Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
3. zasedání.
Tisk 221.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne.....1936
kterým se prodlužuje účinnost některých ustanovení tiskových zákonů.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
§ 20, odst. 2 zákona ze dne 10. července 1933, č. 126 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují tiskové zákony, ve znění čl. XII zákona ze dne 10. července 1934, č. 140 Sb. z. a.n., kterým se mění a doplňují zákon na ochranu republiky a zákony tiskové, zní takto:
Ustanovení § 2, odst. 2, a pokud se na něj vztahují, i ustanovení § 4 a) a 4 b) pozbudou účinnosti dnem 30. června 1938.
§ 2.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři spravedlnosti a vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.
Odůvodnění.
Podle § 2, odst. 2 tiskové novely č. 126/1933 Sb. z. a n. může býti zakázána kolportáž - t. j. bezplatné rozdílení nebo prodej dům od domu, na veřejných místech a ve veřejných místnostech - tiskopisu, který ohrožuje veřejný klid a pořádek, zejména obsahem nepravdivým nebo pravdu zkrucujícím. Zakázati kolportáž je oprávněn zemský úřad, kolportáž cizozemských periodických tiskopisů ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem zahraničních věcí, kolportáž neperiodických tiskopisů též státní bezpečnostní úřad. Zákaz kolportáže se vyhlašuje u neperiodických tiskopisů způsobem obvyklým pro vyhlášku úřadu, který jej vydal, u periodických tiskopisů v Úředním listě Československé republiky.
Podle § 4a) cit. zák. ve znění čl. IV zák. č. 140/1934 Sb. z. a n. může býti stejným způsobem zakázáno rozšiřování tiskopisu rázu právě uvedeného v místnostech a stáncích, v nichž se prodávají tabákové výrobky, poštovní ceniny nebo kolky, jakož i v místnostech a stáncích umístěných v budovách sloužících veřejné dopravě (na nádražích a pod.).
Podle § 4b), odst. 1 cit. zák. ve znění čl. IV zák. č. 140/1934 Sb. z. a n. může ministerstvo vnitra nebo zemský úřad neperiodickému tiskopisu rázu shora uvedeného odníti sazební a dopravní výhody, jež se povolují tiskopisům při dopravě poštou nebo po železnici nebo může mu odníti právo dopravy poštou a po železnici vůbec.
Konečně podle odstavce druhého téhož paragrafu může ministerstvo vnitra učiniti tatáž opatření proti tuzemskému periodickému tiskopisu, uzná-li trestní soud v době poměrně krátké opětovně, že jeho obsahem byl spáchán trestný čin uvedeného rázu, a to do dvou měsíců od pravoplatnosti posledního takového nálezu a nejdéle na dobu dvou let.
Veškerá tato opatření se učiní také proti tiskopisům náhradním, t. j. je-li tiskopis postižený takovým opatřením znova vydán nebo dále vydáván pod jiným jménem.
Uvedená opatření, t. j. zákaz kolportáže, zákaz prodeje v určitých místnostech a stáncích a zákaz dopravy resp. odnětí dopravních výhod, mohou býti učiněna také proti tiskopisům, které přímo nebo nepřímo podvracejí nebo hanobí samostatnost, ústavní jednotnost, celistvost, demokraticko-republikánskou státní formu nebo demokratický řád republiky Československé nebo které hrubě urážejí stud (§ 2, odst. 1 cit. zák.) a proti tiskopisům, které hoví hrubé touze po sensaci nebo pohlavnímu podráždění [§ 18 b) zákona ve znění zák. 140/1934 Sb. z. a n.]. Kdežto však tato ustanovení u právě uvedených tiskopisů nejsou časově omezena, omezil je zákon u tiskopisů rázu uvedeného v § 2, odst. 2, t. j. u takových, které ohrožují veřejný klid a pořádek, zejména obsahem nepravdivým nebo pravdu zkrucujícím, v § 20, odst. 2 zák. č. 126/1933 Sb. z. a n. původně do 30. června 1935 a podle čl. XII zák. č. 140/1934 Sb. z. a n. pak do 30. června 1936. Počítalo se s tím, že poměry, které učinily vydání těchto ustanovení nutným, se změní do uvedené doby tak, že jich bude možno již postrádati. Netřeba však zajisté blíže odůvodniti, že vývoj poměrů nedal tomuto předpokladu za pravdu a že v zájmu udržení veřejného klidu a pořádku nelze se ještě těchto prostředků zříci.
Uvedeného ustanovení § 2, odst. 2 bylo s dobrým účinkem několikrát použito a je i dosud nepostradatelným proti takovému tisku, který nepravdivými a pravdu zkrucujícími zprávami by zhoubně působil na veřejné mínění a ohrožoval by tímto způsobem psaní veřejný klid a pořádek, aniž by bylo v jednotlivých případech vždy možné zakročiti zabavením pro určitý trestný čin. Nezbytným doplňkem zákazu kolportáže na veřejných místech je pak zákaz prodeje v trafikách, nádražních prodejnách a pod. [§ 4a)]. Také odnětí práva poštovní a železniční dopravy nebo aspoň sazebních výhod takovým časopisům [§ 4b)] přistupuje jako další účinné opatření v těch případech, kde soud sice shledal obsah tiskopisu pro uvedený závadný způsob psaní již několikrát trestným, není však podkladu pro zastavení vydávání tiskopisů na základě § 34 zákona na ochranu republiky. Jeví se tedy nutným prodloužiti účinnost všech uvedených ustanovení na další přiměřenou dobu dvou let.
Osnova, jejíž provádění nezpůsobí žádných zvláštních nákladů, je tím odůvodněna.
V Praze dne 5. června 1936.
Předseda vlády:
Dr M. Hodža v. r.
Ministr spravedlnosti:
Dr Dérer v. r.