Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1530.

Naléhavá interpelace

poslanců Fr. Zeminové, H. Bergmanna, E. Špatného a druhů vládě republiky Československé

pro bezodkladné zavedení placených dvojsvátků s právy klidu nedělního o velikonocích, letnících a vánocích.

Poslanecký klub národně-socialistické strany již při projednávání vládního návrhu o svátcích a památných dnech republiky v roce 1925 prohlásil, že zrušení druhého svátku o velikonocích, letnicích a vánocích, provedené na tlak zejména kruhů zaměstnavatelských a strany lidové, narazí na veliký odpor v obyvatelstvu.

Svátky tyto dávno a dávno nemají ráz a smysl náboženský, ale velikonoc i letnic používá se všeobecně ke sjezdům, výstavám, zájezdům do přírody atd. a vánoc k zájezdům rodinným.

Svátky ty jsou prostě zaslouženými dny klidu a oddechu pracujících vrstev národa, jakož i všeobecně používanými dny ke sjezdům nebo jiným hromadným projevem občanstva.

Poslanecký klub nár. soc. strany proto právem znovu se domáhal naléhavou interpelací ze dne 29. března 1927, tisk 965, aby opětně zavedeny byly tyto oblíbené u vžité občanské, nikoliv církevní, svátky. Na naši interpelaci vláda odpověděla 3. června 1927, tisk 1039, že ve vhodný okamžik podobnou předlohu podá a že vezme zřetel tím na naší interpelaci.

Dne 25. listopadu 1927, když náměstek ministerského předsedy monsg. Šrámek neměl se k podání slíbené novelisační předlohy, byla nár. soc. klubem podána nová naléhavá interpelace o zavedení placených dvojsvátků, tisk 1303. Na tuto interpelaci odpověděl náměstek vlády p. Šrámek toto:

ťVláda, jak již sdělila ve své odpovědi ze dne 3. června 1927 na interpelaci poslance Zeminové a druhů (č. t. 1039), věnuje stálou pozornost otázce zákonné úpravy druhých svátků vánočních, velikonočních a svatodušních a neopomeneme ve vhodný čas předložití Národnímu shromáždění návrh zákona v té věci. Dosud se tak státi nemůže, poněvadž nejsou sjednány všechny předpoklady rázu též i politického - pro novelisaci zákona čís. 65/1925 Sb. z. a n., o svátcích a památných dnech republiky Československé. Při vypracování novely k tomuto zákonu bude samozřejmě podle možností vzat zřetel ke všem návrhům a podnětům v této věcí podaným, zejména i k iniciativnímu návrhu poslance Fr. Zeminové a druhů ze dne 10. března 1926.Ť

Za 3 neděle však máme velikonoce a vláda stále otálí, přes všeobecnou žádost tuto otázku kladně řešiti.

V tiskárnách, obchodech, v tabákových továrnách aj. vládnou zmatky, nejistota a rozpaky. A mezitím, co pan ministr pošt lidovec Dr. Nosek o vánocích v druhý den dal zaměstnancům plný nedělní klid, stejně ministr školství, pan ministr železnic a financí měli názor opačný a dají pracovati ve svých resortech, zejména dělnictvu jako všední den.

Z toho vzniká nespokojenost v občanstvu i úřadech. V poslední době ve státních tabákových továrnách agitátoři strany klerikální nutí zaměstnance, aby si brali o velikonocích dovolenou v pátek a v sobotu před svátky pro vykonávání pobožnosti a za to aby se prohlásili pro práci v pondělí o velikonocích, vánocích a letnicích. Všechno ostatní dělnictvo však ostře proti této klerikální agitací protestuje tak, že dochází k nepříjemným sporům. Tento svátkový galimatiáš, prováděný na nátlak strany lidové, která nemůže odpustiti zavedení aspoň památného dne Husova, roste a roztrpčuje 90% všeho občanstva.

Proto táží se podepsaní poslanci:

1) Jest vláda ochotna podle svého slibu ze 3. června a 13. prosince 1927 podati bezodkladně předlohu o novelisací svátkového zákona, ve kterém by se kladně řešila otázka zavedení druhých svátků o vánocích, velikonocích a letnicích?

2) Bude tato novelisace uzákoněna včas, t. j. ještě před letošními velikonocemi?

3) Provede vláda uzákonění těchto druhých svátků při svátcích hlavních podle žádostí 90% obyvatelstva státu, jako svátky placené s předpisy, platnými pro dny klidu nedělního, aby tak všechny pracovní vrstvy národa mohly použíti těchto dnů pro načerpání nových sil k další práci?

4) Uzákoní současně předpisy nedělního klidu také o ostatních dnech svátečních, zejména pro prvý máj a den 6. července, jak jsme již mnohokráte žádali?

5) Přihlédne vláda také při novelisaci svátkového zákona náležitě k iniciativnímu návrhu zákona poslanců Fr. Zeminové, dra Patejdla a Ferd. Práška, ze dne 10. března 1926, aby tak církevní vlivy ze svátečních dnů oddechu veškerého obyvatelstva zmizely?

V Praze dne 16. března 1928.

Zeminová, Bergmann, Špatný,

Slavíček, Sladký, Buříval, Netolický, inž, Záhorský, dr Uhlíř, Moudrý, Riedl, Chvojka, David, Langr, Prášek, Tučný, dr Franke, Procházka, Mikuláš, Hrušovský, Knejzlík, Lanc, Pechmanová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP