Odmítne-li člen volebního výboru přijmouti jmenování, vzdá-li se členství ve volebním výboru, vzejde-li nebo dodatečně najevo vyjde okolnost, pro kterou by ani původně nemohl býti jmenován (odstavec 2), nebo nevykonává-li svůj úřad, provede se neprodleně dodatečné jmenování. Ustanovení předchozí věty platí obdobně i o náhradnících.

(5) Obvodní a krajský volební výbor se může platně usnášeti za přítomnosti více než poloviny členů nadpoloviční většinou hlasů. Předseda má právo hlasovací. Při rovnosti hlasů se pokládá návrh za zamítnutý. Tyto zásady platí též pro usnášení ústředního volebního výboru, avšak s tou odchylkou, že je třeba přítomnosti aspoň devíti členů a že předseda (místopředseda) hlasuje toliko, je-li počet hlasů stejný.

(6) Volební výbor rozhoduje s konečnou platností. O jeho jednání sepíše se zápis ve dvojím stejnopise, který podepíší všichni přítomní. Zápis sepíše člen výboru pověřený tímto úkolem podle tohoto zákona nebo podle opatření předsedy výboru.

§ 5.

(1) Členy obvodního volebního výboru jsou dva zástupcové každé politické strany, která podala platnou kandidátní listinu v dotčeném volebním kraji. Členy krajského volebního výboru jsou dva zástupcové každé politické strany, která vyvíjí činnost v dotčené zemi (§ 14, odst. 1). Členy ústředního volebního výboru jsou dva zástupcové každé politické strany, která vyvíjí činnost v zemích České a Moravskoslezské nebo na Slovensku (§ 14, odst. 1). Každý člen volebního výboru má náhradníka.

(2) Oba členy obvodního volebního výboru a jejich náhradníky jmenuje zmocněnec volební strany nebo jeho zástupce, jím pro správní okres určený a dohlédacímu orgánu oznámený, a ohlásí aspoň 14 dnů přede dnem volby u dohlédacího orgánu. Oba členy krajského volebního výboru a jejich náhradníky jmenuje ústřední výkonný výbor politické strany, a ohlásí aspoň 26. den přede dnem volby ministerstvu vnitra (pověřenectvu vnitra) a předsedovi okresního národního výboru, v jehož obvodu je sídlo krajského volebního výboru. Členy a náhradníky ústředního volebního výboru jmenuje ministr vnitra, jemuž každá z politických stran navrhne nejpozději 26. dne přede dnem volby do 12. hodiny polední čtyři členy a čtyři náhradníky, a to pokud jde o strany činné na Slovensku, prostřednictvím pověřence vnitra.

(3) Členem obvodního volebního výboru s hlasem poradním a zároveň zapisovatelem jest úředník úřadu místního národního výboru určený předsedou tohoto národního výboru. Členem krajského volebního výboru s hlasem poradním a zároveň zapisovatelem jest konceptní úředník úřadu okresního národního výboru, určený jeho předsedou, v jehož obvodu je sídlo krajského volebního výboru.

(4) Obvodní volební výbor volí za předsednictví svého nejstaršího člena před zahájením volby ze sebe předsedu a místopředsedu poměrnou většinou hlasů; při rovnosti hlasů rozhodne los. Předseda a místopředseda nesmějí náležeti téže straně, leč by ve volebním kraji podala kandidátní listinu jediná strana. Podle týchž zásad se ustaví krajský volební výbor, jehož členy svolá k tomu účelu předseda okresního národního výboru (odstavec 2). Předsedou ústředního volebního výboru je ministr vnitra a místopředsedou pověřenec vnitra, kteří se mohou dáti zastupovati úředníkem svého úřadu.

(5) Předseda Státního úřadu statistického v Praze a pověřenec vnitra poskytnou předsedovi ústředního volebního výboru potřebný počet úředníků služby vědecké statistické a matematicko-statistické. Předseda ústředního volebního výboru je přikáže ústřednímu volebnímu výboru a krajským volebním výborům jako pomocné orgány.

§ 6.

Důvěrníci.

(1) Obvodní volební výbor musí na návrh každé strany, jež podala platnou kandidátní listinu v dotčeném volebním kraji, připustiti dva voliče za důvěrníky. Návrh musí býti učiněn předsedovi volebního výboru ústně nebo písemně před zahájením volby.

(2) Důvěrníci mají právo býti přítomni celému volebnímu aktu až do prohlášení výsledku sčítání hlasů; do jednání mohou však zasahovati jen v mezích § 26.

Část IV.

O právu volebním a volitelnosti.

§ 7.

O právu voliti.

(1) Právo voliti poslance ústavodárného Národního shromáždění přísluší všem osobám, které splňují podmínky pro zápis do stálých seznamů voličských podle § 2, odst. 1 zák. č. 28/1946 Sb. Zápis do těchto seznamů je podmínkou výkonu volebního práva.

(2) Z práva voliti jsou vyloučeni, kdož jsou vyloučeni ze zápisu do stálých seznamů voličských nebo se do nich nezapisují (§§ 3 a 25, § 22 zák. č. 28/1946 Sb.).

(3) Volební právo nesmějí vykonávati ti, u jejichž zápisu ve voličském seznamu je poznamenána překážka výkonu volebního práva (§ 24 zák. č. 28/1946 Sb.).

§ 8.

Nepřipuštění k hlasování.

Předloží-li se obvodnímu volebnímu výboru úřední doklad o tom, že volič, zapsaný ve voličských seznamech v den volby není státním občanem nebo jest vyloučen z práva voliti podle § 7, odst. 2, nebo že u něho byla vyslovena překážka výkonu práva volebního nepoznamenaná dosud u jeho zápisu ve voličských seznamech, nebo že obdržel voličský průkaz, ačkoli dosud není ve voličských seznamech vymazána poznámka zahájení trestního řízení (§ 23 zák. č. 28/1946 Sb.), anebo rozhodnutí o mimořádném opravném prostředku, jímž bylo zrušeno rozhodnutí orgánu, podle něhož byl občan do voličských seznamů zapsán, nesmí býti připuštěn k hlasování (§ 24 a 25).

§ 9.

Výkon volebního práva.

(1) Každý volič má jen jeden hlas. Volební právo má v jediné obci a vykonává je osobně.

(2) Voličský průkaz opravňuje k výkonu volby jen v obci na něm vyznačené. Osoby vojenské a členové Sboru národní bezpečnosti, mající voličský průkaz, mohou voliti rovněž jen v jedné obci, a to zpravidla v obci, v níž jsou v den volby přikázáni službou.

§ 10.

O volitelnosti.

Za poslance mohou býti voleni státní občané Československé republiky české, slovenské nebo jiné slovanské národnosti, bez rozdílu pohlaví, kteří v den volby dokonali 21. rok věku svého a nejsou podle § 7, odst. 2 vyloučeni z práva voliti ani u nich nebyla vyslovena překážka výkonu práva volebního.

§ 11.

Povinnost voliti.

(1), Každý volič je povinen volby se zúčastniti.

(2) Od této povinnosti jsou osvobozeni ti, kdož

a) jsou starší 70 let nebo

b) pro nemoc nebo vadu tělesnou se nemohou dostaviti do volební místnosti nebo

c) pro neodkladné povinnosti svého úřadu nebo povolání nemohou včas přijíti k volbě nebo

d) jsou v den volby od místa volby nejméně 100 km nebo

e) jsou zdrženi přerušením dopravy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami.

(3) Zaměstnavatel jest povinen upraviti v den volby službu tak, aby se zaměstnanci mohli volby zúčastniti.

(4) Rovněž vojenská služba buď pro den volby upravena tak, aby, pokud to dovolují služební poměry, mohly vykonati volební právo i vojenské osoby, nemající voličský průkaz, jež toto právo mají mimo místo služební. To obdobně platí také o službě členů Sboru národní bezpečnosti.

HLAVA DRUHÁ.

Přípravné řízení volební.

§ 12.

Vypsání voleb.

(1) Ministr vnitra vypíše volbu nejpozději 28. den přede dnem volby vyhláškou v Úředním listě republiky Československé. Vyhláška musí obsahovati den volby, den vyložení voličských seznamů, lhůtu a místo k předložení kandidátních listin, vyzvání, aby volební strany v příslušných lhůtách navrhly zástupce do volebních výborů. Dále musí obsahovati den, hodinu a místo, kdy a kde se koná schůze krajských volebních výborů a ústředního volebního výboru.

(2) Vypsání volby se také uvede ve známost v každé obci a ve všech jejích místních částech vyhláškami na veřejných místech po dobu 15 dnů, jakož i jiným způsobem v místě obvyklým. Vyhlášky musí obsahovati kromě údajů, uvedených v ustanovení třetí věty předchozího odstavce také počet obvodních volebních výborů ve volebním místě, místo úřadu předsedy krajského volebního výboru, dobu a místo, kdy a kde jest možno nahlížeti do voličských seznamů, a ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin.

§ 13.

Dodatečné vyložení seznamů voličských.

(1) Stálé seznamy voličské, které jsou podkladem pro hlasování, buďtež vyloženy po deset dnů až do dne volby k veřejnému nahlédnutí.

(2) O právu nahlížeti, činiti si opisy a výpisy a o době, po niž voličské seznamy mají býti vyloženy, platí obdobně ustanovení § 8, odst. 1, věty druhé a třetí zák. č. 28/1946 Sb.

§ 14.

Kandidátní listiny.

(1) Kandidátní listiny pro volbu do ústavodárného Národního shromáždění mohou podati jen politické strany vyvíjející v den 30. dubna 1946 činnost v dotčené zemi. Předloží je nejpozději 16. den přede dnem volby do 12. hodiny polední předsedovi krajského volebního výboru ve dvojím stejnopise. Předseda jest povinen podateli potvrditi den a hodinu podání. Strana může předložiti další opis kandidátní listiny, jehož souhlas s předloženou kandidátní listinou potvrdí předseda krajského volebního výboru.

(2) Kandidátní listina musí obsahovati:

1. označení strany;

2. jméno, příjmení, zaměstnání a bydliště kandidátů. Pořadí každého kandidáta budiž označeno arabskou číslicí;

3. označení zmocněnce strany a jeho obou náhradníků s udáním přesné adresy. Za zmocněnce strany ani jeho náhradníky nelze označiti kandidáty.

(3) Strana může kandidovati ve volebním kraji nejvýše 30 osob.

(4) Ke kandidátní listině budiž připojeno písemné, vlastnoručně podepsané prohlášení všech kandidátů, že kandidaturu přijímají, k jaké národnosti se hlásí, že se svým souhlasem nejsou navrženi na jiné kandidátní listině, ani v jiném volebním kraji, a že u nich není překážky volitelnosti (§ 10). Tohoto prohlášení není však třeba, dlí-li kandidát mimo území Československé republiky.

§ 15.

Přípravné řízení u krajského volebního výboru.

(1) Přípravy pro rozhodování krajského volebního výboru vykoná jeho předseda.

(2) Předseda krajského volebního výboru zejména vyzve zmocněnce, aby nejpozději do 12. hodiny polední následujícího dne odstranil formální vadu kandidátní listiny, na př. obsahuje-li kandidátní listina více kandidátů, než odpovídá ustanovení § 14, odst. 3, není-li uvedeno označení strany nebo vyznačeno pořadí kandidátů, není-li připojen souhlas kandidátův nebo není-li v něm uvedena jeho národnost, není-li kandidátní listina předložena ve dvojím stejnopise.

§ 16.

Rozhodování krajského volebního výboru.

(1.) Krajský volební výbor se sejde bez pozvání 16. den přede dnem volby o 16. hodině u svého předsedy, aby upravil kandidátní listiny. Jednání volebního výboru skončí nejpozději o 14. hodině následujícího dne.

(2) Krajský volební výbor prohlásí za neplatnou kandidátní listinu, neuvede-li zmocněnec strany ani po vyzvání předsedy ani v jeho schůzi označení strany na kandidátní listině. Rovněž prohlásí za neplatnou kandidátní listinu politické strany, jež nevyhovuje ustanovení § 14, odst. 1, věty prvé. Prohlásí-li krajský volební výbor kandidátní listinu za neplatnou, vyhlásí to jeho předseda s udáním důvodů v úředním listě republiky Československé.

(3) Krajský volební výbor škrtne kandidáta, uvedeného na několika kandidátních listinách, na té kandidátní listině, k níž nebyl připojen souhlas s kandidaturou vyhovující ustanovení § 14, odst. 4. Rovněž škrtne kandidáta, nepředloží-li zmocněnec včas (§ 15) prohlášení kandidátovo, pokud jest ho třeba podle § 14, odst. 4. Nezmenší-li zmocněnec počet kandidátů na počet odpovídající ustanovení § 14, odst. 3, škrtne krajský volební výbor poslední nadpočetné kandidáty.

§ 17.

Řízení u ústředního volebního výboru.

(1) Předseda krajského volebního výboru zašle ihned po jeho schůzi jeden stejnopis kandidátních listin s prohlášením kandidátů a se zápisem o jednání volebního výboru předsedovi ústředního volebního výboru. Ústřední volební výbor se sejde bez pozvání v 10 hodin dopoledne 14. den před volbou v ministerstvu vnitra. Jednání skončí nejpozději o 14. hodině následujícího dne: Předseda oznámí výsledek řízení zúčastněným krajským volebním výborům a stranám.

(2) Ústřední volební výbor se nejprve přesvědčí, zda krajské volební výbory odstranily všechny formální vady v kandidátních listinách (§ 16), a shledané vady odstraní. Je-li některý z kandidátů na několika kandidátních listinách a nedošlo-li k dohodě zástupců zúčastněných stran (§ 5, odst. 1, věta třetí) ve schůzi ústředního volebního výboru, škrtne předseda kandidáta tak, aby zůstal uveden jen na jedné kandidátní listině.

(3) Má-li několik kandidátních listin stejné nebo nesnadno rozeznatelné označení, vyzve předseda ústředního volebního výboru po zahájení schůze zástupce (§ 5, odst. 1 věta třetí) těchto stran, aby nejpozději do 24 hodin je opravili. Neshodnou-li se strany včas, upraví označení stran ústřední volební výbor.

(4) Jsou-li kandidátní listiny, vydané pravděpodobně touže stranou, v různých volebních krajích označeny odchylně, vyzve předseda po zahájení schůze její zástupce, aby do 24 hodin oznámili jednotné označení strany pro všechny volební kraje. Neučiní-li tak, určí jej í označení ústřední volební výbor.

(5) O pořadí kandidátních listin rozhodne los; losování provede osoba určená ústředním volebním výborem. Podle takto zjištěného pořadí opatří se kandidátní listiny všech stran příslušnými řadovými čísly arabskými.

§ 18.

Odvolání kandidatury.

(1) Vzdá-li se kandidát kandidatury a předloží-li o tom předsedovi krajského volebního výboru ověřeně podepsané prohlášení, což se však může státi nejpozději 5. den před volbou, vyhlásí předseda odvolání kandidatury tak, aby vešlo co nejvíce ve veřejnou známost.

(2) Byla-li kandidatura odvolána až po schůzi ústředního volebního výboru (§ 17), zůstává jméno kandidátovo na kandidátní listině, avšak při přikazování mandátů se k němu nepřihlíží.

§ 19.

Rozmnožení kandidátních listin.

(1) Předseda krajského volebního výboru dá rozmnožiti tiskem platné kandidátní listiny, na nichž bud uvedeno řadové číslo, označení strany a všichni kandidáti i jejich pořadí (§ 1, odst. 2, § 17, odst. 5).

(2) Každá kandidátní listina budiž rozmnožena zvláště ve formě hlasovacího lístku, a to všechny listiny písmem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů, a buďtež opatřeny na témže místě pečetí krajského volebního výboru. Kandidátní listiny buďtež rozmnoženy v počtu převyšujícím nejméně o pětinu počet voličů dotčeného volebního kraje.

(3) Rozmnožené kandidátní listiny (hlasovací lístky) zašle předseda krajského volebního výboru předsedům místních národních výborů s vyzváním, aby je dodali všem voličům.

(4) Místní národní výbor dá ve svém obvodu dodati každému voliči do bytu hlasovací lístky a prázdný lístek (§ 27), zaslanému předsedou krajského volebního výboru, a to v obcích s více než 1000 voliči zapsanými ve stálých seznamech voličských nejpozději 3. den přede dnem volby a v ostatních obcích nejpozději 2. den přede dnem volby.

(5) Osoby provozující živnost knihtiskařskou nebo v ní činné jsou povinny vyhověti příkazům předsedy krajského volebního výboru, aby kandidátní listiny byly včas a správně rozmnoženy.

HLAVA TŘETÍ.

Volba.

§ 20.

Den volby.

(1) Volba se koná v neděli od 8. hodiny ranní. Hodinu konečnou určí dohlédací orgán.

(2) V den před volbou od 14. hodiny a v den volby až do uplynutí jedné hodiny po konečné hodině volby jest zakázáno prodávati, čepovati nebo podávati nápoje obsahující alkohol.

§ 21.

Volební vyhláška.

(1) Nejpozději 8. den přede dnem volby vyhlásí okresní národní výbor ve volebním místě veřejnou vyhláškou a způsobem, v místě obvyklým den, počáteční a konečnou hodinu, i místnosti volby s uvedením, která nebo které z nich jsou určeny pro osoby s voličskými průkazy (§ 3, odst. 3).

(2) Ve vyhlášce, která musí býti vyvěšena až do dne volby, buďtež voliči upozorněni, že při volbě mají se vykázati, vzejdou-li pochybnosti o jejich totožnosti, úředním listinným průkazem, osvědčujícím jejich totožnost (§ 22, odst. 4) nebo svědectvím dvou voličů, nemá-li volič takových dokladů po ruce. Dále buďtež voliči ve vyhlášce vyzváni, aby si osobně na určeném místě vyzvedli kandidátní listiny a po případě legitimační lístky (§ 22), pokud nebyly včas dodány pro jakoukoli překážku, a při tom aby podle potřeby předložili úřední listinný průkaz osvědčující jejich totožnost. Kromě toho budiž ve vyhlášce uvedeno, které strany ve volebním kraji kandidují.

§ 22.

Legitimační lístky.

(1) Ministr vnitra může určiti vyhláškou v úředním listě republiky Československé obce zejména s větším počtem voličů nebo obce, jež tvoří volební místo podle § 3, odst. 2; v nichž místní národní výbor je povinen každému voliči dodati zároveň s hlasovacími lístky a prázdným lístkem též legitimační lístek.

(2) V legitimačním lístku, který musí býti opatřen pečetí místního národního výboru, buďtež uvedeny: pořadové číslo voličského seznamu, příjmení a jméno voličovo, den, hodiny a místnost volební a podstatná ustanovení o volební povinnosti, o způsobu hlasování a o trestech. Za ztracený nebo poškozený legitimační lístek vydá se voliči na průkaz (odstavec 4) legitimační lístek jiný, zřetelně označený jako duplikát.

(3) Nedodané legitimační lístky odevzdá místní národní výbor příslušnému obvodnímu volebnímu výboru, u něhož může volič v den volby žádati vydání legitimačního lístku, předloží-li podle potřeby úřední listinný průkaz o své totožnosti.

(4) V obcích, v nichž legitimační lístky nebyly vydány, vykáže se volič, vzejdou-li pochybností o jeho totožnosti, úředním listinným průkazem osvědčujícím jeho totožnost (na př. občanskou legitimací; cestovním pasem, pracovním průkazem, domovským listem, rodným, křestním listem) nebo svědectvím dvou voličů, nemá-li volič takových dokladů po ruce.

§ 23.

Přístup do volební místnosti.

(1) Do volební místnosti mají přístup kromě členů obvodního volebního výboru, pomocných sil (§ 41), důvěrníků (§ 6) a zástupce dohlédacího úřadu (§ 40, odst. 5) pouze voličové, kteří jsou zapsáni ve stálých seznamech voličských dotčeného obvodu nebo mají voličské průkazy (§ 3, odst. 3). Jakmile volič odevzdal hlasovací lístek, má volební místnost ihned opustiti.

(2) Agitovati nebo zříditi agitační kancelář v budově, v níž jest volební místnost, není dovoleno.

§ 24.

Hlasování.

(1) Obvodní volební výbor dohlíží na správné odevzdávání hlasovacích lístků a bdí nad udržováním pořádku ve volební místnosti. Členům volebního výboru není dovoleno opravovati nebo doplňovati hlasovací lístky, byť i o to voličem byli požádáni. Odevzdání hlasovacího lístku vyznačí členové volebního výboru v obou stejnopisech voličských seznamů, a to v témže sloupci, jenž je určen pro vyznačení hlasování při této volbě.

(2) Obvodní volební výbor po svém ustavení prohlédne před začátkem volby osudí. K volebnímu osudí bud použito jedině takové schránky, kterou lze zámkem uzavříti.

(3) Potom se přikročí k odevzdávání hlasů. Volič se dostaví s legitimačním lístkem a se všemi hlasovacími lístky, které mu byly dodány. Když předstoupí před volební výbor, oznámí své příjmení, jméno a byt. Zároveň předloží legitimační lístek, po případě úřední listinný průkaz o své totožnosti podle § 22, odst. 4. Obvodní volební výbor vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všechny hlasovací lístky a prázdný lístek, které podle § 19, odst. 4 mají býti dodány, neškrtané a neoznačené, nesmí mu však měniti pořadí hlasovacích lístků, jak je přinesl. Za chybějící, škrtané nebo jinak označené dodá mu jiné tak, aby volič měl všechny hlasovací lístky a prázdný lístek. Dále mu vydá prázdnou úřední obálku. Všechny obálky buďtež neprůhledné, stejné velikosti, jakosti a barvy a nesmějí míti žádného odlišného znamení.

(4) Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, načež před volebním výborem vhodí obálku do volebního osudí a odloží kandidátní listiny, které mu zbyly, do zvláštní schránky. Tímto způsobem odevzdají své hlasy nejprve členové obvodního volebního výboru. Pak volí ostatní voličové postupně tak. jak se do volební místnosti dostavili.

(5) Nevidomí a ti, kdož pro tělesnou vadu nemohou sami hlasovací lístek odevzdati, vykonají své volební právo v průvodu voliče, s nímž sdílejí společnou domácnost, anebo v průvodu voliče, jejž si svobodně zvolili za průvodce. Průvodce odevzdá hlasovací lístek, po případě průkaz svého zmocnitele; volební výbor zjistí dotazem, zvolil-li volič svobodně svého průvodce, zná-li jeho jméno a příjmení, a zapíše tento způsob volby zvláště v zápise o volbě.

§ 25.

Hlasování osob s voličskými průkazy.

(1) Osoby s voličskými průkazy smějí odevzdati své hlasy pouze ve volebních místnostech pro ně určených. Ustanovení § 24, odst. 4, věty druhé, zůstává nedotčeno.

(2) Osoby, jimž byly vydány voličské průkazy, odevzdají obvodnímu volebnímu výboru voličské průkazy a vykáží se o své totožnosti úředním dokladem (§ 22, odst. 4). Voličské průkazy se připojí jako přílohy k zápisu o volbě (§ 31).

(3) Osoby, které se zúčastnily volby na podkladě voličských průkazů, se zapíší do zvláštního hlasovacího seznamu.

§ 26.

Námitky proti voličům.

(1) Obvodní volební výbor rozhoduje o tom, má-li býti volič připuštěn, aby odevzdal hlasovací lístek, jen tehdy, když:

1. jest pochybnost o jeho totožnosti nebo

2. se namítá, že podle § 8 nesmí při volbě hlasovati.

(2) Tyto námitky mohou podati členové dotčeného volebního obvodního výboru nebo důvěrníci stran (§ 6) dotud, dokud hlasovací lístek občana, jehož právo se popírá, nebyl ještě vložen do osudí. Rozhodnutí volební komise staniž se zpravidla dříve, než se připustí další volič, aby odevzdal hlasovací lístek. Žádá-li volič, aby mohl předložiti doklady o svém oprávnění k volbě, může tak učiniti nejdéle před zakončením hlasování.

§ 27.

Obsah hlasovacích lístků a prázdné lístky.

(1) Volič smí odevzdati kandidátní listinu kterékoli strany. Škrty, výhrady a jiné změny nemají účinku.

(2) Volič může odevzdati t. zv. prázdný lístek, který se dodá zároveň s hlasovacími lístky na tiskopise vydaném krajským volebním výborem. Tiskopis označený v záhlaví "Prázdný lístek" je na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů jako hlasovací lístek a dole jest opatřen pečetí krajského volebního výboru. Ostatní prázdná plocha je přetržena dvěma čarami ve způsobu úhlopříčen.

(3) Počet odevzdaných prázdných lístků se vyznačí v zápise o volbě. O hlášení počtu odevzdaných prázdných lístků platí obdobně ustanovení § 31, odst. 2 a § 32, odst. 1.

§ 28.

Přerušení volby.

Nastanou-li okolnosti, jež znemožňují zahájiti volební jednání, pokračovati v něm nebo je ukončiti, může obvodní volební výbor prodloužiti dobu volební nebo provedení voleb odročiti na pozdější hodinu. Opatření takové buď ihned vyhlášeno veřejně způsobem v místě obvyklým. Jde-li o přerušení volby již zahájené, buďtež volební spisy i volební osudí s odevzdanými již hlasovacími lístky volebním výborem zapečetěny a neporušenost pečetí protokolárně zjištěna při nově zahájené volbě.

§ 29.

Konec hlasování.

Když volební doba uplyne, uzavře se volební místnost. Odvolí však ještě všichni voličové, kteří jsou ve volební místnosti nebo v čekárně, volebním výborem pro voliče určené, nebo přímo před volební místností; nato prohlásí předseda volební komise hlasování za skončené.

HLAVA ČTVRTÁ.

Zjištění a prohlášení výsledku volby.

§ 30.

Sčítání hlasů.

(1) Když bylo hlasování skončeno, zůstanou ve volební místnosti kromě členů obvodního volebního výboru, zástupce dohlédacího orgánu a pomocných sil jen důvěrníci volebních stran: Volební výbor vyjme obálky s hlasovacími lístky z osudí, spočte úřední obálky a srovná počet obálek se záznamy ve voličských seznamech. K neúředním obálkám se nepřihlíží. Potom vyloučí lístky neplatné, rozdělí hlasovací lístky podle volebních stran a zjistí volební výsledek dvojím písemným záznamem. Při tom má každý člen volebního výboru právo nahlížeti do hlasovacích lístků.

(2) Ve prospěch kandidátní listiny strany se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jména kandidátů jsou škrtána nebo měněna.

(3) Neplatné jsou hlasovací lístky, nejsou-li na tiskopise, vydaném krajským volebním výborem. Je-li v obálce několik kandidátních listin různých stran nebo hlasovací lístek a prázdný lístek, jsou všechny hlasy v této obálce neplatné. Rovněž jsou neplatné hlasovací lístky, které zní na neplatnou kandidátní listinu (§ 16, odst. 2). Je-li v obálce několik kandidátních listin téže strany nebo několik prázdných lístků, počítají se za hlas jeden.

§ 31.

Zápis o volbě.

(1) O výsledku volby sepíše se zápis ve dvojím stejnopise. Do něho se zaznamenají jména členů volebního výboru, zástupce dohlédacích orgánu a důvěrníků, počátek, konec a případné přerušení volby, veškerá usnesení volebního výboru se stručným odůvodněním, jakož i důležitější okolnosti týkající se průběhu voleb, a výsledek volby s udáním součtu hlasů odevzdaných pro jednotlivé strany. V součtu buďtež uvedeny hlasy, uznané za platné volebním výborem; součet hlasů neplatných budiž uveden zvláště.

(2) V zápise budiž výslovně uvedeno, kolik voličů bylo k volbě oprávněno, kolik se volby skutečně zúčastnilo, kolik bylo mužů a žen, a kolik z nich volilo na podkladě voličských průkazů.

§ 32.

Oznámení výsledku volby.

(1) Obvodní volební výbor odešle bez průtahu jeden stejnopis zápisu přímo předsedovi krajského volebního výboru. Druhý stejnopis zápisu zašle okresnímu národnímu výboru (ve městě statutárním, v Bratislavě a Košicích místnímu národnímu výboru), jemuž mimo to oznámí výsledek hlasování telegraficky nebo telefonicky.

(2) Ve volebním místě, v němž jest několik volebních místností, odevzdají obvodní volební výbory zápisy onomu volebnímu výboru, v jehož obvodu jest hlavní budova místního národního výboru, po případě úřad místního národního výboru větší obce (§ 3, odst. 2). Tento obvodní volební výbor sestaví na podkladě volebních výsledků, zjištěných ostatními obvodními volebními výbory, volební výsledek z celého volebního místa a oznámí jej předsedovi krajského volebního výboru s jedním stejnopisem všech zápisů a okresnímu národnímu výboru s druhým stejnopisem. Ustanovení odstavce 1, věty druhé platí obdobně.

(3) Výsledek voleb v obvodu okresního národního výboru oznámí jeho předseda (ve městě statutárním, v Bratislavě a Košicích předseda místního národního výboru) ihned telegraficky nebo telefonicky a písemně ministerstvu vnitra a krajskému volebnímu výboru.

(4) Hlasovací lístky, legitimační lístky, obálky a seznamy hlasovací, jakož i doklady (§§ 8 a 26) a voličské průkazy dá obvodní volební výbor do zvláštních obalů, zapečetí, opatří nápisy, a uloží u místního národního výboru.

§ 33.

Zjištění výsledku volby ve volebním kraji.

(1) Krajský volební výbor sejde se ve svém volebním sídle bez pozvání druhý den (v úterý) po volbě o 10. hodině dopolední.

(2) Podle zápisů došlých od obvodních volebních výborů a podle úředních zpráv okresních národních výborů zjistí krajský volební výbor součet všech platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé strany.

(3) Předseda krajského volebního výboru zašle ihned jeden stejnopis zápisu sepsaného o jednání krajského volebního výboru, doložený zápisy a zprávami uvedenými v odstavci 2, přímo ministerstvu vnitra, jemuž obsah zápisu zároveň oznámí telegraficky.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP