Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1012.

Odpověď

ministra vnitra na dotaz člena Národního shromáždění Ant. Svěceného a soudr. (č. tisku 785 z r. 1919) o pronásledování kolportérů dělnického tisku v republice československé.

Na hořejší dotaz pokládám si za čest sděliti toto:

Šetřením, jež provedla moravská zemská správa politická o případu Leopolda Kubáčka, bylo zjištěno, že jmenovaný, jenž je železničním dělníkem, odebírá rozličné noviny a brožury od některých časopiseckých redakcí pražských, brněnských a prostějovských a prodává je nejen předplatitelům, nýbrž i jiným osobám, nemaje k tomu prodejny řádně ustanovené. Při tom mu pomáhá jeho 11letý syn Leopold, jenž zadržen byl při takovém prodeji na nádraží přerovském dne 16. února 1919, strážmistrem nádražního vojenského velitelství, Metodějem Kuběnou. Na základě oznámení učiněného o tom, zavedeno bylo u okresního soudu v Olomouci trestní řízení proti Leopoldu Kubáčkovi staršímu a při hlavním přelíčení, konaném dne 22. března 1919, odsouzen byl jmenovaný na základě svého doznání pro přestupek dle § 23. tiskového zákona, k peněžité pokutě 3 K a v případě nedobytnosti k 12 hodinám vězení. Zabavené tiskopisy prohlášeny za propadlé. Obžalovaný trest přijal.

V druhém případu, v dotazu pana poslance Svěceného a soudr. uvedeném, týkajícím se Ludvíka Mošničky, bylo šetřením, jež zemská správa politická v Praze provedla, zjištěno, že na jmenovaného, jenž je horníkem v Roudném, učiněno bylo u okresního soudu ve Vlašimi soukromou osobou udání, že prodává pohlednice s obrazy sociálně demokratických členů ministerstva za přemrštěné ceny. V soudním řízení přiznal se obviněný, že prodával zmíněné pohlednice kus po 30 hal. Při hlavním přelíčení, konaném u jmenovaného soudu dne 26. března 1919, byl obviněný sproštěn obžaloby pro přestupek lichvy dle § 20. cís. nař. z 24. března 1917 č. 131 ř. z., poněvadž soud nepovažoval pohlednice za předmět nezbytné potřeby ve smyslu zmíněného zákonného ustanovení. Z rozsudku toho odvolal se veřejný žalobce a spisy postoupeny byly krajskému soudu v Táboře. V jakém stadiu jest řízení tohoto soudu, nebylo posud možno pro krátkost doby zjistiti.

Z toho, co jsem uvedl, je patrno, že jen Leopold Kubáček byl stihán pro nedovolenou kolportáž, nikoli však Ludvík Mošnička, a že také oznámení na Ludvíka Mošničku nepocházelo od četnictva.

V Praze 11. května 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP