Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období.

5. zasedáni

1580.

Návrh

poslanců Hrubého a soudruhů

na vydání zákona o stanovení komisi stravovacích a stížnostních, o zvýšení žoldu

a stravného vojákům.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne................,

o stravovacích a stížnostních komisích a zvýšení žoldu a stravného vojákům.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Při každé četě bude zvolena vším mužstvem komise stravovací a stížnostní složená z vojáků. Bude vybavena plnou mocí k určování jídelních lístků a ke kontrole přípravy stravy.

§2.

Komise strávní a stížnostní má právo přijímati všechny stížnosti a předávati je. Komise může být kdykoliv mužstvem odvolána a nahrazena nově volenou komisí.

§ 3.

Žold vojínů zvyšuje se ode dne 1. února 1932 z 1. 50 Kč denně na 5. - Kč. S tímto žoldem mohou vojáci nakládati zcela volně.

§4.

Denní stravné na muže bude 1. února 1932 zvýšeno na 8. - Kč pro muže a den.

§5.

Vojáci mají právo podávati v jakékoliv formě kolektivní stížnosti a nemohou proto být ani trestáni, ani jakkoliv disciplinárně stiháni.

§6.

Důstojníci a poddůstojníci, kteří vojínům brání ve výkonu jich práv nebo je pronásledují proto, že svá práva vykonali, budou soudem trestáni pro zločin žalářem od 6 měsíců do 5 let.

§7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Všechna jemu odporující ustanovení se zrušují. Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr národní obrany.

Odůvodněni.

Je všeobecně známo, jak špatné jsou poměry vojáků v čsl. armádě. O tom svědčí na př. stále se množící případy sebevražd pro šikany představených i soudní spory pro týrání vojáků, ke kterým dochází ovšem jen zcela výjimečně a jen tehdy, když týranému vojáku nezbývá nic, než svépomoc, pro kterou je on sám pak trestné stihán (viz případ vojáka Babičky a pod. ).

Komunističtí poslanci podali již velkou řadu interpelací o sebevraždách vojínů a soustavném jich týrání, ale odpovědi p. ministra NO byly vždy vyhýbavé, nebo prostě údaje interpelací popřel, ačkoliv se zakládaly naprosto na pravdě.

Tyto skutečnosti utvrzují proletářské vojíny a celou proletářskou třídu vůbec

v přesvědčení, že ony zjevy nejsou náhodou, ale nutným důsledkem základních poměrů v armádách kapitalistických států.

Pracující lid v ČSR dožaduje se zrušení disciplinárních vojenských trestů, zrušení vojenského soudnictví a plných občanských práv vojáků vůbec: plného práva shromažďovacího, spolčovacího, volebního, na četbu a p.

Z těchto požadavků vyjímáme ve svém návrhu prozatím několik. Jsou tak časové, že žádný proletář, žádný pracující člověk vůbec nemůže jim upříti oprávněnosti.

Je to v prvé řadě požadavek, aby vojáci měli právo spolurozhodovat o své stravě, neboť tato je dosud naprosto ne-

dostatečná a hospodářství bez řádné kontroly.

Navrhujeme proto, aby mužstvo u každé čety mělo právo svobodně a neomezeně volit ze svých řad komise, které by kontrolovaly dávky pro kuchyni a přípravu i jakost stravy pro mužstvo a samy určovaly jídelní lístky.

Tyto komise musely by mít také právo přijímat stížnosti a to nejen proti stravě, ale všechny stížnosti vůbec a předávati je místům, které samy považují za vhodná. Musely by ovšem býti mužstvem kdykoliv sesaditelné.

Kromě toho žádáme, aby mužstvo samo mělo výslovné právo podávati v jakékoliv formě kolektivní stížnosti. Dosud jsou za ně obyčejně vojáci stiháni pro vzpouru a pod. Dožadujeme se proto, aby podávání těchto stížností bylo naprosto beztrestné.

Dosavadní žold 1. 50 Kč denně je směšně nízký a to tím spíše, že důstojníci vojínům

z tohoto platu neoprávněně srážejí na nákup vojenských potřeb. Navrhujeme proto zvýšení denního žoldu aspoň na 5. - Kč, které musí v každém případě zůstat mužstvu na krytí jeho potřeb.

Obdobně žádáme zvýšení denních nákladů na stravu vojínů na 8. - Kč denně. Úhrada na zvýšení žoldu a stravného budiž opatřena přesunutím výdajů určených na střelivo a výbušiny 78 mil. Kč a ušetřením peněz za cvičeni ve zbrani, jichž zrušení navrhujeme samostatným návrhem. Navržené trestní sankce proti důstojníkům a poddůstojníkům jsou nevyhnutelné, protože tito zkracují vojáky soustavně na právech. Při tom nemáme naprosto žádných Hluší, že by vojenské nebo jiné soudy důstojníky skutečně potrestaly, leda pod dojmem odboje vojáků samých.

Prosazení námi vytýčených požadavků - byť sebeskrovnějších - může býti docíleno jen soustavnou a cílevědomou hromadnou a jednotnou akcí-------.

Po stránce formální navrhujeme, aby náš návrh byl předán výboru brannému a výborům soc. -politickému a rozpočtovému k projednání zkráceným řízením ve 14 denní lhůtě.

V Praze dne 5. ledna 1932.

Hrubý,

Babel, J. Svoboda, Novotný, Gottwald, Śliwka, Hruška, Zápotocký, Kopecký, Krosnář, Čižinská, Dvořák, K. Procházka, Vallo, Kubač, Hodinová, Höhnel, Barša,

Tyll, Juran, Hádek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP