Středa 16. dubna 1919

Předseda (zvoní): Řečnická listina je vyčerpána. Přeje si snad pan zpravodaj slovo závěrečné?

Zpravodaj dr. Franta: Jenom několik slov. Chápu se slova jen proto, poněvadž jsme, pánové a dámy, slyšeli tady vylíčení slezských poměrů takovým způsobem, jak se měly vylíčiti již dříve. Nebylo to skoro nikdy možno, abychom vylíčili tyto slezské poměry tak, jaké byly. My zde byli v zemích trojdílné koruny svatováclavské vždycky v jedné části, a to ve Slezsku, takovým způsobem utiskováni, jako byli Slovinci v Korutanech. Co se dálo ve Slezsku, to bylo skutečně něco úžasného. Bylo zde mluveno o rozpočtech zemských, o úřednictvu státním a zemském a bylo zde vzpomenuto jednoho, co, pánové, dnes se změní, to jest o jmenování učitelstva. Ve Slezsku bylo svěřeno doposud jmenování učitelstva zemskému výboru, který nám byl cizí a nepřátelský. Následkem toho dosazoval za učitele osoby, které nebyly našemu lidu příznivy. Bylo také zde vylíčeno složení samosprávy ve Slezsku, že to bylo pravé monstrum. Již jsem se dotkl, že v samotném zemském výboru, který rozhodoval o zemské správě ve Slezsku, nebylo ani jediného českého člena a že se zemský výbor vším úsilím snažil o to, aby nebyly podporovány české účely; ani nepatrných subvencí na silnice, na školy atd. nebylo. A tak, pánové, v té zemi, ve které byl český jazyk nejdéle jazykem státním, ještě déle než v Čechách a na Moravě, dály se takové věci, které se nyní musí změniti. Činím-li dnes já - zapřísáhlý autonomista - jménem ústavního výboru návrh, aby vláda byla zmocněna jmenovati zemský výbor, činím tak u vědomí, že se jednou skutečně děje náprava na křivdě, která se dála ve Slezsku po staletí. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Konečný: Přistoupíme k hlasování, prosím pány, aby zaujali svá místa. Poněvadž projednávaná předloha zákona není obsáhlá, čítáť pouze 6 paragrafů, budeme hlasovati o celé předloze najednou.

Jest snad proti tomu nějaká námitka? (Není.) Není. Budeme tedy postupovati, jak naznačeno.

Kdo souhlasí s předlohou dle zprávy ústavního výboru s §§ 1., 2., 3., 4., 5. a 6., jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

Předloha se přijímá. Přeje si snad pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. dr. Franta: Ne.

Místopředseda Konečný: Přistoupíme ihned ke druhému čtení této předlohy.

Kdo souhlasí s předlohou zákona dle znění ústavního výboru, jak byla právě ve čtení prvém přijata, i ve čtení druhém, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.) Předloha se přijímá i ve druhém čtení. (Potlesk.)

Tím jest tento odstavec denního pořadu vyčerpán a přistoupíme nyní k odstavci 6., jímž jest

"4. zpráva ústavního výboru pro doplnění zemského výboru moravského".

Předseda (ujav se předsednictví): Tento odstavec denního pořadu odpadá, poněvadž zpráva není ještě rozdána tiskem, a přistoupíme k dalšímu odstavci denního pořadu, jímž jest

5. "zpráva zásobovacího výboru o návrhu Jos. Šamalíka a soudr. na zastoupení malých rolníkův a domkářů v rekvisičních komisích, aprov. a hospodářských radách a jiných korporacích (tisk 821").

Zpravodajem jest pan kolega Časný, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Časný: Vážené Národní shromáždění!

Má se pojednati o zprávě zásobovacího výboru a sice členů Šamalíka, Ševčíka, Čapky, Navrátila, Bařiny a soudruhů na zastoupení malých rolníků a domkářů v rekvisičních komisích, aprovisačních a hospodářských radách atd.

Co se týče tohoto návrhu, tedy dle zákona mají právo zastoupení v uvedených komisích veškeré politické strany. Malorolníci a domkáři byli však do jisté míry indiferentní, neměli také zastoupení u velké míře v obecních zastupitelstvech a na základě toho se stávalo, že se nedostali ani do místních hospodářských rad, ani do rekvisičních komisí, do žňových komisí atd. Následkem toho vznikla velká nespokojenost ohledně odvádění plodin, dobytka, mléka a j. To vedlo navrhovatele k tomu, aby podali návrh, aby v budoucí době stav domkářů a malorolníků, který je skutečně na venkově nejpočetnější, svého zastoupení v plné míře dosáhl. Chtěje býti stručným, poukazuji na toto:

Vzhledem k tomu, že právě v této době pro roční období 1919-20 ustavují se v celé oblasti Československé republiky komise rázu ryze hospodářského, a to: zemské, okresní a obecní rady hospodářské a rekvisiční komise, že pak dále co nejdříve budou se ustavovati žňové komise a j., je třeba, aby bylo přihlíženo k tomu, aby se dostalo domkářům a malým rolníkům jako stavu při polním hospodářství nejpočetnějšímu a aktivně i pasivně na produkci zúčastněnému přiměřeného zastoupení v uvedených radách i komisích.

Zásobovací výbor proto doporučuje:

"Vláda republiky Československé vydá potřebná nařízení veškerým úřadům politickým i samosprávným, aby tyto úřady dbaly toho, aby domkářům i malým rolníkům dostalo se zastoupení, odpovídajícího jejich početnosti a to v radách a komisích již trvajících i v těch, které snad později by se zřídily."

V zájmu společenského soužití, v zájmu nejvyšší spravedlnosti bylo by, aby ti, jichž se to týče, a zejména obecní správy ve venkovských osadách dbaly toho, když toto nařízení vládní vydáno bude a když budou k tomu vyzvány politické a samosprávné úřady, aby ony těchto pokynů dbaly a tomu nejpočetnějšímu stavu domkářskému a malorolnickému zastoupení v uvedených radách a komisích daly. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, debata je skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím, aby pánové zaujali svá místa.

Zásobovací výbor nám předkládá tuto resoluci:

"Vláda republiky československé vydá potřebná nařízení veškerým úřadům politickým i samosprávným, aby tyto úřady dbaly toho, aby domkářům i malým rolníkům dostalo se zastoupení, odpovídajícího jejich početnosti, a to v radách a komisích již trvajících i v těch, které snad později by se zřídily".

Kdo souhlasí s navrženou resolucí, prosím, aby povstal.

To je většina, resoluce je schválena.

Tím je tento odstavec denního pořádku vyčerpán a přistoupíme k dalšímu odstavci, jímž jest

6. zpráva zásobovacího výboru o návrhu Josefa Sechtra a soudr., aby bylo vyloučeno existenční minimum domkářův a malých rolníků vůbec z rekvisice a veřejných dávek naturálních, (tisk 822).

Zpravodajem jest pan kolega Felix Časný. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Časný: Vážené Národní shromáždění!

Pp. kolegové Sechtr, Chlebounová, Hübner, Vraný a soudruzi podali návrh na vyloučení existenčního minima domkářův a malých rolníků vůbec z rekvisice a veřejných dávek naturálních. Tento návrh byl podán v měsíci lednu a následkem toho, že nebylo tak rychle pracováno, jak věc sama vyžadovala, je v mnohých bodech návrh již bezpředmětným, poněvadž již ministerským nařízením byly některé požadavky navrhovatelů vyřízeny a tím odpadají. - V návrhu se praví, aby domkářům a malorolníkům, jejichž výměra nepřesahuje tři ha orné půdy, užitek byl ponechán, jakož i aby byly vyjmuti z veškerých zvířecích a naturálních dodávek.

Co se týče druhého odstavce, tedy žádá se v něm, aby tažné krávy domkářů a malorolníků byly vyňaty z odvádění mléka a mléčných výrobků, poněvadž jsou existenčním minimem a základem malorolnické živnosti, zejména při jarních pracích a v takovéto době jarních prací a prací podzimních, poněvadž jsou užívány k potahu, dávají v tu dobu nejméně užitku.

V odstavci třetím se žádá, aby domkáři a malí rolníci byly sproštěni odvádění sádla při zabití jednoho kusu vepřového dobytka a při rodině početnější, více šesti osob, aby byli také sproštěni odvádění tuků ze dvou kusů vepřového dobytka. Tedy co se týče mléka a mléčných výrobků, jakož i odvádění sádla, to bylo již vyřízeno tím, že ministerským nařízením toto bylo zrušeno a obchod mlékem a mléčnými výrobky byl uvolněn.

Dále bylo také již zařízeno, aby dojné, tedy užitečné a březí krávy nesměly býti odebírány.

To jest - (Hlas: Děje se to dále!) Ano, to chci právě říci. To se stalo nařízením, avšak nedodržuje se to. Jest velmi mnoho případů a zejména u malých domkářů a malorolníků, že právě užitkové krávy, poněvadž jich nemají dostatek a také březí se jim odebírají a mnohdykrát se stává, že se dodávají jiným rolníkům za směnu a ti malí jsou o to připraveni. My vycházíme z jednoho hlediska, že zákon musí býti dodržován. My jsme vedli proti ustanovením zákonným po desítiletí boj, a poněvadž tyto zákony zde byly, které jsme my nebudovali, ale kterým jsme podléhali, řídili jsme se jimi; my vedli jsme proti nim protest a boj, ale nepřestupovali jsme jich a myslím, že v tomto ohledu jest největší povinností, aby ti, jichž se to týče, těchto zákonů dbali a je dodržovali. Jsou to ponejvíce obecní správy, resp. jejich starostové, komise i politické úřady, kteří toho nedbali, nedodržovali a proto se navrhovatelé toho domáhají. (Hluk. Předseda zvoní.)

A z těch důvodů tedy podána byla tato záležitost zásobovacímu výboru, který ve své schůzi ze dne 10. dubna t.r. učinil toto usnesení: První, že jest potřeba, aby dostalo se náležité ochrany malým zemědělcům, hlavně při určování dodávek a provádění rekvisic, a dbalo se životních potřeb domkářů a malorolníků, zejména těch, kde jest značnější počet příslušníků jejich rodin. Vychází se tu s toho hlediska: Navrhovatelé žádají 3 ha orné půdy, zde pak byl učiněn souhrn. Malým zemědělcům, zejména kde je četný počet příslušníků jejich rodin, budiž na prvním místě, jak co se týče plodin, tak i dobytka, ponecháno existenční maximum - ne existenční minimum. Tedy ne jen aby jim nejnutnější stačilo, nýbrž existenční maximum, aby mohli skutečně se svými členy rodiny úplně se vyživiti a veškerou svou vlastní spotřebu míti krytu.

Druhé, pokud se týče odvádění mléka, jest již rozhodnuto; ministerstvo zásobování uvolnilo obchod s mléčnými výrobky. Totéž se týká i rekvisice sádla, ježto sádlo vepřové je uvolněno.

Zásobovací výbor proto navrhuje:

"Ministerstvu zásobování se ukládá, aby při vydání nových nařízení o upotřebení nové sklizně hledělo na poměry malých zemědělců, aby tím se umožnilo domkářům a malým rolníkům obdělávati jejich vlastní polnosti a aby se zajistila výživa jejich rodin."

Ku konci dovolte, vážení členové Národního shromáždění, abych Vám řekl: Snahou veškerého občanstva musí býti, kousek té sobeckosti se sebe setřásti, státi se skutečně lidmi, kteří vědí, že jsou zde proto, aby konali nejen vůči sobě, vůči své rodině, ale také vůči společnosti veškeré povinnosti. Jedním z nejhlavnějších úkolů každého člověka jest, aby chce-li sám všechno to, co mu doba dává, a čeho k svému žití potřebuje, popřál to také druhému, a nestavěl se na hrubé stanovisko sobecké. Když tak všichni učiníme, když tak učiní představitelé obcí, když tak učiní ti, jichž se to týče, členové Národního shromáždění, když tak učiní každý rolník, tedy jistě těch rozepří, bojů a zápasů, kterých jsme byli svědky v době poslední, v době příští se mineme.

Myslím, že tak nejlépe posloužíme naší československé republice, že tak nejlépe posloužíme sobě samým a celé naší společností k blahu celku. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, debata jest skončena.

Přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. Zpráva zásobovacího výboru předkládá nám v závěru svém resoluci, kterou přečetl již pan zpravodaj. Kdo souhlasí s navrženou resolucí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, resoluce jest schválena.

Tím jest tento odstavec denního pořádku vyřízen. Přistoupíme k dalšímu odstavci, jímž jest

7. zpráva imunitního výboru o žádosti, aby bylo povoleno stíhání Ant. Chroustovského k žalobě Rud. Zelenky, (tisk 848).

Zpravodajem jest pan kol. Okleštěk. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Okleštěk: Slavné Národní shromáždění!

Okresní soud v Německém Brodě podal žádost, aby byl stíhán člen N. S. Ant. Chroustovský. Žalobcem jest p. Rudolf Zelenka, komisionář v Německém Brodě. Imunitní výbor velmi bedlivě pojednal o této záležitosti a usnesl se jednomyslně, aby kol. Chroustovský vydán nebyl, a doporučuje slavnému Národnímu shromáždění, aby usnesení imunitního výboru bylo schváleno.

Předseda: K slovu není nikdo hlášen, debata jest skončena, přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s návrhem p. zpravodaje, prosím, aby povstal. (Děje se).To jest většina, návrh jest schválen. Tím jest tento odstavec denního pořádku vyčerpán.

Přistoupím teď k přerušení schůze. Po dohodě s předsedy klubů přerušuji schůzi a sice do 21/2 hod. odpoledne, tedy na 11/4 hodiny.

Schůze přerušena o 1 hod. 20 min.

Schůze opětně zahájena ve 3 hod. 5 min.

Předseda (zvoní): Zahajuji pokračování schůze a přistoupíme k dalšímu odstavci denního pořádku, jímž jest

8. zpráva výboru pro pozemkovou reformu, tisk č. 869.

Zpravodajem jest pan kolega Modráček, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Modráček: Ctěné Národní shromáždění!

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP